Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Geometria i światło

Redakcja
Przyglądając się jego pracom, bez trudu można doszukać się źródła ich inspiracji: Wassilyj Kandinsky, Piet Mondrian oraz Kazimierz Malewicz.

<!** Image 2 align=right alt="Image 140115" sub="Świat sztuki profesora Mieczysława Wiśniewskiego od lat opiera się na grze geometrycznych kształtów / Fot. Nadesłana">Przyglądając się jego pracom, bez trudu można doszukać się źródła ich inspiracji: Wassilyj Kandinsky, Piet Mondrian oraz Kazimierz Malewicz.

Wystawa Mieczysława Wiśniewskiego jest podsumowaniem jego 55-letniej drogi twórczej. Prezentuje najistotniejsze formy i kluczowe wątki dla jego twórczości. Sam artysta określa je mianem pewnego „konsekwentnego systemu, kształtowanego stopniowo pod wpływem fascynacji porządkiem geometrycznym i zjawiskami związanymi z grą światła i cienia”.

Wiśniewski zaczynał na przełomie lat 50. i 60. tworząc reliefowe, geometryczne kompozycje przy użyciu filcu. Kolaże odzwierciedlają jego fascynację zestawieniem materiałów o różnej strukturze i możliwościach pochłaniania światła. Podążającym tym tropem, rozwijał geometryczny kierunek kompozycji, używając płótna, skóry i brezentu namiotowego. Całość łączył na zasadzie asamblażu z elementami metalowymi.

<!** Image 3 align=right alt="Image 140115" sub="Fot. Nadesłana">W późniejszym okresie do jego prac wkradł się już kolor. Zwłaszcza w serii „Układów” - obiektów opartych na przemyślanej, architektonicznej niemal konstrukcji blejtramu i skomplikowanym systemie napięcia płótna. Opracowana przez artystę koncepcja „Układów”, które przekształciły się w „Układy sferyczne”, bazuje na autorskiej interpretacji geometrii i przestrzeni.

- Przestrzeń w „Układach sferycznych” jest kreowana światłem i zależna od poruszaniem się odbiorcy w czasie oglądania ekspozycji. Wyobraźnia plastyczna - tak twórcy jak i odbiorcy - nastawiona jest tu na porządek geometryczny. Prowadzi do powstawania różnych układów figur i brył zgeometryzowanych - mówi artysta.

<!** Image 4 align=right alt="Image 140115" sub="Fot. Nadesłana">Mieczysław Wiśniewski urodził się w Toruniu. Studiował na Wydziale Sztuk Pięknych UMK. Był uczniem Stanisława Borysowskiego. Wykształcił 132 absolwentów w pracowni malarstwa. W swojej twórczości stosuje różnorodne formy wypowiedzi artystycznej, takie jak malarstwo sztalugowe, malarstwo monumentalne, tworzenie obiektów i form przestrzennych, a także projektowanie i architektura wnętrz.

WARTO WIEDZIEĆ

Wystawę „Obrazy, Kolaże, Asamblaże, Układy Sferyczne. Twórczość z lat 1954-2009” można oglądać w CSW do 10 stycznia 2010 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska