Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kawaleria pod spichrzami

Anita Etter
Znowu są. Przedwojenni absolwenci Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu przyjechali, jak co roku, do miejsca, gdzie zdobywali kawaleryjskie szlify.

Znowu są. Przedwojenni absolwenci Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu przyjechali, jak co roku, do miejsca, gdzie zdobywali kawaleryjskie szlify.

<!** Image 2 align=none alt="Image 177442" sub="Widowiska z udziałem kawalerzystów zawsze ściągają na błonia nadwiślańskie tłumy mieszkańców / Fot. Anita Etter">Tegoroczny XXIII Zjazd Kawalerzystów będzie wyjątkowy ponieważ zbiega się z dwiema okrągłymi rocznicami.

– W tym roku przypada 85. rocznica utworzenia Szkoły Podchorążych Rezerwy Kawalerii istniejącej w ramach Centrum Wyszkolenia Kawalerii oraz 20. rocznica powstania w Grudziądzu Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej – mówi prezes fundacji Karola Skowrońska. – Z tych okazji przygotowaliśmy na błoniach wspaniałe widowisko, które ucieszy nie tylko naszych gości, ale także grudziądzan, którzy zawsze tłumnie uczestniczą w tego typu wydarzeniach.<!** reklama>

Przejdą szlak pamięci

Przedwojenni kawalerzyści przyjeżdżają do Grudziądza z daleka i z bliska, bo zarówno zza oceanu czy z Wielkiej Brytanii, jak i z Bydgoszczy. Wszystkich łączy jedno – są absolwentami istniejącego w Grudziądzu do wybuchu II wojny światowej Centrum Wyszkolenia Kawalerii. Najmłodszy absolwent CWK ma dzisiaj 92 lata, a najstarszy 97.

Dzisiaj, w pierwszym dniu zjazdu, kawalerzyści ich rodziny i przyjaciele przejdą szlak pamięci. To ważne wydarzenie powtarzane jest co roku. Kawalerzyści odwiedzają swoje koszary przy dzisiejszej ulicy Hallera oraz groby dowódców.

W tegorocznym zjeździe udział wezmą: płk Marian Michniewicz z 5. Pułku Ułanów Zasławskich, płk Emil Mentel z 1. Pułku Smoleńskiego Józefa Piłsudskiego oraz Pułku Ułanów Karpackich, płk Antoni Ławrynowicz z 3. Pułku Strzelców Konnych z Wołkowyska, mjr Zbigniew Makowiecki z 1. Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego i 3. Pułku Strzelców Konnych, rtm. Tadeusz Bączkowski z 19. Pułku Ułanów Wołyńskich z Ostroga nad Horyniem, por. Józef Adamczyk z 7. Pułku Ułanów Lubelskich, por. Wacław Weremczuk z 18. Pułku Ułanów Pomorskich w Grudziądzu i rtm. Jerzy Brzozowski z Pułku 4. Ułanów Zaniemeńskich z Wilna.

Godzinna inscenizacja

– Zapraszamy w sobotę o godzinie 14.30 na błonia nadwiślańskie, gdzie przedstawiona będzie niemal godzinna inscenizacja historyczna pt. „Potyczki wrześniowe” z udziałem kawalerii, artylerii i piechoty – mówi Karola Skowrońska. – Z kolei wieczorem o godzinie 17.30 w Muzeum z okazji 20-lecia fundacji odbędzie się koncert oraz promocja monety „Ułan II Rzeczypospolitej”.

Warto dodać, że na błoniach w sobotę odbędzie się koncert orkiestry reprezentacyjnej Garnizonu Toruń oraz promocja Narodowych Sił Rezerwowych z pokazem sprzętu. Całość obchodów będzie nagrywana przez TVP Kultura i Telewizję Bydgoszcz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska