Nasza Loteria

Jak pokonać koronawirusa? Na co przede wszystkim należy zwracać uwagę? Przeczytajcie podręcznik do walki z koronawirusem

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
W wielu miastach w Polsce ogniskami choroby stały się szpitale. Dotyczy to m.in. Specjalistycznego Szpitala Miejskiego przy ul. Batorego w Toruniu. W podręczniku do walki z koronawirusem są m.in. wytyczne, jak takich sytuacji uniknąć
W wielu miastach w Polsce ogniskami choroby stały się szpitale. Dotyczy to m.in. Specjalistycznego Szpitala Miejskiego przy ul. Batorego w Toruniu. W podręczniku do walki z koronawirusem są m.in. wytyczne, jak takich sytuacji uniknąć Jacek Smarz
Chińscy lekarze i naukowcy, którzy zmagali się z koronawirusem napisali podręcznik do wali z zarazą. Książkę wolontariacko przetłumaczyli na polski studenci kierunków medycznych. Jest tam między innymi napisane, że wszyscy pracownicy szpitali powinni nosić maski.

"By ta wojna mogła być wygrana musimy być pewni, że personel medyczny posiada wystarczające zasoby – zarówno doświadczenie jak i technologię. Nie zapominajmy też, że szpital ma być frontem, na którym pokonamy wirusa a nie on pokona nas" - napisali w przedmowie autorzy podręcznika do walki z koronawirusem, m.in. lekarze z The First Affiliated Hospital, Zheijang University School of Medicine, którzy swoje doświadczenia, wnioski i uwagi zapisywali podczas zmagań z zarazą.

Podręcznik, przetłumaczony na polski społecznie przez studentów kierunków medycznych, ma trzy rozdziały: "Zarządzanie prewencją i kontrolą", "Diagnostyka i leczenie" i "Opieka pielęgniarska". Jest jeszcze dodatek, m.in. z przykładami porad medycznych. Ujęte w podręczniku zalecenia i porady, w Polsce są na ogół dopiero wprowadzane. Oto kilka z nich:

Zarządzenie pacjentem:

 • Pacjenci z gorączką muszą nosić medyczne maski chirurgiczne;
 • W celu uniknięcia przeludnienia tylko pacjenci mogą znajdować się w poczekalni;
 • Czas wizyty pacjenta należy zminimalizować, aby uniknąć zakażeń krzyżowych;
 • Należy edukować pacjentów i ich rodziny na temat wczesnego rozpoznawania objawów i kluczowych działań zapobiegawczych.

Poza tym pacjentów podejrzanych i potwierdzonych należy rozdzielić. Pacjentów potwierdzonych można ulokować w jednym pomieszczeniu, między łóżkami musi być jednak co najmniej 1,2 metra odległości. Wizyty rodzinne u potwierdzonych pacjentów, są zabronione. Jak piszą chińscy autorzy, chorym należy udostępnić ich sprzęt elektroniczny, aby dzięki temu mogli się kontaktować z bliskimi.

Polecamy

Zarządzenie personelem:

 • Cały personel zakładów opieki zdrowotnej musi nosić medyczne maski chirurgiczne;
 • Cały personel pracujący na oddziale ratunkowym, chorób zakaźnych, opieki oddechowej, oraz na oddziale stomatologii pracowni endoskopii (gastroskopii, bronchofiberoskopii, laryngoskopii itp.) musi nosić środki wyższego bezpieczeństwa, mianowicie maski ochronne N95 w oparciu o poziom ochrony I;
 • Podczas pobierania próbek z układu oddechowego od podejrzanych/potwierdzonych pacjentów personel musi nosić pełną ochronę twarzy opartą na ochronie poziomu II.

Zgodnie z założeniami pierwszego poziomu ochrony, pracownicy powinni być wyposażeni w:

 1. Jednorazowe czapki chirurgiczne
 2. Jednorazowa maska chirurgiczna
 3. Odzież robocza
 4. Jednorazowe rękawiczki lateksowe
 5. Jednorazową odzież w razie potrzeby

Polecamy

Pracownicy korzystający z drugiego poziomu ochrony, m.in. ci z oddziału ambulatoryjnego dla pacjentów z gorączką, pracownicy oddziału izolacyjnego, oraz ci, którzy prowadzą badania obrazowe podejrzanych i potwierdzonych pacjentów, a także czyszczą używane do badań narzędzia, powinni dysponować:

 1. Jednorazowymi czapkami chirurgicznymi
 2. Medycznymi maskami ochronnymi (N95)
 3. Odzieżą roboczą
 4. Jednorazowymi medycznymi uniformami ochronnymi
 5. Jednorazowymi rękawiczkami lateksowymi
 6. Okularami ochronnymi

Trzeciemu poziomowi ochrony powinni podlegać m.in. ci, którzy biorą udział w operacjach podejrzanych bądź potwierdzonych pacjentów. Oni powinni posiadać:

 1. Jednorazowe czapki chirurgiczne
 2. Medyczne maski ochronne (N95)
 3. Odzież roboczą
 4. Jednorazowe medyczne uniformy ochronne
 5. Jednorazowe rękawiczki lateksowe
 6. Pełnotwarzowy sprzęt ochrony dróg oddechowych

Polecamy

Przed rozpoczęciem pracy w klinice zakaźnej i oddziale izolacyjnym personel musi przejść rygorystyczne szkolenie i egzamin w celu upewnienia się bezpiecznego zakładania i zdejmowania środków ochrony osobistej. Muszą zdać egzamin przed przystąpieniem do pracy. Personel powinien być też podzielony na parę zespołów, by umożliwić pracę zmianową. Praca każdego zespołu powinna być ograniczona do maksymalnie czterech godzin w strefie izolowanej.

 • Personel pierwszej linii w obszarach izolowanych - w tym personel medyczny, technicy medyczni oraz personel nieruchomości i logistyki - powinni mieszkać w odizolowanych kwaterach i nie wychodzić bez pozwolenia.
 • Celem poprawy odporności personelu należy zapewnić im pełnowartościową dietę.
 • Należy monitorować i rejestrować stan zdrowia wszystkich pracowników w miejscu pracy. Monitorowanie zdrowia personelu pierwszej linii, w tym temperatury ciała i objawów oddechowych jest szczególnie ważne.
 • Należy także zapewnić pomoc odpowiednich ekspertów w przypadku pojawiających się problemów psychologicznych
 • i fizjologicznych.
 • Jeżeli personel wykazuje jakiekolwiek istotne objawy, jak gorączka, należy dokonać natychmiastowej izolacji i testu za pomocą NAT.

Organizacja szpitali:

 • Placówki opieki zdrowotnej powinny stworzyć stosunkowo niezależną klinikę zakaźną, w której znajdzie się dedykowane jednostronne przejście przy wejściu do szpitala oznaczone widocznym znakiem;
 • Przepływ ludzi powinien odbywać się zgodnie z zasadą „trzy strefy i dwa przejścia”: strefa skażona, strefa potencjalnie skażona i strefa czysta, każda wyraźnie wytyczona i oznakowana, oraz dwie strefy buforowe między strefą skażoną a strefą potencjalnie skażoną;
 • Niezależne przejście powinno być zapewnione wyłącznie dla skażonych przedmiotów; należy ustanowić widoczny obszar pozwalający na jednostronną dostawę przedmiotów ze strefy biurowej (strefa potencjalnie skażona) do oddziału izolacyjnego (strefa skażona);
 • Procedury dla personelu dotyczące zakładania i zdejmowania sprzętu ochronnego powinny być znormalizowane.
 • Schematy blokowe opisujące strefy, wysokie lustra w celu samokontroli oraz ścisła kontrola ciągów komunikacyjnych są niezbędne.;
 • Technicy prewencji i kontroli zakażenia powinni być przypisani do nadzoru ubioru i zdejmowania sprzętu poprzez pracowników w celu minimalizacji kontaminacji;
 • Wszystkie przedmioty w strefie skażonej, które nie zostały zdezynfekowane, nie powinny być stamtąd usuwane.

Należy ustanowić niezależny pokój badań, laboratorium, pokój obserwacyjny i pokój reanimacyjny. Należy utworzyć obszar badania wstępnego i segregacji w celu przeprowadzenia wstępnego badania przesiewowego. Należy ustanowić odseparowane strefy diagnozy i leczenia: pacjentów z historią epidemiologiczną i gorączką oraz / lub z objawami ze strony układu oddechowego należy kierować do strefy podejrzenia skażeniem COVID-19; natomiast pacjentów z gorączką bez historii epidemiologicznej należy kierować do zwykłej strefy zakaźnej.

Polecamy

Redukcja ryzyka zakażeń wśród pacjentów poszukujących pomocy medycznej:

 • Kieruj chorych do konsultacji online w sprawach niewymagających nagłej interwencji (takich jak choroby przewlekłe) w celu redukcji liczby osób w placówkach zdrowotnych. Minimalizuje to ryzyko infekcji.
 • Pacjenci, którzy muszą odwiedzić placówki ochrony zdrowia, powinni umówić się na wizytę przy udziale odpowiednich środków, w tym portali internetowych, które zapewniają niezbędne wskazówki dotyczące transportu, parkowania, czasu przybycia, środków ochronnych, informacji o segregacji, nawigacji w pomieszczeniach itp. Zbierz (online, telefonicznie) z wyprzedzeniem szczegółowe informacje od pacjentów, aby poprawić wydajność diagnostyki i leczenia oraz ograniczyć czas trwania wizyty.
 • Zachęcaj pacjentów do pełnego wykorzystania cyfrowych urządzeń samoobsługowych w celu uniknięcia kontaktu z innymi, by obniżać ryzyko transmisji infekcji.

Zdaje się, że konsultacje on-line to coś, co polską służbę zdrowia dopiero czeka...
Pełną wersję wersję przetłumaczonego na polski podręcznika do walki z koronawirusem, można pobrać tutaj.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Śpimy krócej i coraz gorzej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska