Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gotowa jest instalacja pod dnem rzeki, łącząca stację w Małej Nieszawce z zachodnim Toruniem i Wrzosami

(n)
Przed inwestycją pod dnem Wisły dużą modernizację przeszła stacja uzdatniania wody Mała Nieszawka
Przed inwestycją pod dnem Wisły dużą modernizację przeszła stacja uzdatniania wody Mała Nieszawka Sławomir Kowalski
Toruńskie Wodociągi zakończyły kolejną wielką inwestycję. Jej efektem jest przewiert pod dnem Wisły, w którym zostały umieszczone dwie rury.

Rok temu rozpoczęła się budowa magistrali wodociągowej, która miała połączyć stację uzdatniania wody Mała Nieszawka z rurociągami w Szosie Okrężnej w Toruniu. Dzięki niej woda z tego źródła ma trafić do mieszkańców zachodniej części miasta oraz Wrzosów. Inwestycja została właśnie zakończona. Nową instalacją płynie już woda.

- Była to nietypowa i trudna inwestycja, głównie z uwagi na konieczność wykonania długiego przewiertu pod dnem Wisły - mówi Władysław Majewski, prezes Toruńskich Wodociągów.

Całość kosztowała ok. 10 mln zł, z tego 2 mln zł wyniosło dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego. Położono 5,4 kilometra rurociągu o średnicy 600 milimetrów. Pod dnem Wisły ułożono dwa rurociągi, każdy o średnicy 500 mm.

- Okazało się, że te dwa przewierty dla rur o średnicy 500 mm, wykonane na odcinku aż 735 m metodą przewiertu horyzontalnego sterowanego, są najdłuższe w Polsce. W najgłębszym miejscu rury zostały położone 35 m pod dnem Wisły - dodaje prezes Majewski.

Generalnym wykonawcą inwestycji była firma Inżbud Grudziądz, a przewierty realizowała firma Chrobok. 

Dzięki oddaniu tego rurociągu do użytku z Małej Nieszawki popłynie o 2-3 tys. metrów sześciennych wody na dobę więcej niż dotychczas. To oznacza, że łącznie stacja będzie podawała dobowo 16-17 tysięcy metrów sześciennych wody z ponad 20 studni głębinowych.

Druga podstawowa dla Torunia stacja uzdatniania wody Drwęca-Jedwabno też w połowie korzysta ze studni głębinowych. W efekcie w okresach normalnego poboru wody przez miasto prawie 75 proc. wody w miejskim wodociągu pochodzi z ujęć głębinowych, a tylko 25 proc. z Drwęcy.(n)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska