Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kary pieniężne dla pracowników? To możliwe! Za co, jak, w jakim trybie?

Oprac. Mirosława Kruczkiewicz
Upomnienie, nagana, a wreszcie dyscyplinarne rozwiązanie umowy o pracę – z tym musi liczyć się pracownik mniej lub bardziej naruszający swoje obowiązki. Pracodawca może nałożyć na zatrudnionego także karę finansową. Tak mówią najnowsze przepisy! Ile ? Za co można ukarać? Poznajcie szczegóły w dalszej części galerii!Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNEPOLECAMY TAKŻE:Zarobki w PKP. Ile zarabia maszynista, konduktor, kasjer i inni pracownicy kolei?Jakie są zarobki w wojsku po ostatnich podwyżkach?
Upomnienie, nagana, a wreszcie dyscyplinarne rozwiązanie umowy o pracę – z tym musi liczyć się pracownik mniej lub bardziej naruszający swoje obowiązki. Pracodawca może nałożyć na zatrudnionego także karę finansową. Tak mówią najnowsze przepisy! Ile ? Za co można ukarać? Poznajcie szczegóły w dalszej części galerii!Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNEPOLECAMY TAKŻE:Zarobki w PKP. Ile zarabia maszynista, konduktor, kasjer i inni pracownicy kolei?Jakie są zarobki w wojsku po ostatnich podwyżkach? Andrzej Wisniewski / Polskapresse
Upomnienie, nagana, a wreszcie dyscyplinarne rozwiązanie umowy o pracę – z tym musi liczyć się pracownik mniej lub bardziej naruszający swoje obowiązki. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pracodawca może nałożyć na zatrudnionego także karę finansową.

Zobacz wideo: Do kiedy trzeba wykorzystać zaległy urlop z 2020 roku?

Kiedy pracodawca może ukarać pracownika?

Według Kodeksu pracy, ukaranie pracownika „grzywną” możliwe jest w trzech przypadkach:

  • gdy pracownik nie przestrzega przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy albo przepisów przeciwpożarowych,
  • gdy nie stawia się do pracy bez usprawiedliwienia (karalne jest również „urwanie się” z części dnia pracy),
  • gdy przychodzi do pracy nietrzeźwy lub spożywa alkohol w pracy.

Jak wysoka może być grzywna dla pracownika?

Ile pieniędzy pracodawca może nam karnie potrącić z wynagrodzenia? Kara za jedno z wymienionych przewinień (w przypadku nieusprawiedliwionej nieobecności - za jeden dzień) nie może przekraczać dniówki, czyli dziennego wynagrodzenia osoby ukaranej.
Przepisy również ściśle regulują sposób nakładania kary. Na nałożenie kary pracodawca ma dwa tygodnie od chwili, gdy dowiedział się o przewinieniu i jednocześnie nie więcej niż trzy miesiące od dnia, gdy do uchybienia obowiązkom doszło.

Polecamy

Czy można się odwołać od kary?

Przed nałożeniem kary pracodawca ma obowiązek porozmawiać z pracownikiem, wysłuchać jego wyjaśnień. Musi też wziąć pod uwagę dotychczasowy przebieg pracy obwinionego. Decyzję o ukaraniu należy dostarczyć pracownikowi na piśmie, informując, za co kara jest nakładana.

Od kary pieniężnej pracownik może się odwołać. Ma na to siedem dni od chwili otrzymania zawiadomienia. Rozpatrując odwołanie pracodawca zwraca się o opinię do związku zawodowego działającego w firmie. Na odrzucenie sprzeciwu ma dwa tygodnie Po tym czasie przyjmuje się, sprzeciw został uwzględniony i kary nie będzie. Jeśli kara zostanie utrzymana, ukarany może wystąpić do sądu pracy.

Polecamy

Czy kara ląduje w aktach pracownika?

A czy informacja o karze pieniężnej znajdzie się w "papierach" zatrudnionego, utrudniając mu np. znalezienie nowej pracy? Tak, ale na szczęście na krótko. Po roku nienagannego wypełniania obowiązków zawodowych karę uważa się za niebyłą, a odpis zawiadomienia o ukaraniu usuwa się z akt osobowych pracownika - pisze infor.pl. - Pracodawca może uczynić to wcześniej, z własnej inicjatywy lub na wniosek reprezentującej pracownika organizacji związkowej.

Pieniądze pochodzące z kar finansowych pracodawca przeznacza na poprawę warunków BHP w firmie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska