Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest coraz więcej eksponatów do podziwiania

Marcin Dutkowski
Wczoraj, z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, grudziądzkie Muzeum zaprezentowało swoje najnowsze eksponaty.

Wczoraj, z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, grudziądzkie Muzeum zaprezentowało swoje najnowsze eksponaty.

<!** Image 2 align=none alt="Image 170663" sub="Dyrektor Małgorzata Kurzyńska prezentuje „Adriana w Macedonii” / Fot. Marcin Dutkowski">Zbiory Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi powiększyły się w ubiegłym roku o 220 pozycji.

- Większość z nich to dary, jakie otrzymaliśmy od osób zaprzyjaźnionych z Muzeum - tłumaczy dyrektor Małgorzata Kurzyńska. - Tylko nieliczne kupiliśmy za własne pieniądze. We własnym zakresie udało się nam również pozyskać kilka zabytków archeologicznych.

<!** reklama>Wśród ofiarodawców jest Stanisław Tarkowski, były wójt gminy Gruta, który podarował 7 tłoków pieczętnych pochodzących z powiatu grudziądzkiego. Z kolei mieszkająca w Rzymie Donatella Episcopo-Lipinsky przekazała m.in. 29 rysunków i szkiców malarskich swojego dziadka Sigmunda Lipinsky’ego. Natomiast ksiądz Jan Kołecki ofiarował ponad 3 tysiące monet obiegowych z kilkudziesięciu państwa świata, m.in. Nowej Zelandii, Filipin, Kenii i Egiptu. Lista ofiarodawców jest znacznie dłuższa. Są wśród niej m.in. artyści, którzy prezentowali swoje prace podczas wystaw w Muzeum.

Najważniejszy spośród ubiegłorocznych zakupów to bez wątpienia obraz „Adrian w Macedonii” autorstwa Wiesława Markowskiego.

- Jest to dla nas niezwykle cenny eksponat - podkreśla Małgorzata Kurzyńska. - Prace tego artysty są bowiem bardzo rzadko spotykane na rynkach antykwarycznych.

Wraz z innym zakupionym obrazem („Bez referencji” Jana Pręgowskiego) będą uzupełnieniem Galerii Współczesnego Malarstwa Pomorskiego, które w tym roku obchodzi 50-lecie istnienia. Oprócz tego warte wymienia są także trzy grafiki z XIX wieku, przedstawiające różne oblicza Grudziądza (przystań promową nad Wisłą, zamek od strony Wisły oraz fragment obchodów 600. rocznicy założenia miasta), znalezione na jednym z internetowych serwisów aukcyjnych.

Natomiast wśród znalezisk Działu Archeologii z cmentarzyska kultury wielbarskiej w Linowie jest grób szkieletowy młodego mężczyzny, w którym odkryto okucia pasa, grzebień, zapinkę i szpilę.

Warto wiedzieć

Plany zakupu „Adriana w Macedonii” grudziądzkie Muzeum ogłosiło pod koniec 2009 roku.

Jego autor, Wiesław Markowski, urodził się w 1938 roku we Lwowie. Zmarł nieoczekiwanie w 1978 roku w wieku 40 lat.

„Adrian w Macedonii” powstał w 1975 roku. Trzy lata później zakupił go kolekcjoner sztuki ze Szwecji, zaś po jego śmierci w 2007 roku powrócił do Polski.

Muzeum w Grudziądzu otrzymało propozycję kupna obrazu za 15 tysięcy złotych. Ostatecznie wynegocjowano cenę o 2 tysiące niższą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska