Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dramat w toruńskim szpitalu miejskim

Mariola Lorenczewska
Mariola Lorenczewska
Czy chorzy na nowotwory nie będą mogli dalej leczyć się w poradni przy Batorego? Sytuacja jest dramatyczna bo nawet tzw. pilni pacjenci bywają odsyłani.

Czy chorzy na nowotwory nie będą mogli dalej leczyć się w poradni przy Batorego? Sytuacja jest dramatyczna bo nawet tzw. pilni pacjenci bywają odsyłani.

Pan Zygmunt ma nowotwór. Od onkologa radiologa w poradni przyszpitalnej przy Batorego dostał skierowanie na następną wizytę w poradni onkologicznej z adnotacją „pilne”. Miał zgłosić się z aktualnymi wynikami, czeka go radioterapia. Niestety, w dniu wizyty u pani doktor nie mógł już zapisać się na kolejny termin, bo nie było nikogo w rejestracji. Gdy zgłosił się po kilku dniach usłyszał, że nie ma już miejsc. - Tata na wizytę w tym roku szans już nie ma. Na przyszły rok nie ma rejestracji, bo jest duże prawdopodobieństwo, że poradnia przestanie istnieć - denerwuje się pani Ewa, córka pana Zygmunta. <!** reklama>

Jedyne, co w tej sytuacji może zrobić pacjent, to przyjść w dniu, w którym przyjmuje jego lekarka, poczekać, aż wyjdzie od niej ostatni pacjent, i zapytać, czy mimo braku numerka przyjmie także i jego.

- Nie podjęliśmy jeszcze decyzji, ale rozważamy możliwość likwidacji poradni onkologicznej jako jednej z najbardziej deficytowych - przyznaje dyrektor Specjalistycznego Szpitala Miejskiego Krystyna Zaleska. - Po pierwsze dlatego, że umowa z NFZ nie uwzględnia rzeczywistych kosztów. Po drugie, więcej niż gdzie indziej trzeba płacić specjalistom, którzy dojeżdżają z Centrum Onkologii w Bydgoszczy.

Na zmianę przyjmuje czterech onkologów, dwóch chemioterapeutów, dwóch radiologów.

- Narodowy Fundusz Zdrowia przestrzega przed przekraczaniem limitów. W onkologii prawie każdy chory to pilny przypadek. Pacjentów jest coraz więcej - mówi Krystyna Zaleska.

W 2012 roku do końca września w poradni onkologicznej przy ulicy Batorego leczyło się 652 pacjentów, udzielono 1302 porady. Przez 9 miesięcy przybyło 203 nowych pacjentów. Perspektywa zamknięcia dotyczy nie tylko tej przyszpitalnej poradni. Pod znakiem zapytania stoi dalsze istnienie poradni diabetologicznej.


Wiele porad i sporo strat

W 2011 roku w poradni onkologicznej SSM leczyło się 670 osób, udzielono 1751 porad.

Za osiem miesięcy 2012 roku deficyt poradni onkologicznej - ponad 47 tys. zł; diabetologicznej - 54 tys. zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska