MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czytelnicy niepokoją się o bezpieczeństwo mieszkańców Łódzkiej i przechodniów na Kościuszki

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Zdaniem naszego Czytelnika zielone światło na tym przejściu przez ulicę Kościuszki świeci się za krótko
Zdaniem naszego Czytelnika zielone światło na tym przejściu przez ulicę Kościuszki świeci się za krótko Sławomir Kowalski
Po naszej interwencji woda do kilku domów przy bocznej uliczce na toruńskich Stawkach wkrótce powinna popłynąć nowym przyłączem.

[break]
- Do naszych domów woda wciąż dostarczana jest rurami azbestowymi, które, jak sądziłam, już dawno w całym mieście powinny być wymienione na inne - mówi mieszkanka toruńskich Stawek.

Jak relacjonuje Czytelniczka, w środę rura wodociągowa pod niewielką boczną uliczką w tej lewobrzeżnej dzielnicy (uliczka nie ma nazwy, adres kilku stojących przy niej domów to Łódzka) pękła w trzech miejscach.

Nieujęte w dokumentach

- Mieliśmy niechciany wodotrysk. A gdy wezwana przez nas ekipa Toruńskich Wodociągów zrobiła wykop, okazało się, że ta pęknięta rura jest z azbestu. Przecież to rakotwórczy materiał, który już dawno powinien być wycofany z użytku - twierdzi torunianka.

Dodaje, że jej uliczka jest w ogóle traktowana po macoszemu - mieszkańcy nie tylko piją wodę z azbestowego rurociągu, ale nie mogą się również doprosić utwardzenia jej nawierzchni.

- Generalnie wszystkie azbestowe rury w mieście powinny były zostać wymienione. Jednak może się zdarzyć, że na przyłączach, w bocznych uliczkach, wciąż jeszcze funkcjonują - przyznaje prezes Toruńskich Wodociągów Władysław Majewski. - Dokumentacja nie wszystko wykazuje, zwłaszcza tam, gdzie na przykład przyłącza wykonano przed laty w czynie społecznym. A wymieniając rury opieraliśmy się na dostępnej dokumentacji.

Szef Toruńskich Wodociągów obiecuje, że możliwie szybko zapozna się z dokumentacją przyłączy i sytuacją w miejscu wskazanym przez Czytelniczkę „Nowości” i wdroży procedurę wymiany rur. Przy okazji uspokaja, że azbest zagraża głównie pracownikom, którzy usuwają awarie wykonanych z niego urządzeń. Szkodliwe są przede wszystkim pyły, które unoszą się np. podczas przecinania azbestu. Dlatego istnieją przepisy, których przestrzeganie chroni pracowników mających kontakt z azbestem.

Mniej sprawni bez szans

Sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Świętopełka w Toruniu foruje kierowców, a mało przyjazna jest dla pieszych. Tak uważa Czytelnik mieszkający w okolicy tego przejścia.

- Ludzie starsi i mniej sprawni nie zdążają przejść przez ulicę Kościuszki na zielonym świetle, bo pali się ono za krótko - twierdzi torunianin.

- Przeanalizujemy ten sygnał Czytelnika wspólnie z Komisją Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, która działa przy Wydziale Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta - obiecuje Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzeczniczka prasowa Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu.

Sygnały

Wciąż w sprawie rachunków za prąd

- Energa powiadomiła mnie SMS-em, że odetnie mi dopływ prądu, bo nie zapłaciłem za kilka miesięcy. Jak miałem zapłacić, skoro od października nie otrzymuję rachunków??? - denerwuje się mieszkaniec ulicy Poznańskiej w Toruniu.

Z podobną sprawą zgłosiła się do „Pogotowia reporterskiego” mieszkanka Wąbrzeźna, która planuje złożyć na Energę doniesienie do sądu.

Wkrótce wrócimy do - poruszanego przez nas wielokrotnie - tematu rachunków za prąd.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska