Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Helena Grossówna wróciła na Mokre!

Szymon Spandowski
Tablicę na rondzie odsłonili wnukowie aktorki Mikołaj i Lech Cieślińscy w asyście M. Zaleskiego i M. Czyżniewskiego
Tablicę na rondzie odsłonili wnukowie aktorki Mikołaj i Lech Cieślińscy w asyście M. Zaleskiego i M. Czyżniewskiego Jacek Smarz
Toruńska gwiazda srebrnego ekranu stała się patronką ronda, doczekała się również tablicy pamiątkowej w szkole przy Łąkowej. Na sobotnią uroczystość przyjechali do Torunia potomkowie Grossówny. Wszystkich pięknie przywitali pracownicy i uczniowie SP nr 6.

U szczytu sławy, kiedy Eugeniusz Bodo umawiał się z nią na dziewiątą i wspólnie z Adolfem Dymszą śpiewał „Ach, śpij kochanie”, podczas okupacji, kiedy Grossówna, jako oficer Armii Krajowej, walczyła w Powstaniu Warszawskim, czy po wojnie, gdy nie godząc się na współpracę z nową władzą, ostatecznie pogrzebała szanse rozwoju swojej błyskotliwej kariery, Helena Grossówna zawsze podkreślała, że jest przede wszystkim Helenką z Torunia.

Czytaj też: Dziś proces pedofila w Toruniu. Ekstazy za seks z 14-latką

Rodzinne miasto również już o aktorce nie zapomni. W sobotę na rondzie przy ul. Łokietka wnukowie aktorki, Mikołaj i Lech Cieślińcy, wspólnie z prezydentem Michałem Zaleskim oraz przewodniczącym Rady Miasta Marcinem Czyżniewskim odsłonili tabliczkę z jej imieniem i nazwiskiem. Rondo Heleny Grossówny znajduje się w miejscu, w którym kiedyś stał pierwszy dom aktorki.

Stąd właśnie m.in. mała Grossówna wyruszała w drogę do szkoły przy ul. Łąkowej i tam również udali się uczestnicy sobotniej uroczystości, aby odsłonić poświęconą aktorce tablicę pamiątkową przeniesioną ze ściany dawnego Naszego Kina.

Rondo imienia Heleny Grossówny

Z tej okazji sobota była w SP 6 dniem bardzo świątecznym. Dzieci z klas 1 - 4 przygotowały pod okiem Beaty Szczepan-kiewicz przedstawienie na temat Heleny Grossówny. W szkolnej bibliotece można też było zobaczyć bardzo ciekawą wystawę na temat dziejów placówki, której korzenie sięgają połowy XIX wieku.

Czytaj dalej - kliknij poniżej

Teczka osobowa - Helena Grossówna

Urodziła się na Mokrem 25 listopada 1904, zmarła 1 lipca 1994 roku w Warszawie.

Co najmniej do 1918 roku Helena Grossówna mieszkała z matką, wdową po Leonardzie Grossie, siostrami i bratem w domu przy ul. Lipowej, późniejszej ul. Kościuszki. Dom stał w miejscu, w którym dziś znajduje się rondo Heleny Grossówny.

Po 1918 roku rodzina przeprowadziła się do szkieletowego budynku na rogu ul. Wodnej i Głowackiego (dziś PCK 30). Stąd Grossówna wyruszyła na podbój wielkiego ekranu i tu często później wracała. Dom stoi do dziś.

Zobacz też

Pościg za kierowcą volkswagena zakończył się na ulicy Świętokrzyskiej w Inowrocławiu

Pościg za pijanym kierowcą. Jest dwóch rannych!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska