Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy na UMK wciąż działa wsparcie psychologiczne i psychiatryczne dla studentów?

Katarzyna Kucharczyk
Katarzyna Kucharczyk
Studenci UMK pod Wydziałem Humanistycznym, Collegium Maius, Toruń, 17.10.23
Studenci UMK pod Wydziałem Humanistycznym, Collegium Maius, Toruń, 17.10.23 Agnieszka Bielecka
Uniwersytecki Ośrodek Wsparcia i Rozwoju Osobistego w Toruniu został stworzony po to, by pomagać studentom i pracownikom UMK. To właśnie tam udzielana jest bezpłatna pomoc psychologiczna i psychiatryczna dla osób w kryzysie.

Cel Uniwersyteckiego Ośrodka Wsparcia i Rozwoju Osobistego

W lutym 2021 roku na UMK powołano Uniwersytecki Ośrodek Wsparcia i Rozwoju Osobistego. Jego stworzenie wynikało z potrzeb studentów i pracowników uczelni, którzy z każdym rokiem wskazują na rosnące obciążenia w sferze emocji oraz pogłębiające się trudności w radzeniu sobie ze stresem. Głównym celem ośrodka jest udzielanie wsparcia psychologicznego i psychiatrycznego oraz podejmowanie działań na rzecz rozwoju osobistego całej społeczności akademickiej. Ośrodek współpracuje także z Zespołem ds. Studentów Niepełnosprawnych, Biurem Karier UMK oraz Siecią Poradni Studenckich UMK, by wsparcie było udzielane w jak najszerszych dziedzinach. Utworzono także Radę Centrum reprezentującą różne grupy spośród wspólnoty UMK.

Polecamy

Pomoc psychologiczna i psychiatryczna

– Zainteresowanie ze skorzystania z bezpłatnej pomocy psychologicznej i psychiatrycznej na UMK jest ogromne – mówi Ewa Walusiak-Bednarek, rzeczniczka prasowa UMK. – W 2019 r. odbyło się łącznie 48 godzin konsultacji psychologicznych,
w 2020 r. - 217 godzin, w 2021 r. – 1039 godzin, a 2022 r. – 1459 godzin.

Rosnące zapotrzebowanie na wsparcie psychologiczne i psychiatryczne odnotowano już w sprawozdaniu za rok poprzedni. UOWiRO wciąż dąży do tego, by udzielana pomoc była jak najczęstsza i by każdy potrzebujący mógł z niej skorzystać. Dotyczy to także bydgoskiego kampusu Collegium Medicum. Z ośrodkiem współpracują dwie psycholożki, dr Magdalena Cyrklaff-Gorczyca oraz mgr Barbara Lorek, do których można zgłosić się po wsparcie psychologiczne. Zgłoszenia na konsultacje przyjmowane są wyłącznie w formie sms-owej. Pomoc udzielana jest:

  • w poniedziałki w godz. 15:00-20.00 (Bydgoszcz) oraz w piątki w godz. 9.30-19.30 (Toruń, ul. Św. Józefa 17) - mgr Barbara Lorek, telefon: 662 030 772
  • w środy i czwartki w godz. 17.00-20.00 (Toruń, Collegium Humanisticum ul. Bojarskiego 1 pok. C 2.10 lub Toruń, ul. Św. Józefa 17) - dr Magdalena Cyrklaff-Gorczyca, telefon: 502-695-564

Pomoc psychiatryczna natomiast udzielana jest w Centrum Zdrowia "Łaźnia Miejska" (Bydgoszcz, ul. ks. Skorupki 2). Kontakt telefoniczny do rejestracji: 500 305 485. Mieszkańcy Torunia powyżej 18 rż., w tym studenci, doktoranci i pracownicy UMK, mogą także skorzystać z bezpłatnej pomocy psychiatrycznej w Centrum Zdrowia Psychicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu.

Polecamy

Co oprócz pomocy psychologicznej?

UOWiRO UMK nie udziela wyłącznie pomocy psychologicznej. Cały czas poszerza swoją działalność o wykłady online dla całej społeczności, na których porusza się takie tematy jak work life balance, przygotowanie do sesji, warsztaty oddechowe czy profilaktyka depresji. Tworzone są także akcje zachęcające do odejścia od biurka i rozpoczęcia aktywności fizycznej, która może korzystnie wpłynąć na samopoczucie. Ośrodek udziela także porad coachingowych dla pracowników i doktorantów, współpracuje z Instytutem Przeciwdziałania Wykluczeniom czy wciąż rozszerza bazę zdjęć i filmów pomocowych.

Polecamy

Gdzie jeszcze szukać pomocy zdrowotnej na UMK?

Uniwersytecka Poradnia Profilaktyki i Pomocy SYNERGIA
Poradnię prowadzi Wydział Filozofii i Nauk Społecznych, Instytut Nauk Pedagogicznych. Poradnia udziela porad rodzinnych, wychowawczych i socjalnych. Katalog zakresu poradnictwa obejmuje: problemy osobiste, rodzinne i społeczne dzieci i dorosłych, problemy socjalne rodzin, problemy wychowawcze z dziećmi.
Studencka Poradnia Zdrowia Wydziału Nauk o Zdrowiu CM UMK
Przychodnia interdyscyplinarnej opieki zdrowotnej jest miejscem udzielającym porad w zakresie kompetencji personelu medycznego tj. pielęgniarki, położnej, fizjoterapeuty, dietetyka, ratownika medycznego, audiofonologa oraz elektroradiologa. Ponadto w przychodni działają dwie interdyscyplinarne poradnie zajmujące się problematyką pediatrii oraz geriatrii.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska