Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ile dajemy księdzu podczas kolędy?

Alicja Cichocka-Bielicka
Bywa, że podczas kolędy rozmowy dotykają bardzo trudnych, często bolesnych tematów - ciężkiej choroby, śmierci bliskich lub biedy w rodzinie.
Bywa, że podczas kolędy rozmowy dotykają bardzo trudnych, często bolesnych tematów - ciężkiej choroby, śmierci bliskich lub biedy w rodzinie. Jacek Smarz / Archiwum
- Trzeba być odpornym zarówno fizycznie jak i psychicznie. I nie wchodzić w polityczne dyskusje - w gorącym okresie wizyt po kolędzie toruńscy księża opowiadają o trudach, wyzwaniach i satysfakcji z duszpasterskich wizyt w domach parafian z Torunia. Jak odwiedziny po kolędzie widzą księżą, a jak wierni z toruńskich parafii? Czasami są różnice.

- Wiele spotkań to pasjonujące twórcze rozmowy z parafianami, ale zdarzają się i te gorzkie, także zaczepki o politykę. W takie dyskusje nie wchodzę - zapewnia ksiądz proboszcz Zbigniew Łukasik z parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Bielawach, gdzie według szacunków proboszcza aż 95 proc. parafian przyjmuje księży po kolędzie.

Czytaj: Kacper, Melchior i... BELZEBUB. Toruński poseł królem internetu

Ten jedyny raz w roku to nie wierni, ale księża pukają do parafian z błogosławieństwem. Choć bywa i tak, że do domów zapraszają księdza także niewierzący. Taką wizytę wspomina ksiądz proboszcz Ryszard Domin z parafii pw. Błogosławionego Księdza Stefana Frelichowskiego na toruńskich Glinkach.

- Nie było tradycyjnej celebry, za to bardzo przyjazna rozmowa - przyznaje proboszcz i nie ukrywa, że odwiedziny po kolędzie traktuje jak wyzwanie. - Nie zadowalam się spotkaniami z ludźmi, których na co dzień widzę na mszy, wyzwaniem są dla mnie spotkania z osobami, które zwątpiły i żyją na peryferiach Kościoła, w pośpiechu i prozie życia oddaliły się od wspólnoty parafialnej.

Bywa, że rozmowy dotykają bardzo trudnych, często bolesnych tematów - ciężkiej choroby, śmierci bliskich lub biedy w rodzinie.

- Dzielimy radości i smutki, nierzadko umawiając się na spotkanie w parafii, żeby jakoś pomóc - przyznaje ksiądz proboszcz Domin, który w ostatnim plebiscycie „Nowości” głosami swoich parafian zdobył tytuł Proboszcza Roku.

Czym grzeszą Polacy? O tym z czego najczęściej spowiadamy się w konfesjonale, rozmawialiśmy z księżmi z kilkunastu  parafii. Rzecz jasna to kto jak grzeszy to tajemnica spowiedzi. Ale od księży dowiedzieliśmy się, jakie grzechy powtarzają się najczęściej.

Tak grzeszą mieszkańcy regionu i całego kraju [lista grzechów]

A jak do duszpasterskich wizyt przygotowują się toruńscy wierni?

- W kościele bywam rzadko, więc dla mnie to zawsze krępująca wizyta - przyznaje torunianka z Przedmieścia Chełmińskiego.

Najwierniejsi parafianie zapraszają księdza do suto zastawionego stołu i nie wypuszczą go bez filiżanki kawy. Nic tak nie rozczarowuje, jak ksiądz, który nie przyszedł, pomimo zapowiedzianej wizyty.

Ile dajemy księżom w kopercie podczas kolędy? Czytaj na następnej stronie:

- Mama czekała cztery godziny, przygotowana, z kopertą, ksiądz odwiedził sąsiadów, ją ominął. Nadzieją jest drugi termin...- relacjonuje mieszkanka okolic starówki.

Inna z Jakubskiego Przedmieścia przyznaje wprost, że takich wizyt po prostu unika, a powód głęboko wierzących może oburzyć.

- Oczekiwanie na księdza przez wiele godzin jest po prostu męczące. Dlatego w tym roku w dzień wizyty wyprawiłam męża z dziećmi do kina, a sama wybrała się na zakupy.

Zobacz: Najpopularniejsze imiona nadawane dziewczynkom w Toruniu w 2016 roku [RANKING]

Księża przyznają, że rozumieją zniecierpliwienie parafian, ale trudno o dobre rozwiązanie.

- Może aplikacja w telefonie mówiąca gdzie jest duszpasterz? - podsuwa pomysł jeden z księży.

Ile włożyć do koperty?

Od skromnych 10 zł, nawet do 300 zł wkładają do kopert przyjmujący księży. Średnia to 50 złotych. Duszpasterze zapewniają, że obowiązku składanie takiej ofiary nie ma, a sami nigdy nie sięgają po kopertę.

- Wszystkie datki przeznaczamy na budowę kościoła - mówi ksiądz Domin. - Coraz powszechniejsze jest odczytywanie z ambony, na co poszły pieniądze z kopert.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra w całej Polsce i wielu miejscach na świecie już 15 stycznia. Trwają licytacje edycji 2017, z których środki mają być przeznaczone do ratowania życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom. Co w tym roku ciekawego można wylicytować?

25. finał WOŚP. Co ciekawego można wylicytować?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska