Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drzewa umierają z powodu wieku, zanieczyszczeń i inwestycji

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Konary starych drzew wokół toruńskiej starówki uginają się dziś głównie pod ciężarem jemioły. Tak jest m.in. przy ulicy Gregorkiewicza
Konary starych drzew wokół toruńskiej starówki uginają się dziś głównie pod ciężarem jemioły. Tak jest m.in. przy ulicy Gregorkiewicza Sławomir Kowalski
Co rozwija się bujnie w koronach otaczających toruńską starówkę drzew? Jemioła. Wycinana jest bardzo oszczędnie, zielona otulina centrum pozostaje jednak pod ciągłą kontrolą.

- Stoję na placu Rapackiego i patrzę na drzewa - mówi pan Roman z Wrzosów. - Te stare kończą swój żywot i całe są w jemiołach. Czy jest jakiś plan ich zastąpienia? Bo po ich wycięciu będzie tu smutno i łyso. Drzewa nie rosną szybko.
[break]
Programu jako takiego nie ma, jak się dowiedzieliśmy, każdy zielony przypadek jest rozpatrywany osobno, a do wycinki jemioły specjaliści od zieleni miejskiej podchodzą dziś raczej ostrożnie.
- Dendrolodzy od tego odchodzą - mówi Tomasz Kozłowski z magistrackiego Wydziału Środowiska i Zieleni. - Po jej odcięciu zostaje rana wpływająca na osłabienie drzewa. Tam, gdzie jemioły jest bardzo dużo, zdejmujemy ją, podchodzimy jednak do tego bardzo ostrożnie i obserwujemy sytuację na bieżąco.
Drzewa słabną z powodu zanieczyszczenia powietrza i wieku. Z tego ostatniego powodu smutny los zapewne czeka np. kasztanowce przy ul. św. Józefa.
Na drzewa wokół toruńskiej starówki niezbyt korzystnie wpływają także inwestycje, nawet jeśli związane z nimi wykopy prowadzone są z dala od korzeni. Co gorsza, obsadzanie nowych ulic bywa kłopotliwe, ponieważ projektanci na ogół nie lokują już instalacji pod jezdniami, ze względu na to, że ewentualne awarie paraliżują ruch. Rury i kable umieszczają zatem pod chodnikami, a ten sposób zapuszczaniu korzeni nie służy. Przykładem takiej pozbawionej drzew nowej organizacji przestrzeni miejskiej jest chociażby odcinek Szosy Chełmińskiej między skrzyżowaniem z Polną i Wrzosami.
Nie wygląda to wesoło, generalnie jednak nie należy chyba jeszcze załamywać rąk. Drzewa rosną długo, ale…
- Sadzimy takie już odchowane, ośmio-, dziesięcioletnie - dodaje Tomasz Kozłowski. - Ze specjalnym systemem nawadniającym korzenie.
Takie rośliny pojawią się m.in. przy ulicy Dąbrowskiego i Kniaziewicza, na tej ostatniej zastąpią wycięte wiekowe topole. Ponad sto drzew zostało również posadzonych przy Szosie Lubickiej. Pojawiły się one dzięki nasadzeniom zastępczym, uzupełniły miejski drzewostan w zamian za straty wynikające z budowy centrum sanktuaryjno-rekreacyjnego na zachodniej granicy Torunia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska