Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak urzędnicy zwracają się do mieszkańców?

pak
Komunikaty toruńskiego ratusza są stosunkowo ciężkostrawne dla obywateli. Tak wynika z oceny tzw. mglistości języka, którym posługują się urzędnicy.

Komunikaty toruńskiego ratusza są stosunkowo ciężkostrawne dla obywateli. Tak wynika z oceny tzw. mglistości języka, którym posługują się urzędnicy.

System Logios wskazuje tzw. poziom mglistości języka. Jak możemy się dowiedzieć, to cecha, która utrudnia przyswojenie tekstu. Jej poziom zależy od długości zdań i wyrazów. Logios ocenia mglistość tekstu, a następnie pokazuje, jakie trzeba mieć wykształcenie, żeby lektura nie sprawiała problemów.

Im wyższy wskaźnik FOG, tym trudniejszy tekst. FOG na poziomie 1-6 to poziom szkoły podstawowej, 11-12 - to język wymagający matury, a 13-17 co najmniej licencjata. Przepuszczenie urzędowych komunikatów przez system ujawnia, że większość z nich jest trudna do zrozumienia.

<!** reklama>Dynamicznie na Średnicowej 11-12, Rowerem po Toruniu 13-17, Mur oporowy na Nieszawskiej 11-12, Bezpłatne badania 11-12, W Toruniu najtańszy urząd  11-12, Najtańszy urząd jest w Toruniu 11-12, Toruń najlepszy w regionie 11-12.

- Absolutnie mnie nie dziwią te wyniki - mówi polonista Roman Spandowski. - Według mojego rozeznania kwestia jest dwojaka. Po pierwsze - stricte gramatyczna, sekcyjna. W terminilogoii sądowej, ale nie tylko pernametnie unika się fleksji, nazwiska wymienia się w mianowniku. Dla mnie to jest kretynizm, bo nie ma innego języka poza językiem polskim, który ma równie bogatą fleksję. Druga kwestia to stylistyka, używanie wyrazów, frazeologizmów, które nijak się mają nawet nie do języka codziennego, którym posługuje się ulica, ale też ogólnie przyjętego języka normalnego.

Dobre przykłady, jak należy komunikować się z mieszkańcami, daje historia.

- W dawnych wiekach wzywano herolda, który miał ogłosić wolę władzy. On gadał rzeczy najważniejsze. A jak ktoś chciał się dowiedzieć szczegółów, to pędził na dwór albo do urzędu - mówi Piotr Grążawski, regionalista. - Gdyby taki krzykacz zaczął gadać o przepisach, to by mu się towarzystwo rozeszło. Komunikaty też należałoby pisać jak dla herolda, który w kilku zdaniach musi skupić uwagę ludzi: krótko, ładnie i treściwie.

PS. Przepuściliśmy ten artykuł przez system :)

FOG dla Twojego tekstu: 9-10 lat edukacji
DIAGNOZA: język zalecany w komunikacji publicznej (standard plain language)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska