Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Galeria drzew nad toruńską Strugą została wycięta w pień. Ze względów bezpieczeństwa

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Najzdrowsze elementy pni z wyciętej galerii drzew nad Strugą mają zostać wykorzystane jako siedziska
Najzdrowsze elementy pni z wyciętej galerii drzew nad Strugą mają zostać wykorzystane jako siedziska Grzegorz Olkowski
Pięć lat temu artyści z Polski, Holandii i Litwy zamienili pnie martwych drzew stojących między ulicami Wojska Polskiego i Batorego w kolorowe dzieła sztuki. Później jednak nie miał się kto tymi dziełami zaopiekować, ostatecznie zajęli się więc nimi drwale.

[break]
- Tyle było wokół tych drzew szumu, tyle poszło na nie pieniędzy, a teraz wszystko powycinali - Czytelnik z ulicy Wojska Polskiego, który zadzwonił z tą wiadomością, nawet nie próbował kryć oburzenia.

Rzeczywiście, kiedy w maju 2010 roku nad toruńską Strugą zaczęła powstawać galeria drzew, mówiło się nawet, że jest to ewenement na europejską skalę. Artyści z Polski, Holandii i Litwy zamienili przeznaczone wcześniej do wycinki pnie w malowane i rzeźbione dzieła sztuki.

Zdania na temat ich urody były podzielone, z całą pewnością jednak między ulicami Wojska Polskiego i Batorego powstało coś bardzo oryginalnego. Plener rzeźbiarsko-malarski zorganizowało wtedy, przy wsparciu sponsorów i wolontariuszy, stowarzyszenie Civitas Christiana. Przedsięwzięcie pochłonęło około 20 tys. zł, czyli połowę sumy, jaką by trzeba było zapłacić za wycinkę drzew.

Rzeźby, których korzenie nadal tkwiły w ziemi, wymagały jednak konserwacji. Jak się dowiedzieliśmy, zebrane na realizację projektu fundusze wystarczyły na to, aby taką opiekę sprawować przez trzy lata. Później pojawił się problem, ponieważ drzewa stały częściowo na terenach należących do miasta, a częściowo do spółdzielni mieszkaniowej.

Kolorowym spadkiem nie miał kto się zająć, tymczasem martwe pnie zaczęły zagrażać otoczeniu. Ze względów bezpieczeństwa zapadła więc decyzja o ich wycince. Kolorowe pnie mimo wszystko nie znikną całkowicie z krajobrazu.

- Najzdrowsze elementy zostaną wykorzystane jako siedziska - mówi Szczepan Burak, dyrektor Wydziału Środowiska i Zieleni Urzędu Miasta.

Inny Czytelnik podzielił się z nami również swoimi uwagami na temat pełnych jemioły drzew przy ulicy Żwirki i Wi-gury. Tydzień temu w Urzędzie Miasta została podpisana umowa z firmą, która ma oczyścić z jemioły ponad sto drzew, w tym również te rosnące przy Żwirki i Wigury.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska