Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak eksmitować agresora? [ADWOKAT RADZI]

ia
Jak eksmitować agresora? [ADWOKAT RADZI]
Jak eksmitować agresora? [ADWOKAT RADZI] nadesłane
- Rozstałam się ze swoim partnerem, który jest agresywny i pije. Nadal nie chce się jednak wyprowadzić z mojego mieszkania. Czy mogę w jakiś sposób się go pozbyć? - pyta załamana Czytelniczka.

- Prawo przewiduje możliwość eksmisji z mieszkania sprawcy przemocy domowej na podstawie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, a konkretnie na podstawie art. 11a. Osoba dotknięta przemocą domową może złożyć do sądu rejonowego wydziału rodzinnego wniosek o nakazanie sprawcy przemocy opuszczenia zajmowanego wspólnie mieszkania jeżeli z powodu jego zachowania wspólne zamieszkiwanie w lokalu jest szczególnie uciążliwe - mówi adwokat Tusch.

Zobacz także: [ADWOKAT RADZI] Gdy małżeństwo się rozpada, a zostaje kredyt mieszkaniowy. Co robić?
Osobą uprawnioną do złożenia wniosku o nakazanie opuszczenia mieszkania przez agresywnego np. męża/żonę, partnera/partnerkę, ojca/matkę jest osoba dotknięta przemocą zamieszkująca ze sprawcą przemocy w jednym lokalu. Ofiara przemocy może żądać, aby sąd nakazał opuszczenie mieszkania. Nie ma tu znaczenia do kogo należy lokal zajmowany przez sprawcę przemocy i jego ofiarę. Oznacza to, że sąd w postępowaniu o eksmisję sprawcy przemocy z mieszkania nie bada komu przysługuje do tego mieszkania prawo własności, prawo najmu czy inny tytuł prawny do lokalu, sąd bada jedynie czy zachodzą przesłanki do nakazania opuszczenia lokalu przez osobę agresywną. Wniosek o nakazanie opuszczenia mieszkania na podstawie wspomnianego art. 11a składa się do sądu rejonowego wydziału rodzinnego.

W uzasadnieniu wniosku należy wykazać, że z uwagi na np. alkoholizm, wyzwiska, przemoc fizyczną czy psychiczną (należy opisać zachowanie sprawcy) wspólne zamieszkiwanie z tą osobą w jednym lokalu jest szczególnie uciążliwe. Jeżeli zachowanie sprawcy wpływa negatywnie na rozwój innej osoby np. małoletniej zamieszkującej w lokalu warto wskazać tę okoliczność w uzasadnieniu pozwu. Do wniosku należy złożyć wnioski dowodowe na potwierdzenie tej okoliczności: zeznania innych osób, które widziały lub słyszały agresywne zachowanie sprawcy(np. sąsiedzi), notatki policji, wyniki obdukcji itp. sąd przeprowadza rozprawę w terminie 30 dni od daty wpłynięcia wniosku do sądu. Postanowienie sądu jest natychmiast wykonalne. Agresor musi od razu opuścić lokal.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska