Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historie wywiedzione z Grimmów i dźwiękowe pocztówki z południa

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Monika Mausolf ze swoim obrazem zatytułowanym „W matni”, który można oglądać  na wystawie w „Wozowni”
Monika Mausolf ze swoim obrazem zatytułowanym „W matni”, który można oglądać na wystawie w „Wozowni” Grzegorz Olkowski
Jaka tajemnica tkwi w powszechnie znanych baśniach? Dlaczego wspomnienia bywają niepełne? Te pytania zadają autorzy dwóch nowych wystaw w toruńskiej "Wozowni".

[break]
Czerwone akcenty na jej stonowanych kolorystycznie obrazach są jak krople krwi. Postaci, zwierzęta, kikuty drzew wyglądają przez te krople na zranione, cierpiące.

- Bardziej niż o rany chodzi mi o wskrzeszenie, krew oznacza zarówno śmierć, jak i życie. Te czerwone akcenty w moich pracach są więc dwuznaczne - twierdzi Monika Mausolf, autorka wystawy pt. „Dendra”, otwieranej dzisiaj w toruńskiej Galerii Sztuki „Wozownia”.

Drzewko z twarzami zamiast gałęzi, czyli „Twarzewo”, Czerwony Kapturek w krwistej pelerynce na gołym ciele, z aureolą zamiast czapeczki, baskijska bogini Mari z bardzo długimi włosami zasłaniającymi jej twarz... Symbolika tych prac jest wieloznaczna, żart sąsiaduje tu z zagadką.

„Można doświadczyć tajemniczego, a zarazem groteskowego klimatu opowieści braci Grimm, spotkać Wielką Boginię oraz nasycić się atmosferą często niejednoznacznej, perwersyjnej seksualności” - pisze o tych pracach socjolożka Agata Wesołowska.

Z baśniowej Hesji

Choć Monika Mausolf jest z wykształcenia malarką, tworząc nie ogranicza się do farb i płaszczyzny płótna. Już w pracy dyplomowej wykorzystała papier, pod który podkleiła ości, śrubki itp., uzyskując reliefową fakturę. Fragment tej pracy znalazł się też na najnowszej wystawie w „Wozowni”. Są tu ponadto obrazy, obiekty, rzeźby, instalacje.

„Można doświadczyć tajemniczego, a zarazem groteskowego klimatu opowieści braci Grimm”. - Agata Wesołowska

Jak mówi artystka, ważnym źródłem inspiracji dla cyklu „Dendra” były baśnie, między innymi Jakuba i Wilhelma Grimmów. Słynni bracia, żyjący na przełomie XVIII i XIX wieku, stare podania, klechdy i legendy, które stały się pierwowzorami ich baśni, zbierali m.in. w rodzinnej Hesji, gdzie Monika Mausolf mieszka i pracuje.

Monika Mausolf jest torunianką, absolwentką Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Obroniła dyplom z malarstwa, skończyła też historię sztuki. Prace pokazywała na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku, Szczecinie, Sopocie i Toruniu oraz za granicą, w Soest, Berlinie, Kassel, Bilbao, Nišu. W toruńskiej „Wozowni” wystawiała już niedługo po ukończeniu studiów, w 2011 roku.

Posłuchać Barcelony

Nie po raz pierwszy zagości w „Wozowni” również twórczość Ewy i Jacka Doroszenków. Otwierana dzisiaj ich wspólna wystawa, zatytułowana „The same horizon repeated at every moment of the walk”, jest plonem stypendialnego pobytu w Barcelonie, tzw. rezydencji artystycznej.

Artyści zajęli się wspomnieniami z podróży, przy czym starali się przełamać związane z tym zjawiskiem stereotypy. „Większość turystów lubi fotografować odwiedzane miejsca, by po powrocie do domu przywoływać je we wspomnieniach. Dzieje się tak dlatego, że doświadczenie wzrokowe wydaje się najważniejsze. Okazuje się jednak, że środowisko akustyczne równie mocno wpływa na odbiór miejsca, w którym się przebywa” - piszą Ewa I Jacek Doroszenkowie.

Na swojej wystawie pokazują instalacje, w których starali się powiązać to, co widzieli z tym, co słyszeli. W instalacjach dźwiękowych i pracach wideo wykorzystali nagrania z Barcelony, dźwięki miasta i opowieści, które przetworzyli elektronicznie.

Ewa Doroszenko jest absolwentką Wydziału Sztuk Pięknych UMK, doktorem sztuk plastycznych. Zajmuje się instalacjami, fotografią, multimediami.

Jacek Doroszenko ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Specjalizuje się w pracach audiowizualnych.

Warto wiedzieć: Będą też warsztaty

Ewa Doroszenko, Jacek Doroszenko „The same horizon repeated at every moment of the walk” w ramach cyklu „Laboratorium Sztuki 2015. Artysta jako antropolog”. Wernisaż 6 listopada o godz. 18.00. Wstęp wolny. Wystawa czynna do 29 listopada.

Monika Mausolf „Dendra”. Wernisaż dziś, 6 listopada, o godz. 18.00. Wstęp wolny. Wystawa czynna do 29 listopada.

W środę, 18 listopada o godz. 12.30 „Wozownia” zaprasza na kolejne warsztaty z cyklu „Sztuka prostoty szuka”, które mają pobudzać u dzieci i młodzieży zdolność twórczego myślenia. Zajęcia tematem zawsze nawiązują do aktualnych wystaw galerii. Dzielą się na dwie części: teoretyczną oraz warsztatową. Wstęp na podstawie biletu do galerii - ulgowy 3 zł, grupowy 15 zł. Wcześniejsze zapisy pod tel. 56 622 63 39.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska