Pytanie o umowę na czas nieokreślony skierowała do nas pani Anna. Odpowiada adwokat Aleksandra Chołub z Torunia:
- Zgodnie z art. 25 (1) § 1 kodeksu pracy okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy nie może przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba tych umów nie może przekraczać trzech. Przepis art. 25 (1) § 3 kodeksu pracy stanowi, że jeżeli okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony jest dłuższy niż 33 miesiące lub jeżeli liczba zawartych umów jest większa niż trzy, uważa się, że pracownik, odpowiednio od dnia następującego po upływie 33 miesięcy lub od dnia zawarcia czwartej umowy o pracę na czas określony jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.
Oznacza to, że łączna liczba umów zawartych na czas określony między tymi samymi stronami nie może przekroczyć trzech, a łączny okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę u tego samego pracodawcy na czas określony nie może być dłuższy niż 33 miesiące. Przekroczenie tych limitów będzie równoznaczne w skutkach z zawarciem z pracownikiem umowy o pracę na czas nieokreślony.
Czytaj też:
Sądowy zakaz streamowania dla Daniela Magicala
Wesele w Bajka Disco Club w Toruniu. Mamy zdjęcia!
Najpiękniejsze dziewczyny z Instagrama w Toruniu
Tych limitów nie stosuje się do umów o pracę zawartych na czas określony: w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy; w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym; w celu wykonywania pracy przez okres kadencji; w przypadku gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie - jeżeli ich zawarcie w danym przypadku służy zaspokojeniu rzeczywistego okresowego zapotrzebowania i jest niezbędne w tym zakresie w świetle wszystkich okoliczności zawarcia umowy.
Jeśli pracodawca będzie chciał zawrzeć kolejną umowę o pracę z Czytelniczką, będzie to umowa na czas nieokreślony. Natomiast zgodnie z art. 177 § 3 kodeksu pracy umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu. Przepisu tego nie stosuje się do umowy o pracę na czas określony zawartej w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy.
Warto dodać, że rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego może nastąpić tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy - kończy adwokat.
Zobacz też: Stop agresji na drodze - odc. 5
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?