Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To są ostatnie lata podwójnej waloryzacji! Co zmieni się w emeryturach 2024? Lepiej się na to przygotuj!

redpp
Wideo
od 16 lat
W 2024 roku waloryzacja emerytur może być co najmniej zaskakująca. Wynika to z faktu, że szykują się nam aż dwie podwyżki świadczeń emerytalnych. Pierwsza odbędzie się tradycyjnie na początku marca. Jednak wiele wskazuje na to, że pojawi się również waloryzacja wrześniowa. Co zmieni w tej sprawie przyszła rząd? O ile wzrosną świadczenia emerytalne? Co zyskają seniorzy? Sprawdź!

Spis treści

Nadchodzą spore zmiany w emeryturach

Według zapowiedzi w 2024 roku ma być sporo zmian emerytalnych. Renciści, emeryci oraz osoby pobierające świadczenia przedemerytalne będą mogli liczyć na większe pieniądze i to już od marca. Podwyżka ma być następstwem corocznej waloryzacji rentowo-emerytalnej. Nowością ma być jednak kolejna waloryzacja emerytur. Ta wstępnie miałaby mieć miejsce we wrześniu, choć w grę wchodzi również m.in. październik.

Waloryzacja emerytur - marzec 2024

Podstawowa, tradycyjna już waloryzacja świadczeń rentowych i emerytalnych odbywa się 1 marca każdego roku. Wtedy też świadczenia te wzrastają o konkretny wskaźnik średniorocznej inflacji. Projekt budżetu na 2024 rok zakłada, że waloryzacja emerytur ma wynieść 112,3 proc. Tym samym waloryzacja miałaby wynieść 12,3%. W 2023 roku wynosiła ona 14,8%, co stanowiło dotychczasowy rekord - następstwo rekordowej inflacji w 2022 roku.

O ile wzrosną emerytury 2024?

Wstępnie prognoza waloryzacji emerytur 2024 mówi o tym, że ma wynieść ona 12,3%. Ile to w praktyce oznacza? Najniższa emerytura ma wzrosnąć niemal o 200 złotych. Kilka przykładowych kwot przedstawiamy w galerii:

Prognoza niższej waloryzacji sugeruje, że w rzeczywistości waloryzacja może wynieść np. 11,9%. Stawki o tym przedstawiliśmy >>>W TYM ARTYKULE<<<

Druga waloryzacja emerytur 2024

Nowością ma być tzw. druga waloryzacja emerytur. Jeszcze nie są znane jej szczegóły, ale została już zapowiedziana przez Koalicję Obywatelską. Według tego środowiska politycznego miałaby ona przypadać na wrzesień lub październik wtedy, gdy w okresie od stycznia do czerwca inflacja będzie przekraczać 5 procent. Wtedy też świadczenie ma wynieść równowartość: 1) inflacji; 2) nadwyżki ponad tę inflację. Szczegóły najprawdopodobniej będzie ustalać KO, gdy już zawiążę nowy rząd.

Wiele wskazuje na to, że taka podwójna waloryzacja przypadnie tylko na 2024 i 2025 rok, ponieważ później inflacja miałaby być poniżej 5%. Trzeba jednak brać poprawkę na fakt, że są to spekulacje, a ostateczne wskaźniki inflacji mogą się zmieniać w stosunku do tych zakładanych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska