Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Doniesienia o świerzbie w jednej z toruńskich podstawówek. Jak wygląda sytuacja w placówce?

Katarzyna Kucharczyk
Katarzyna Kucharczyk
Doniesienia o świerzbie w jednej z toruńskich podstawówek. Jak wygląda sytuacja w placówce?
Doniesienia o świerzbie w jednej z toruńskich podstawówek. Jak wygląda sytuacja w placówce? Archiwum Nowości
Otrzymaliśmy wiadomość od zaniepokojonych rodziców Szkoły Podstawowej nr 2 im. Adama Mickiewicza w Toruniu, że w placówce rozprzestrzenia się świerzb. Wśród nich pojawiły się pogłoski o braku reakcji dyrekcji. Postanowiliśmy przyjrzeć się tej sprawie bliżej. Przy tej okazji powracamy także do tematu legionelli, by sprawdzić, jak rozwija się sytuacja.

Zakażenie świerzbowcem ludzkim – objawy

Najczęstszymi objawami zakażenia świerzbem są świąd skóry, szczególnie nasilony w godzinach nocnych, oraz zmiany skórne w postaci pęcherzyków czy strupów. Zmiany widać w okolicach stóp i dłoni, ale mogą pojawić się także na skórze twarzy, głowy, grzbietu czy pośladków. Jest to choroba zakaźna, wywołana przez pasożyty świerzbowca ludzkiego. Wokół choroby narósł stereotyp, że jest to objaw braku dbania o higienę lub dotykającą osoby pochodzące z najuboższych rodzin.

Zakażenia a działania sanepidu

Jak informuje rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy, świerzb, podobnie jak wszawica, zaliczane pod względem medycznym do grupy inwazji pasożytami zewnętrznymi, nie są obejmowane zakresem działania organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej w zakresie zapobiegania oraz zwalczania zakażeń i chorób zakaźnych. Nie podlegają obowiązkowi zgłaszania Państwowemu Powiatowemu Inspektorowi Sanitarnemu i nie są rejestrowane. W obecnym stanie prawnym ciężar zwalczania wszawicy i świerzbu w placówkach oświatowych został przesunięty z działań o charakterze przeciwepidemicznym na działania leżące w zakresie kompetencji instytucji opiekuńczo-wychowawczych i pomocy społecznej.

Polecamy

Sytuacja w Szkole Podstawowej nr 2

Doniesienia o rozprzestrzenieniu się świerzbu w Szkole Podstawowej nr 2 im. Adama Mickiewicza w Toruniu są nieco niepokojące, zwłaszcza że rodzice informują o braku reakcji dyrekcji. Skontaktowaliśmy się z dyrektor SP nr 2, Beatą Cieszkowską, by potwierdzić obecność świerzbu w placówce. Faktycznie, pracująca w szkole pielęgniarka zauważyła u kilkorga dzieci objawy przypominające zakażenie świerzbowcem ludzkim. Nie są to jednak przypadki potwierdzone przez lekarza lub dermatologa, niekiedy w dodatku trudne do zdiagnozowania.

– Wprowadziliśmy już wszelkie zalecenia toruńskiej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Jesteśmy w stałym kontakcie z jej pracownikami – mówi Beata Cieszkowska. – Przeprowadzamy dezynfekcję budynku, nauczyciele zostali poproszeni o przeprowadzenie lekcji o higienie.

Dyrektor SP nr 2 poinformowała nas także, że wszyscy rodzice blisko 600 uczniów zostali powiadomieni drogą elektroniczną o panującej w szkole sytuacji oraz o postępowaniu w takich przypadkach. Beata Cieszkowska podkreśliła w rozmowie z „Nowościami”, że każda ze szkół jest zobowiązana do reakcji w takich przypadkach, lecz mimo chęci i próśb wielu rodziców, nie można w takim przypadku zakazać uczęszczania dzieciom do szkół. Za to odpowiadają rodzice i lekarz, do którego należy udać się po diagnozę. Niemniej sytuacja w placówce jest pod stałą obserwacją i kontrolą. Pracownicy toruńskiej stacji sanitarno-epidemiologicznej od razu zaproponowali pomoc w przeprowadzeniu działań o charakterze oświatowo-zdrowotnym na terenie placówki oświatowej.

Legionella w toruńskich szkołach – ciąg dalszy

Informacje o bakteriach legionelli, które pojawiły się w Zespole Szkół Muzycznych w Toruniu, X Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Banacha, III Liceum Ogólnokształcącym im. Samuela Bogumiła Lindego, IX Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Jagiellończyka, V Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Pawła II, wciąż budzą zaniepokojenie wśród rodziców i samych uczniów. I personel toruńskich szkół nie jest obojętny wobec sytuacji. Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 24 im. Bohaterów Września w Toruniu poinformowała rodziców, że przeprowadzane dotąd badania nie wykazały obecności bakterii. W styczniu przyszłego roku planowane są kolejne badania, ponieważ w szkole funkcjonują prysznice. Palcówka zapewnia, że wszelkie działania przeprowadzane są pod kontrolą sanepidu i jednocześnie uspokaja rodziców, że do zakażenia dochodzi rzadko, wyłącznie poprzez wdychanie pary wodnej z podwyższoną ilością bakterii.

Działania naprawcze w toruńskich szkołach

Rzecznik WSSE w Bydgoszczy poinformował nas, że działania naprawcze przeprowadzane są w Szkole Podstawowej nr 28 im. Henryka Arctowskiego oraz Szkole Podstawowej nr 10 im. Komisji Edukacji Narodowej; III Liceum Ogólnokształcącym, X Liceum Ogólnokształcącym, V Liceum Ogólnokształcącym; Zespole Szkół Technicznych oraz Zespole Szkół Muzycznych. Dyrektorzy placówek są w stałym kontakcie z pracownikami Państwowej Inspekcji Sanitarnej i na bieżąco podejmują decyzje mające na celu wyeliminowanie bakterii. Po działaniach naprawczych nastąpi powtórne badanie próbek wody pod kątem mikrobiologicznym, i tak aż do otrzymania wyników spełniających wymagania mikrobiologiczne rozporządzenia Ministra Zdrowia. W żadnej z placówek nie odnotowano zakażeń Legionelozą wśród uczniów i personelu oraz nie zaobserwowano objawów tej choroby.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska