MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gdy mąż się wyprowadza z domu, a do żony puka komornik... Jak się bronić?

red
Adw. Michał Jakubaszek, Izba Adwokacka w Toruniu
Adw. Michał Jakubaszek, Izba Adwokacka w Toruniu Jacek Smarz
Co robić, kiedy nie mamy wpływu na majątek i zaciąganie kredytów przez małżonka? W sukurs przychodzi instytucja rozdzielności majątkowej z datą wsteczną. Adwokat radzi, jak się o nią starać.

[break]
- Mój mąż już dawno temu wyprowadził się z wynajmowanego przez nas mieszkania - w 2010 roku. Od pewnego czasu dostaję wezwania do zapłaty oraz informacje od komorników, że wobec męża toczą się jakieś egzekucje. Boję się, że komornik przyjdzie i zabierze mój majątek, pomimo że ja nie zaciągałam żadnych kredytów i pożyczek. Co mam zrobić? - pyta Czytelniczka.

- Jednym z rozwiązań w Pani przypadku może być ustanowienie rozdzielności majątkowej z datą wsteczną przez sąd - odpowiada adwokat Michał Jakubaszek. - Ustanowienie pomiędzy małżonkami rozdzielności majątkowej przez sąd jest możliwe jeśli zachodzą ku temu ważne powody. W przedstawionej przez Panią sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie ustanowienie rozdzielności majątkowej z datą wsteczną.

Okoliczności kiedy można żądać ustanowienia rozdzielności majątkowej przez sąd określone zostały w przepisach art. 52 i następnych kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Ważnym powodem może być właśnie brak wpływu i możliwości zarządzania majątkiem wspólnym małżonków, albowiem po wyprowadzce męża nie ma Pani możliwości i wpływu na rozporządzanie majątkiem przez męża.

W art. 52 par. 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego przewidziana została możliwość ustanowienia przez sąd rozdzielności majątkowej małżonków z datą wsteczną, a więc z dniem wcześniejszym niż wydanie wyroku. W opisywanym przez Panią przypadku mąż wyprowadził się z mieszkania dawno temu, zatem od tego czasu żyją państwo w rozłące. Przedstawiona okoliczność jest uzasadnionym powodem, dla którego może Pani żądać ustanowienia rozdzielności majątkowej z dniem, w którym wyprowadził się z mieszkania mąż. Od tego dnia bowiem wystąpiła między państwem separacja faktyczna. Aby wszcząć postępowanie przed sądem konieczne jest przygotowanie i złożenie przed Sądem Rejonowym pozwu. W nim żądać będzie Pani ustanowienia rozdzielności majątkowej z datą wsteczną, od konkretnego dnia.

Jak uzasadnić?

W uzasadnieniu pozwu należy opisać szczegółowo wszystkie okoliczności oraz załączyć dokumenty, które Pani otrzymała od komorników i innych instytucji oraz przedstawić dowody na okoliczność, że mąż wyprowadził się z domu w konkretnym czasie.

Opłata od pozwu wynosi 200 złotych. Sąd będzie wnikliwie badał, czy istnieją podstawy do ustanowienia rozdzielności majątkowej z datą wsteczną i wyda rozstrzygnięcie w sprawie w formie wyroku.

Dzięki niemu będzie Pani zabezpieczona przed zobowiązaniami męża, o których Pani nie wiedziała.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska