Do gmin wokół Torunia trafiło wielu uchodźców z Ukrainy. Dla kolejnych miejsc nie zabraknie

Krzysztof Lietz
Szkolenie przedszkolanek z placówki w Gronowie pod kątem porozumiewania się z dziećmi z Ukrainy
Szkolenie przedszkolanek z placówki w Gronowie pod kątem porozumiewania się z dziećmi z Ukrainy Nadesłana
Udostępnij:
Agresja Rosji na Ukrainę trwa, do Polski przybywa coraz więcej uchodźców z zaatakowanego państwa. Wielu z nich trafia też do gmin powiatu toruńskiego.

Obejrzyj: Odkrywamy Toruń. Tajemnice Lewobrzeża

W ostatnim dniu lutego do gminy Obrowo przyjechało 16 osób z Ukrainy - jedenaścioro dzieci z mamami.
Uchodźców z Ukrainy przywieźli do gminy kierowcy: Wiesław i Krystian Rygielscy, którzy na prośbę wójta Andrzeja Wieczyńskiego pojechali na granicę polsko-ukraińską z Wasylem Rebetsem. To Ukrainiec, mieszkaniec gminy Obrowo. Na grupa wybrała się na granicę, by zawieźć potrzebującym wodę i żywność.
- Wszyscy uchodźcy przekraczający granicę z Polską byli wystraszeni, zagubieni, zapłakani. Ten widok chwytał za serce – mówi Krystian Rygielski. - Dzięki Wasylowi, który cierpliwie tłumaczył uchodźcom w ich języku, że u nas w Obrowie nic im nie grozi, dzieci i kobiety powoli się uspokajały.
Uchodźców zakwaterowano na terenie gminy Obrowo w osobnych pokojach – każda rodzina otrzymała swoje lokum. Pokoje posiadają łazienkę z prysznicem, telewizor, lodówkę.
- Gmina jest gotowa przyjąć kolejne osoby uciekające z Ukrainy - deklaruje wójt Wieczyński.

Polecamy

Pluskowęsy czekają na dzieci

W gminie Chełmża wszelkie działania koordynuje Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego. Z dotychczas podjętych to m. in.: zorganizowanie zbiórki darów - punkt zbiórki jest w świetlicy wiejskiej w Kuczwałach. Utworzono też specjalną skrzynkę kontaktową – wszelkie zapytania, sprawy związane z uchodźcami można przesyłać na e-mail: [email protected]
Wykaz uchodźców z Ukrainy przyjmowanych w prywatnych mieszkaniach na terenie gminy prowadzi Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Chełmży. Przybyłych można zgłaszać do tej instytucji telefonicznie pod numerami 56 675 60 19 i 535 432 538 lub osobiście w jej siedzibie – Chełmża, ul. Paderewskiego 11.
Gmina Chełmża zgłosiła do wojewody kujawsko-pomorskiego możliwość zorganizowania na swoim terenie oddziału przygotowawczego dla dzieci uchodźców z Ukrainy w oparciu o obiekty dawnego Gimnazjum w Pluskowęsach. Jest tam możliwość przygotowania 12 sal lekcyjnych, stołówki, sali sportowej, co umożliwi nauczanie około 300 uczniów.

- Dysponujemy także listą miejsc zakwaterowania, które zaoferowali prywatni właściciele i listą świetlic wiejskich. Mogą one zostać wykorzystane na miejsca zakwaterowania uchodźców – informuje Katarzyna Orłowska z Urzędu Gminy Chełmża.

9 marca do gminy przybyła grupa 20 osób z Ukrainy. Zostały przejęte na lotnisku we Wrocławiu. Przybyłe osoby związane są z Narodowo-Kulturalnym Stowarzyszeniem Polaków „Polską Nutą” - to jedna z najbardziej prężnie i aktywnie działających polonijnych organizacji na Ukrainie.
Uchodźcy zostali zakwaterowani w gminie Chełmża w prywatnych obiektach. Opiekę nad ich pobytem sprawują pracownicy GOPS. Poza tym wśród przyjmujących uchodźców są też osoby prywatne. Łącznie na teren gminy Chełmża przybyło, do 10 marca, około 80 uchodźców.

Polecamy

Ponad setka w gminie Lubicz

- W naszej gminie przebywa obecnie (10 marca) ponad 100 uchodźców z Ukrainy, wszyscy są zakwaterowani w domach i mieszkaniach prywatnych – informuje Jarosław Nadolski, kierownik Referatu Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Gminy Lubicz. - Niezależnie od tego prowadzimy zbiórkę darów, wyżywienia. Dzięki pomocy w tłumaczeniu udzielonej nam przez pochodzącego z Charkowa łyżwiarza i olimpijczyka Maksyma Spodyriewa i jego żonę Sofiję, oznakowaliśmy urząd po ukraińsku i przetłumaczyliśmy niezbędne formularze meldunkowe. Dzięki wsparciu jednej z Ukrainek mieszkającej w Lubiczu Górnym już od kilku lat, przeszkoliliśmy nauczycieli i przedszkolanki w zakresie podstawowych zwrotów, słów i zwyczajów dzieci z Ukrainy.
Każdy dziecko zapisywane do lubickich, gminnych szkół i przedszkoli (obecnie jest ich 27) otrzymuje antystresowe torebki powitalne. Lubicki GOPS świadczy pomoc psychologiczną, a sołtysi organizują (oprócz zbiórki darów) popołudniowe zajęcia dla dzieci. Prywatnie pracownicy Urzędu Gminy i bibliotek gminnych z własnych środków zakupili prawie 286 par ciepłych męskich skarpet, które pojadą do Lwowa, a stamtąd na front. Producent tych skarpet z terenu gminy dołożył od siebie dodatkowych 160 par.

Wsparcie od strażaków

Podobne akcje pomocowe organizowane są w pozostałych gminach powiatu toruńskiego. Na przykład gmina Wielka Nieszawka, według stanu na 10 marca, przyjęła już 16 rodzin uchodźców (55 osób). Zakwaterowane są one w prywatnych domach mieszkańców gminy. Tu też zorganizowano zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy i żywności.
W gminie Łubianka przebywa osiem rodzin uchodźców (25 osób). Zakwaterowani są w mieszkaniach prywatnych.
- Posiadamy jeszcze rezerwę 10 mieszkań prywatnych. Obecnie w przygotowaniu jest kolejnych 60 miejsc w Diecezjalnym Centrum Kultury w Zamku Bierzgłowskim. Sołectwo Zamek Bierzgłowski zaoferowało pobyt w świetlicy – wylicza jest Bartosz Lewandowski, sekretarz gminy Łubianka i koordynator do spraw uchodźców w tej gminie.
Od wybuchu wojny dary dla Ukrainy zbiera Centrum Kultury w Łubiance. Wysłano już transporty humanitarne do Łucka w Ukrainie. Także tutejszy Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej zbiera dary i wysyła je do punktu zbiorczego w powiecie. Dary są też dostarczane przez Koła Gospodyń Wiejskich oraz sołectwa.
Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z gminy Łubianka przekazały na Ukrainę m.in.: hełmy strażackie, węże, rękawice, agregaty prądotwórcze, prądownice. Wspólnie z klubem Bałagany Łubianka zorganizowano również transport z Ukrainy zawodników drużyny hokeja na trawie Politechnik Korosten, którzy przez lata regularnie brali udział w Memoriale im. Adama Filemonowicza w Łubiance.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Przejdź na stronę główną Nowości Gazeta Toruńska
Dodaj ogłoszenie