Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gminy przygotowane do reformy oświaty

Krzysztof Lietz
Gimnazjum w Cierpicach skończy działalność jako samodzielna szkoła  z dniem 31 sierpnia tego roku i z dniem 1 września zostanie włączona do miejscowej szkoły podstawowej
Gimnazjum w Cierpicach skończy działalność jako samodzielna szkoła z dniem 31 sierpnia tego roku i z dniem 1 września zostanie włączona do miejscowej szkoły podstawowej Krzysztof Lietz
Samorządy wszystkich gmin powiatu toruńskiego oraz Chełmży zaproponowały już nowe sieci szkół. Teraz czekają na opinie kuratora.

Opinia Kuratorium Oświaty jest w tym przypadku wiążąca. Rada Gminy Chełmża i Rada Miasta Chełmża już wysłały do kuratora projekty uchwał dostosowujące ich sieci szkół podstawowych i gmimnazjów do nowego ustroju szkolnego. Teraz czekają na jego opinie. Jeśli będzie miał on jakieś uwagi, trzeba będzie je uwzględnić. Wszystko ma być załatwione do końca marca.

Sytuacja raczej klarowna
- U nas sprawa jest dosyć klarowna - mówi Jerzy Czerwiński, burmistrz Chełmży. - Nasze dwie podstawówki SP 2 i SP 3 oraz Gimnazjum nr 1 są zlokalizowane w jednym miejscu. Mają nawet wspólne boiska szkolne. Natomiast jedna szkoła podstawowa - SP 5 - jest na osiedlu Wojska Polskiego. Sytuacja jest więc taka, że nie ma problemu z SP 2, bo ona kiedyś była ośmioletnia. Oczywiście trzeba będzie tworzyć nowe pracownie, gabinety, ale to rzecz normalna, bo będziemy tworzyć we wszystkich szkołach. Będzie wiec w niej pełna, ośmioletnia szkoła, oczywiście za dwa lata, bo 1 września tworzyć będziemy w niej dopiero siódmą klasę.

- Z SP 3 jest inna sytuacja - kontynuuje burmistrz. - Budynek gimnazjalny będzie funkcjonował jako SP 3, czyli uczniowie tej podstawówki do niego przechodzą. Tam będzie działać SP 3 i wygasające gimnazjum. Ta podstawówka jest w dwóch budynkach. Jeden z nich jest nazywany przybudówką. W nim były zajęcia klas I-III i te dzieci nie przechodzą do SP 3 tak długo, dopóki nie wygaśnie gimnazjum. Natomiast w głównym budynku SP 3 mamy zamiar uruchomić przedszkole - taki plan był zresztą już wcześniej.

- Mamy jeszcze SP nr 5 przy ulicy Wyszyńskiego. Planujemy, że ta podstawówka przejściowo zostaje jako szkoła do klasy szóstej, tak jak była, a klasę VII i VIII dzieci kończą w SP nr 3. czyli tam, gdzie będzie wygasające gimnazjum. Wszyscy się zmieszczą, bo to jest duży obiekt.

**

Czytaj też: Nowa linia na Rubinkowo zawieszona**

Jak twierdzi burmistrz Czerwiński, sytuacja ta będzie przejściowa, bo władze miasta zakładają w przyszłości rozbudowę SP 5 z uwzględnieniem również budowy sali gimnastycznej, której tam teraz nie ma. Docelowo byłaby to również pełna, ośmioletnia szkoła podstawowa.

W gminie Wielka Nieszawka
reforma oświaty spowoduje, że zniknie Publiczne Gimnazjum w Cierpicach, bo zostanie ono z 1 września tego roku włączone do struktury szkoły podstawowej funkcjonującej tuż obok. Jednocześnie klasy II i III dotychczasowego gimnazjum zostaną włączone do struktury SP w Cierpicach.

Pozostałe dwie szkoły prowadzone przez gminę Wielka Nieszawka - wspomniana już podstawówka w Cierpicach oraz podstawówka w Małej Nieszawce - automatycznie staną się szkołami ośmioletnimi.

Z mocy prawa
Gmina Zławieś Wielka prowadzi dotąd trzy samodzielne szkoły podstawowe: w Łążynie, Przysieku i Siemoniu oraz trzy zespoły szkół, w skład których wchodzą szkoły podstawowe i gimnazja w Rzęczkowie, Złejwsi Wielkiej i Górsku. Według projektu zmian uchwalonego przez Radę Gminy, wszystkie gimnazja zakończą działalność z końcem sierpnia i od 1 września zostaną włączone do funkcjonujących obok podstawówek.

Sześcioletnie szkoły podstawowe z mocy prawa staną się szkołami ośmioletnimi.

Przeczytaj także: Brudne wózki sklepowe

W gminie Obrowo zmiany sieci szkół będą nieco skomplikowane. Dzisiaj samorząd prowadzi tu pięć szkół podstawowych - samodzielną w Łążynie II, natomiast w Brzozówce i Osieku w zespołach razem z przedszkolami oraz w Obrowie i Dobrzejewicach w zespołach szkół razem z gimnazjami. Jest też tu Liceum Ogólnokształcące (w Dobrzejewicach).

Jeden wyjątek
Z projektu zmian uchwalonego przez radnych wynika, że od 1 września w gminie lokalizacje czterech publicznych podstawówek nie ulegnie zmianie.

- Jedynie w przypadku SP w Dobrzejewicach zamierzamy ją przyłączyć do obecnego Zespołu Szkół oraz włączyć klasy istniejącego gimnazjum do Liceum Ogólnokształcącego - czytamy w uzasadnieniu uchwały obrowskich radnych dotyczącej nowej sieci szkół. - Powstanie w ten sposób nowy zespół szkół - SP i LO - z lokalizacją w budynkach obecnej szkoły podstawowej i obecnego Zespołu Szkół. Jest to rozwiązanie optymalne, bo budynek ZS jest nowoczesny, z przestronnymi salami dydaktycznymi i pracowniami. Obydwa budynki istniejącej podstawówki i zespołu szkół znajdują się obok siebie, posiadają wspólną halę sportową. W okresie przejściowym nauczanie odbywać się będzie w obu budynkach. Po wygaszeniu gimnazjum, w budynku po szkole podstawowej, gmina zamierza utworzyć publiczne przedszkole.

Co ciekawe, radni Obrowa jednoznacznie twierdzą, że reforma oświaty nie wywoła w gminie lawiny zwolnień nauczycieli... przynajmniej w okresie przejściowym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska