Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawdziwe wsparcie dla samotnych seniorów? To wyjątkowe formy pomocy finansowej. Oto te, które mogą ci pomóc

redpp
Wideo
od 16 lat
Samotność seniora jest poważnym problemem z wielu powodów. Jednym z nich jest to, że osoby w tym wieku częściej są niesamodzielne lub też mają mniej, lub bardziej poważne problemy z przemieszczaniem się. Nieraz też samotność jest spowodowana tym, że współmałżonek lub współmałżonka nie żyje. Tym bardziej osoby takie potrzebują większej pomocy i wsparcia. Na co mogą liczyć wdowy i wdowcy?

Spis treści

Samotność - problem XXI wieku?

Trzeba pamiętać o tym, że samotność sama w sobie jest problemem nie tylko osób starszych. Prowadzi do problemów zdrowotnych - nieraz niezwykle poważnych. Z samotności często rodzi się depresja, a w konsekwencji czasem ludzie samotni popełniają samobójstwo. Skala problemu jest na tyle poważna, że m.in. w Wielkiej Brytanii został powołany minister do spraw zwalczania samotności.

SZCZEGÓŁY RADZENIA SOBIE Z PROBLEMEM SAMOTNOŚCI OSÓB STARSZYCH PREZENTUJEMY >>>W TYM MIEJSCU<<<

Samotność osób starszych

W Japonii zanotowano wzrost przestępstw popełnianych przez samotnych seniorów. Dlaczego? Osoby starsze w ten sposób wręcz chcą trafić do więzienia. Jest to dla nich szansa na znalezienie się wśród ludzi, przebywanie z innymi. Problemy z samotnością na świecie, w szczególności w przypadku osób starszych, spowodowały, że niektóre państwa przyjęły konkretne sposoby radzenia sobie z problemem. Przykładowo Wielka Brytania zrealizowała tzw. srebrną linię, czyli gorącą linię telefoniczną dla osób osamotnionych i odizolowanych, mających ponad 55 lat. Takie osoby mają dzięki temu okazję do porozmawiania z drugą osobą na bardzo różnorodne tematy. Taka gorąca linia największą popularnością ciszy się w okresie świątecznym, gdy samotność szczególnie doskwiera.

Nawet niska emerytura może znacząco wzrosnąć, jeśli tylko skorzysta się z dodatków i benefitów przysługujących seniorom. Z czego właściwie można korzystać? Jak sprawić, żeby faktycznie była większa otrzymywana przez nas emerytura? Dodatki do świadczenia emerytalnego, czasem również i do renty są tym, co zdecydowanie warto uwzględnić w domowym budżecie... A jeśli trzeba, warto również składać wnioski o dodatki do emerytury 2023. O czym warto pamiętać?

W ramach dodatku do trzynastej i czternastej emerytury emery...

Samotni seniorzy w Polsce

Również i w Polsce są podejmowane inicjatywy mające na celu zwalczanie samotności seniorów. Aktywnie robi to Stowarzyszenie Mali bracia ubogich. Można wymienić m.in. program "Twoja obecność pomaga mi żyć". W niektórych miastach w ramach tej inicjatywy wolontariusze odwiedzają seniorów w ich domach, spędzają z nimi czas, a na święta kupują im upominki. Koszta pokrywa samo stowarzyszenie. Organizowane są również Wigilie dla samotnych seniorów.

Paczka seniorów

Inicjatywa ta była skierowana wobec osób powyżej 60 roku życia. Seniorzy mieli przydzielanego wolontariusza, który wspomagał ich we współtworzeniu programu aktywizującego seniora, wydobywającego go do społeczeństwa. Obecnie popularnością cieszy się Paczka dla Seniora, pozwalająca na aktywne, również internetowe wsparcie w postaci sfinansowania paczki dla seniorów potrzebujących pomocy. Już 9 edycji tego projektu się udało, a ponad 2000 paczek dotarło do potrzebujących seniorów. To zaś było łączone ze spotkaniami seniorów i wolontariuszy.

Asystent seniora - co to takiego?

Warto również wspomnieć o interesującej inicjatywie nazywanej projektem asystent seniora. Był on realizowany w różnych miastach Polski i skierowany był do pomocy medycznej, wsparcia wolontariackiego oraz umożliwienia seniorom korzystania z usług teleopiekuńczych.

26 lipca prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o nowym świadczeniu wspierającym dla osób z niepełnosprawnościami. Jest to istotna informacja z punktu widzenia rodzin borykających się z tego typu trudnościami. Co więcej, wprowadzone są również istotne zmiany w zakresie warunków, w jakich przyznaje się świadczenia pielęgnacyjne. Co i od kiedy się zmieni?

Jest podpis prezydenta! Świadczenia wspierające są już pewne

Inicjatywy dla seniorów

Tak naprawdę w praktycznie każdym mieście można znaleźć mniejsze lub większe inicjatywy wspierające osoby starsze. Są one realizowane poprzez fundacje, stowarzyszenia, czasem również są to inicjatywy kościelne i zakonne. Ale co jeszcze może otrzymać samotny senior, zwłaszcza wdowiec lub wdowa?

Emerytura dla wdowców? 7600 złotych po śmierci małżonka?

Wiosną i latem wróciła kwestia tzw. wdowich emerytur. Tym razem projekt obywatelski pojawił się w sejmie, a podpisało się pod nim ponad 200 tysięcy Polaków. Pisaliśmy o tym w artykule poniżej:

W zasadzie w myśl założenia projektu emeryt mógłby zachować rentę po zmarłym małżonku oraz własną. Tu wyższa z nich byłaby wypłacana w pełni, a niższa wynosiłaby 50% swojej wcześniejszej wartości. Projekt ten poparła m.in. "Solidarność"

Skąd 7600 złotych?

W ustawie zawarto informację o tym, że wysokość renty wdowiej nie mogłaby przekroczyć trzykrotności średniej emerytury. W Polsce jest to 7600 złotych. Taka renta wdowia byłaby rozwiązaniem dotyczącym nawet 1,5 mln emerytów.

Źródło:
Seniorzy. pl [Dostęp: 05.09.2023]
Paczka dla Seniora [Dostęp: 05.09.2023 r.]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska