MKTG SR - pasek na kartach artykułów

ZUS mógł źle obliczyć twoją emeryturę! Nie tracisz co miesiąc sporej sumy pieniędzy? Zobacz!

llured
Czy zdajesz sobie sprawę, że istotnym elementem twojej przyszłej emerytury jest kapitał początkowy? Brak pewności co do dokładności obliczeń może skutkować utratą znacznej kwoty pieniędzy. Poznaj metody weryfikacji, czy ZUS właściwie ustalił wysokość twojego świadczenia emerytalnego!
Czy zdajesz sobie sprawę, że istotnym elementem twojej przyszłej emerytury jest kapitał początkowy? Brak pewności co do dokładności obliczeń może skutkować utratą znacznej kwoty pieniędzy. Poznaj metody weryfikacji, czy ZUS właściwie ustalił wysokość twojego świadczenia emerytalnego! Fot. MARIUSZ KAPALA / GazetA LUBUSKA
Czy wiesz, że kluczowym składnikiem twojej emerytury jest kapitał początkowy? Niepewność dotycząca poprawności obliczeń może prowadzić do utraty znacznej sumy pieniędzy. Dowiedz się, jak sprawdzić, czy ZUS prawidłowo ustalił twoje świadczenie emerytalne!

Kapitał początkowy. Klucz do prawidłowego obliczenia wysokości emerytury

Kapitał początkowy stanowi istotny element emerytur dla osób, które pracowały przed 1999 rokiem. To od jego prawidłowego ustalenia zależy wysokość świadczenia emerytalnego. Jest to kwestia, którą powinny mieć na uwadze wszystkie osoby zbliżające się do wieku emerytalnego.

Sprawdź swoją dokumentację zatrudnienia

Pierwszym krokiem w sprawdzeniu poprawności obliczeń ZUS jest skontrolowanie dokumentów potwierdzających okresy zatrudnienia oraz wysokość wynagrodzenia. Zapamiętaj te kluczowe dokumenty:

 • Pisemne zaświadczenie zakładu pracy lub jego następcy prawnego,

 • Świadectwa pracy,

 • Legitymacja ubezpieczeniowa z wpisami potwierdzającymi zatrudnienie,

 • Orzeczenie sądu.

Polecamy

Użyj dowodów pośrednich przy obliczaniu emerytury

Jeśli nie posiadasz wymienionych dokumentów, możesz skorzystać z tzw. dowodów pośrednich. Oto niektóre z nich:

 • Umowy o pracę i aneksy do tych umów,

 • Wpisy w książeczkowym (starym) dowodzie osobistym,

 • Legitymacje służbowe,

 • Pisma kierowane przez pracodawcę do pracownika w czasie zatrudnienia.

Złożenie oświadczenia w ZUS

Jeśli nie masz możliwości udokumentowania okresów zatrudnienia, możesz złożyć oświadczenie w ZUS. W oświadczeniu musisz poinformować o braku dokumentów potwierdzających zatrudnienie oraz wskazać przyczyny uniemożliwiające ich pozyskanie. Możesz także wskazać świadków, którzy potwierdzą okresy zatrudnienia.

Wysokość wynagrodzenia a obliczenie wysokości emerytury

Wysokość wynagrodzenia jest kolejnym istotnym elementem przy ustalaniu emerytury. Sprawdź, czy posiadasz dokumenty potwierdzające wysokość zarobków. Wśród nich mogą być:

 • Zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu,

 • Legitymacja ubezpieczeniowa z wpisami o wysokości wynagrodzenia,

 • Kserokopie dokumentów wydanych przez archiwa lub inne jednostki.

Polecamy

Skorzystaj z pomocy ZUS

W niektórych przypadkach ZUS może potwierdzić przebieg ubezpieczenia oraz podstawę wymiaru składek na podstawie posiadanych dokumentów. Skontaktuj się z odpowiednią jednostką ZUS w celu uzyskania pomocy.

Uważaj na opłaty

Pamiętaj, że za sporządzenie odpisów lub kopii dokumentów mogą być pobierane opłaty. Zanim zdecydujesz się na ich zamówienie, sprawdź wysokość opłat w archiwum.

Podstawa prawna

Rozporządzenie ministra kultury z dnia 10 lutego 2005 r. w sprawie określenia maksymalnej wysokości opłat za sporządzenie odpisu lub kopii dokumentacji o czasowym okresie przechowywania (Dz. U. nr 28, poz. 240).

Sprawdzenie poprawności obliczeń ZUS może być kluczowe dla twojej przyszłej sytuacji finansowej. Nie zwlekaj, skontroluj swoją dokumentację już dziś i upewnij się, że nie tracisz co miesiąc znacznej sumy pieniędzy na skutek błędnych obliczeń. Twój spokój na emeryturze zależy od tego!

od 7 lat
Wideo

Michał Probierz o Ekstraklasie i Euro

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska