Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Empik odzyska dawny blask?

Maciej Hering
Trwa gruntowny remont zabytkowego budynku na grudziądzkim Rynku. Bydgoska firma Hurtostal chce odnowić wnętrze i elewację dawnego Domu Towarowego.

Trwa gruntowny remont zabytkowego budynku na grudziądzkim Rynku. Bydgoska firma Hurtostal chce odnowić wnętrze i elewację dawnego Domu Towarowego.

<!** Image 2 alt="Image 166240" sub="Pracownicy firmy PRZEMBUD pogłębiają pomieszczenia piwniczne budynku, zrywają stare podłogi i wybijają ściany Fot. Maciej Hering">W przyszłości mają pojawić się w nim restauracja, sklepy, sale konferencyjne i gabinety lekarskie. Prace remontowo-budowlane, które rozpoczęły się na początku miesiąca, potrwają do końca 2012 roku.

Obecnie pracownicy firmy PRZEMBUD pogłębiają pomieszczenia piwniczne budynku, zrywają stare podłogi i wybijają ściany. Później zajmą się wzmocnieniem konstrukcji całego obiektu, aby zbudowany w 1911 roku budynek wytrzymał następne 100 lat.

- Pamiętam, jak przez lata mieścił się w tym miejscu Klub Międzynarodowej Prasy i Książki, zwany popularnie empikiem - wspomina pani Helena, grudziądzanka, którą spotykamy podczas spaceru na Rynku. - To było miejsce, w którym odbywała się większość imprez kulturalnych w mieście. Potem, budynek mocno podupadł, a w ostatnich latach mieściło się w nim zaledwie kilka sklepów.

<!** reklama>

Z planem wyremontowania zabytkowego obiektu firma Hurtostal nosiła się od dawna. Problem stanowiły pieniądze. - Dopiero po kilku latach pisania wniosków udało nam się pozyskać blisko 1,5 miliona złotych unijnego dofinansowania na remont dawnego empiku - mówi Grzegorz Krasiński, prezes Hurtostalu. - Dodatkowo udało nam się wywalczyć 260 tysięcy złotych dotacji od państwa. W sumie, wartość całego projektu, realizowanego do jesieni 2012 roku, wyniesie ponad 8 milionów złotych. Chcemy odnowić budynek w całości. Obecnie zajmujemy się pomieszczeniami wewnątrz, a z czasem zostanie wyremontowana również elewacja. Plan restauracji budynku został zaakceptowany przez konserwatora zabytków, więc możemy zapewnić, że odzyska on swój wygląd z czasów międzywojennych.

Warto wspomnieć, że remontowany obiekt był w swoim czasie jednym z najnowocześniejszych budynków w Polsce, znakomitym przykładem budownictwa modernistycznego.

- Został zbudowany przy wykorzystaniu technologii żelbetonowej, pionierskiej w tamtych czasach - przypomina Anna Wajler, kustosz Muzeum w Grudziądzu. - W latach międzywojennych mieścił się w nim słynny Dom Towarowy, największy tego typu obiekt na całym Pomorzu. Zatrudniał blisko 100 pracowników, w sklepach z konfekcją męską i damską, zabawkami i artykułami dziecięcymi, w butikach i sklepach obuwniczych. W 1945 roku, w czasie walk o wyzwolenie Grudziądza, został poważnie uszkodzony. Odbudowano go w późniejszych latach, ale nigdy nie odzyskał już dawnego blasku. Mieściły się w nim sklepy i słynny Klub Międzynarodowej Prasy i Książki, od którego budynek z czasem przejął nazwę. Mieścił się w nim salon prasowy, sala wystawiennicza, odbywały się także zajęcia Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska