Grudziądz będzie miał nowy herb

Marcin Dutkowski
Jak się właśnie okazało, herb, którym nasze miasto posługuje się od ponad 70 lat, nie jest prawidłowy. Władze miasta zdecydowały o naniesieniu na nim poprawek.

Jak się właśnie okazało, herb, którym nasze miasto posługuje się od ponad 70 lat, nie jest prawidłowy. Władze miasta zdecydowały o naniesieniu na nim poprawek.

To tego odkrycia przyczynił się fakt nadania Straży Miejskiej sztandaru w związku z obchodami 20-lecia istnienia formacji w naszym mieście.

Herb niezgodny z heraldyką

- Wcześniej należało przedłożyć projekt sztandaru i uzgodnić z historykami jego merytoryczną zawartość oraz poprawność historyczną. Wówczas okazało się, że herb, którym się oficjalnie posługujemy, nie jest zgodny ze źródłami historycznymi i ogólnymi zasadami heraldyki - wyjaśnia Tomasz Szymański, sekretarz miasta.

<!** reklama>Obecny herb funkcjonuje od 1937 roku. Jego wygląd został opisany w zarządzeniu ministra spraw wewnętrznych. Jak się jednak okazuje, herb nie odpowiada dokładnie opisowi. Prof. dr hab. Krzysztof Mikulski z Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zasugerował więc władzom miasta przywrócenie poprawnej wersji godła.

Kilka ważnych drobiazgów

Zdaniem naukowca, rysunek brama z biskupem Chrystianem w tle powinna dochodzić do skraju tarczy. Ponadto, według opisu z 1937 roku, w bocznych wieżach nie powinno być dodatkowych okien. Pozostałe uwagi dotyczą m.in. konieczności zastosowana zaokrąglonej u dołu tarczy herbowej oraz skierowania wszystkich chorągiewek w jedną stronę. Zmianie powinien ulec także łańcuch prezydenta oraz miejska flaga.

- Wcześniej nie mieliśmy żadnych informacji na temat niezgodności herbu miasta z zasadami heraldyki - przyznaje Rafał Szweda z Działu Historii Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu.

Prezydent Robert Malinowski zdecydował o dostosowaniu obecnego herbu do zaleceń prof. Mikulskiego. Jaki będzie tego koszt?

- Najpierw musimy przeprowadzić inwentaryzację dokumentów, wizytówek, tabliczek oraz flag, na których znajduje się herb - tłumaczy Magdalena Jaworska-Nizioł, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego. - Dopiero wówczas będziemy mogli określić wysokość kosztów oraz czas, jaki będzie nam potrzebny na wprowadzenie nowego herbu.

Warto wiedzieć

  • Postać biskupa Chrystiana znajdowała się w herbie Grudziądza od XIII wieku.
  • Z czasem herbem miasta stała się głowa tura (używana obecnie w herbie powiatu grudziądzkiego).
  • Do herbu z wizerunkiem biskupa powrócono w 1937 roku.

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Marek Szajerka
W średniowieczu i czasach nowożytnych na terenie obecnego Grudziądza funkcjonowały dwa niezależne od siebie miasta. Miasto kościelne, zostało założone w 1240 r. przez biskupa Chrystiana na obszarze Grudziądza w obrębie murów oraz miasto krzyżackie, położone między Trynką a Rowem Hermana, założone w 1291 r. W 2 połowie XIX w. X. Froelich dosłownie poplątał fakty i na kartach swojej książki z dwóch miast zrobił jedno i stąd te pogmatwane historie z herbem. Jeśli UM przymierza się do zmiany herbu,to może precyzyjnie spojrzy na dokumenty średniowieczne i nowożytne z których wynika jednoznacznie, że Grudziądz w obrębie murów to faktycznie XIII-XIV- wieczny zespół zamkowy, największy w państwie krzyżackim po Malborku. Zamek malborski z miastem ma powierzchnię ok. 25 ha, Grudziądz ok. 20 ha. Do 1584 r. Grudziądz w obrębie murów był tylko dzielnicą spichrzową dla właściwego miasta po drugiej stronie Kanału Trynka, wówczas Osy. Część tego obszaru, jak napisałem wcześniej, zajmowało miasto kościelne. Obydwoma dokumentami lokacyjnymi z 1240 r. i 1291 r. legitymowali się jeszcze grudziądzanie w XVII w.
Problem promocji miasta zgodnie z urzędowymi dokumentami średniowiecznymi wielokrotnie na forum Rady Miejskiej sygnalizował radny p. G. Miedzianowski.
Dodaj ogłoszenie