Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak nauka trafiła pod strzechę

Lucyna Budniewska
Lucyna Budniewska
Niedoszły prawnik i ekonomista, pasjonat archeologii, w końcu więzień Auschwitz - krótkie życie Jacka Delekty to lepszy materiał na scenariusz filmowy niż przygody Indiany Jonesa.

Niedoszły prawnik i ekonomista, pasjonat archeologii, w końcu więzień Auschwitz - krótkie życie Jacka Delekty to lepszy materiał na scenariusz filmowy niż przygody Indiany Jonesa.

<!** Image 2 align=right alt="Image 38106" sub="Archeolog Leszek Kucharski z Muzeum Okręgowego w Toruniu podczas przygotowań do otwarcia wystawy">Na otwartej dzisiaj w toruńskim muzeum wystawie zaprezentowane zostaną eksponaty z wykopalisk Jacka Karola Delekty, fotografie, artykuły.

Przed II wojną światową był on jedynym polskim archeologiem na terenie ówczesnego polskiego Pomorza.

W Toruniu za małe pieniądze

Po studiach na uniwersytecie w Poznaniu 15 maja 1933 roku za rekomendacją słynnego profesora Józefa Kostrzewskiego, Jacek Delekta został przyjęty na stanowisko kustosza Działu Przedhistorycznego Muzeum Miejskiego w Toruniu. Otrzymywał niewysokie pobory w wysokości 150 ówczesnych złotych.

Oprócz badań wykopaliskowych zajmował się popularyzacją wiedzy w prasie fachowej i popularnej, brał udział w słuchowiskach radiowych. Najbardziej spektakularne badania prowadził w grodzisku kultury łużyckiej w Kamieńcu nad Wisłą, gmina Dąbrowa Chełmińska. Wyjątkowo dobrze zachowały się tu fragmenty wału obronnego i nadpalonej bramy, zniszczone prawdopodobnie po najeździe Scytów na przełomie VI i V wieku p.n.e.

<!** reklama left>Archeolog z pasją

Badania terenowe wymagały od Jacka Delekty wielkiego poświęcenia. Z powodu szczupłości funduszy mieszkał w zbudowanej przez siebie chatce - szałasie, żywił się smażonymi na prowizorycznym palenisku plackami ziemniaczanymi.

Mimo tych trudności, prace młodego archeologa miały ogromne znaczenie dla rozwoju wiedzy o pradziejach regionu, a toruńskie muzeum zyskało bogaty zbiór zabytków. Jacek Delekta pracował w toruńskim muzeum do II wojny światowej. Zmarł jako więzień Auschwitz w 1940 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska