MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Do toruńskich halowych mistrzostw Europy w lekkoatletyce zostały tylko dwa miesiące

Piotr Bednarczyk
Piotr Bednarczyk
Od lewej: prezydent Torunia Michał Zaleski i prezes PZLAM Wacław Krankowski
Od lewej: prezydent Torunia Michał Zaleski i prezes PZLAM Wacław Krankowski Piotr Bednarczyk
Dwa miesiące przed uroczystym otwarciem 14. Halowych Mistrzostw Europy w Lekkiej Atletyce Masters w Arenie Toruń zorganizowano konferencję prasową, na której prezydent miasta Michał Zaleski i prezes PZLA Masters Wacław Krankowski opowiedzieli o przygotowaniach do imprezy.

SPRAWDŹ: Które gry planszowe z Książnicy Kopernikańskiej cieszą się największym zainteresowaniem?

od 16 lat

Zawody rozpoczną się 17 marca i potrwają siedem dni. Oprócz klasycznych mistrzostw halowych zaplanowano rozegranie wokół Areny Toruń innych konkurencji - jak na przykład rzutu młotem, ciężarkiem, dyskiem i oszczepem, crossu na 8 km (dla osób powyżej 70 lat na 6 km) czy chodu sportowego na 5 km. Wydarzeniem specjalnym będą mistrzostwa Europy w maratonie, na 100-lecie rozegranego w Polsce pierwszego biegu długodystansowego.

- Toruń stał się mekką halowych mistrzostw Europy i świata w lekkiej atletyce masters - powiedział prezydent Michał Zaleski. - 2015 rok to był moment, kiedy rozegrane zostało u nas tak wielkie wydarzenie po raz pierwszy – 10. Halowe Mistrzostwa Europy. Później dwukrotnie, w latach 2019 i 2023, organizowaliśmy w Toruniu halowe mistrzostwa świata w lekkiej atletyce masters. Organizatorzy z federacji europejskich i światowych przyzwyczaili się do toruńskiego klimatu, smaku pierników i oczywiście też do toruńskiej rzetelności w przygotowywaniu tego typu imprez, że zdecydowali, by i w roku 2024 mistrzostwa Europy odbyły się znów u nas. Z radością wspominam tego typu wydarzenia, do Torunia przyjeżdżają tysiące osób, by realizować swoje zamierzenia sportowe, nawet 80-latkowie i osoby starsze. Oprócz tego zwiedzają i poznają nasze miasto, jego niezwykłą atmosferę. Nie robiliśmy dokładnych wyliczeń biznesowych, ile na takich mistrzostwach zyskuje miasto. Ale zwróćmy uwagę na coś innego. Na pewno marzec nie jest dla naszego miasta szczytem sezonu turystycznego. Jeśli przyjeżdżają do nas cztery tysiące uczestników mistrzostw, często z rodzinami, to jest to spory zastrzyk gotówki dla miejscowego biznesu.

Prezes Wacław Krankowski zapewnił, że zawody będą, jak zawsze, dobrze zorganizowane, choć wymaga to sporo pracy i... nerwów.

- Niemal zasadą jest, że uczestnicy czekają ze zgłoszeniami do końca. Mastersi sami sobie opłacają start, często mają już swoje lata i wolą mieć więcej pewności, że nie przytrafi im się kontuzja lub choroba. Termin zgłoszeń mija 4 lutego i pewnie do tego momentu nie będziemy znali ostatecznej liczby uczestników. Obecnie mamy ich zapisanych 830. Liczymy na cztery tysiące.

Dodajmy, że liczba uczestników nie pokrywa się z liczba tak zwanych "osobostartów". Jak dotąd rekordzistka, 35-letnia Brytyjka zgłosiła się do dziewięciu konkurencji!

Uroczyste otwarcie mistrzostw odbędzie się 16 marca w Arenie Toruń o godz. 18 tradycyjnym przemarszem wszystkich ekip.

- Jak zawsze zapewnimy też oprawę kulturalną - stwierdził Wacław Krankowski. - Zachęcam wszystkich, by wzięli udział w tej imprezie. Nie trzeba spełnić żadnych minimów, nie trzeba należeć do klubu, nie ma też powoływanych reprezentacji. Wystarczy zgłosić się indywidualnie na naszej stronie internetowej i można walczyć o medale, nieraz u boku byłych medalistów olimpijskich.

PODSTAWOWE INFORMACJE O ME W LA MASTERS 2024

  • Mistrzostwa odbędą się w dniach 17 - 23 marca 2024 roku.
  • W programie zawodów są 22. konkurencje. Oprócz tych typowo halowych rozegrane zostaną chód sportowy na 5 km oraz cross na 8 km i 6 km (dla osób powyżej 70 lat). Natomiast rzuty: ciężarkiem, dyskiem, oszczepem i młotem będą przeprowadzone na pobliskim stadionie MOSiR-u. Na ostatni dzień rywalizacji zaplanowano też mistrzostwa Europy w maratonie.
  • Zgłoszenia do mistrzostw są przyjmowane online przez system rejestracji lub w formie papierowej po wypełnieniu formularza, który należy przesłać tradycyjną pocztą na adres PZLAM lub mailem na adres: [email protected] do 4 lutego 2024.
  • W mistrzostwach mogą startować osoby, które ukończą 35 lat, najpóźniej 17 marca 2024 roku. Górna granica wieku nie jest określona, liczy się jedynie chęć startu.
  • Zawody przygotowywane są pod szyldem European Masters Athletics (EMA), a Polski Związek Lekkiej Atletyki Masters, jest wiodącym organizatorem.
  • Rywalizacja przebiegać będzie w podziale na kategorie wiekowe (co 5 lat).
  • Przy okazji na 100-lecie maratonu w Polsce federacja EMA wyraziła zgodę na zorganizowanie mistrzostw Europy mastersów na dystansie 42 195 m. Bieg odbędzie się 23 marca 2024 roku. Start wyznaczono na godz.10.00, a regulaminowy limit czasowy wynosi 6 godzin. Mimo iż zawody Masters obejmują sportowców powyżej 35 lat, sam bieg będzie miał charakter otwarty, czyli także skierowany do młodszych sportowców oraz wszystkich chętnych, także spoza Europy.
  • Wszelkie szczegółowe, bieżące informacje o HMEwLA Masters oraz maratonie znajdują się na stronach: pzlam.pl lub emaci2024.com.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska