Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Długi wiszą Ci nad głową? Możesz teraz odebrać pomoc od specjalnej fundacji. Pomaga dłużnikom wyjść z długów

redpp
Wideo
od 16 lat
Rosnące zadłużenie dla wielu osób stanowi poważny problem. Obciążenie dotyczy zarówno dłużników, jak i ich rodzin. Najlepiej jest znaleźć sposób na jak najszybsze wyjście z długów. Jak skutecznie wyjść z długów? Można znaleźć pomoc rozmaitych instytucji finansowych.

Spis treści

Przyczyny zadłużenia Polaków

Dlaczego w ogóle Polacy są zadłużeni? Przyczyn może być wiele. Rosną koszty utrzymania się, ceny energii i ciepła również nie maleją. Przy wysokiej inflacji produkty w sklepach są coraz droższe, a jednocześnie podnoszone były stopy procentowe. To sprawiło, że osoby z kredytami i pożyczkami nagle przekonali się, że ich miesięczne raty są o wiele wyższe niż były jeszcze niedawno. Jednocześnie problemem stał się znikomy wzrost zarobków.

Jak wielu Polaków ma problem ze spłacaniem długów?

W tym miejscu warto zaznaczyć, że zależnie od tego, jak mówi się o zadłużeniu, czasem z osobna mówi się o wzięciu kredytu lub pożyczki, a osobno traktuje się osoby mające rzeczywiste problemy ze spłatą zobowiązania. Faktycznym zadłużeniem nie jest posiadanie kredytu lub pożyczki. W rzeczywistości zadłużenie to problem w postaci posiadania przeterminowanych zobowiązań. Inaczej mówiąc, są to te kredyty, pożyczki lub inne formy zobowiązań, z których spłatą zalegamy powyżej 30 dni. Dodatkowo, w swoich statystykach BIG InfoMonitor oraz w BIK umieszczają tylko te zaległości, które oprócz przeterminowania wynoszą ponad 200 złotych.

Tym samym problem ze spłatą zadłużenia ma aż 2,68 mln Polaków - ich szacowane przeterminowane zadłużenie wynosi niemal 79 miliardów złotych.

Ilu Polaków ma kredyt lub pożyczkę?

W Polsce według danych BIK na koniec 1 półrocza 2023 roku było 14,7 mln kredytobiorców oraz pożyczkobiorców. Ich łączne zobowiązania wynoszą około 710 miliardów złotych, co sprawia, że średnie zadłużenie Polaków wynosi nieco więcej niż 48 tysięcy złotych. Oczywiście, większość z tych osób terminowo spłaca swoje zobowiązania.

Na kogo wpływa zadłużenie?

Problem zadłużenia wpływa nie tylko na samego dłużnika. W oczywisty sposób dotyka to również jego rodzinę. Wpływa również na wierzycieli - choć o tym zapominamy, nie zawsze to tylko banki mają problem z dłużnikami. W przypadku różnych firm i przedsiębiorstw pojawienie się wielu niewypłacalnych klientów może doprowadzić do problemów finansowych całego biznesu. To oznacza, że w interesie wszystkich jest to, aby dłużnik był zdolny do spłacenia swoich zobowiązań.

Jednocześnie osoba zadłużona ma problem np. ze zmianą pracy, boi się utraty zarobków i jest zależna od pracodawcy. To sprawia, że takie osoby częściej przyjmują więcej zobowiązań i zadań do wykonania, jednocześnie wypalając się zawodowo, przemęczając.

Jesteś zadłużony? Tego nie rób!

Niektórzy zastanawiają się nad tym, czy z zadłużeniem unikać kontaktu z bankiem. Jest to częsty i poważny błąd. Pomimo zadłużenia warto zadbać o kontakt z bankiem lub firmą windykacyjną. Właśnie dlatego, że przeterminowane zadłużenia wpływają nie tylko na dłużnika, sprawia, że wiele firm z chęcią przystanie na opracowanie planu spłaty tak, aby dłużnik nie ogłosił upadłości, a także, aby przedsiębiorstwo nie zbankrutowało.

Dlatego nie należy udawać, że problemu nie ma. Ignorowanie długów ostatecznie uderza w rodzinę dłużnika, jego samego i wszystkich związanych z nim osób oraz przedsiębiorstw.

Gdzie szukać pomocy dla zadłużonych?

W pierwszej kolejności pomoc dla zadłużonych może być znaleziona w firmie, której spłacamy zobowiązania. Zarówno banki, jak i firmy pożyczkowe zgadzają się np. na ustalenie niższych rat (i dłuższy czas spłaty zobowiązania), aby dłużnik był w stanie spłacić kredyt, pożyczkę, a jednocześnie był w stanie funkcjonować. Warto jednak skontaktować się z instytucjami pomagającymi osobom zadłużonym. Pomoc dla dłużników oferują również rozmaite fundacje, które przedstawiamy w dalszej części artykułu.

Chcesz wyjść z długu - uważaj na oszustów

Nie należy zapominać o tym, że mogą zdać się firmy i osoby, które będą chciały wykorzystać naszą trudną sytuację i spróbują zarobić na naszych problemach. Powinniśmy uważać na firmy i osoby prywatne, które nie wzbudzają zaufania. Co powinno nas zaalarmować. Podejrzliwość powinno u nas wzbudzić:

  • Domaganie się przedpłaty;
  • Brak wiarygodnych informacji dotyczącej firmy oferującej rzekomą pomoc;
  • Obietnica wyjścia z trudnej sytuacji, zanim jeszcze przedstawimy szczegóły zadłużenia;
  • Propozycja zaciągnięcia nowego zobowiązania jako remedium na obecne zadłużenia.

Jakie instytucje pomagają dłużnikom?

Wybranie odpowiedniej, wiarygodnej firmy jest kluczowe przy wyjściu z zadłużenia. Powinniśmy przede wszystkim unikać pochopnym, podyktowanych emocjami i strachem rozwiązań.

Fundacje pomagają poprzez:

  • Spisanie planu spłaty;
  • Wsparcie w negocjacjach;
  • Informowanie o konsolidacji zadłużeń;
  • szkolenie w zakresie sporządzania odpowiednich pism;
  • edukowanie w kwestiach prawa upadłościowego;
  • informowanie o kosztach ewentualnego postępowania sądowego.

W galerii przedstawiamy przykłady typów instytucji oraz konkretne fundacje, które zajmują się pomocą w zadłużeniu. Te instytucje i fundacje pomagają wyjść z długów:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska