Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedyś pływali w Wiśle, teraz walczą o triumfy w basenie

Redakcja
Na zdjęciu start do zawodów o „Błękitną wstęgę Wisły” w 1971 roku. Zawodnicy rywalizowali między mostami
Na zdjęciu start do zawodów o „Błękitną wstęgę Wisły” w 1971 roku. Zawodnicy rywalizowali między mostami Archiwum
45 lat temu jako młodzi pływacy zmierzyli się z falami Wisły w wyścigu między mostami o " Błękitną wstęgę Wisły".

Już w sobotę i niedzielę (16-17 kwietnia) wystartują w zawodach masters o tę samą wstęgę, ale już w pływalni Uniwersyteckiego Centrum Sportu. Zawody są zaliczane do cyklu Grand Prix Polski.
Wystartują w nich, między innymi, dwaj zwycięzcy wyścigów sprzed lat między mostami w Toruniu, dzisiaj pływacy klubu Toruń Multisport Team - Krzysztof Lietz i Jarosław Wysocki. K. Lietz zwyciężył w swojej ówczesnej kategorii wiekowej w zawodach rozegranych w roku 1971, natomiast J. Wysocki był najlepszy w kategorii open rok później.
Organizowane w tym roku już po raz siódmy w Toruniu zawody pływackie w kategorii masters (wiek zawodników powyżej 20 lat, górnej granicy nie ma) nawiązują właśnie do tradycji sprzed prawie pół wieku. Warto wspomnieć, że wówczas oprócz pływaków na dystansie między mostami rywalizowały także osady kajakowe.
[break]

Dzisiaj to już historia

10 września 1971 r. "Nowości" pisały:
"Na Wiśle odbyły się zawody pływackie zorganizowane przez toruński TKKF. Startowało 38 pływaków. Pierwsze miejsce w konkurencji seniorów zajął Krukowski (TKKF Chełmża) przed swoim kolega klubowym Sosnowskim i Kaliszakiem z Torunia. Czwarte miejsce zajął znany przed laty pływak Pomorzanina Soszyński.
Osobno sklasyfikowano młodych zawodników toruńskiej Stali. Zwyciężył K. Lietz przed W. Wiśniewskim. Startowały również juniorki. Zwyciężyła Jóźwiakówna (Zryw) przez Jaśkiewiczówną i Lewicką ze Stali.
W grupie juniorów wygrał Jóźwiak (Zryw) przed Jaśkiewiczem i M. Lietzem (Stal)..."
Rok później odbyły się kolejne zawody "O błękitną wstęgę Wisły". 14 września 1972 r. "Nowości" donosiły: "... W zawodach zorganizowanych przez zarząd miejski TKKF, w wyścigu pływackim, który odbył się na Wiśle między mostami zwyciężył Jóźwiak (Stal). W kategorii wieku do 35 lat pierwsze miejsce zajął J. Wysocki , przed A. Przyziółkiewiczem..."
Dzisiaj K. Lietz i J. Wysocki, zwycięzcy "Błękitnej" sprzed ponad 40 lat, to czołowi zawodnicy klubu Toruń Multisport Team, wielokrotni medaliści mistrzostw Polski w pływaniu w kategorii masters. Wysocki po zakończeniu kariery pływackiej zajął się trenerką i w toruńskim klubie MKS Delfin wychował wielu medalistów mistrzostw Polski z seniorami włącznie.

Wisła zbyt zanieczyszczona

Niestety, po 1972 r. zawody pływackie w Wiśle zostały zawieszone. Jednym z powodów było zanieczyszczenie wody królowej polskich rzek.
- W roku 1976 czy 1977 chcieliśmy je wznowić i zwróciliśmy się o opinię do sanepidu - wspomina Ryszard Kowalski, prezes toruńskiego związku TKKF. - Niestety, była ona druzgocąca dla Wisły. Sanepid, mając na uwadze zdrowie pływaków, kategorycznie odradzał organizowanie w niej zawodów. W tej sytuacji nie chcieliśmy ryzykować zdrowia pływaków. Później już toruński TKKF nie organizował zawodów pływackich w Wiśle.
Dopiero w 2010 roku grupa działaczy skupionych dzisiaj w klubie Toruń Multisport Team postanowiła wznowić zawody "O błękitną wstęgę Wisły", ale już w basenie.
- W 2000 r. rozpoczęła działać w Toruniu sekcja pływacka masters - mówi Andrzej Szufarski, jej założyciel i pierwszy jej kierownik. - Wielką rolę w skrzyknięciu dawnych pływaków miał również nieżyjący już Konrad Orzechowski, legenda toruńskiego pływania. Od tego czasu jeździliśmy po całej Polsce na różnej rangi zawody z mistrzostwami kraju włącznie. Wszędzie nas pytano dlaczego nie organizujemy zawodów w pięknym Toruniu. Wiele osób wręcz namawiało nas do tego, aby mieć pretekst do odwiedzenia naszego miasta.
No i stało się. W 2010 roku odbyły się pierwsze, można rzec nowożytne, zawody "O błękitną wstęgę Wisły". Przez kilka kolejnych lat pływacy mastersi rywalizowali na krytej pływalni MOSiR przy ul. Bażyńskich. Siermiężne warunki na dawnym basenie elanowskim rekompensowała - podkreślana zawsze przez uczestników zawodów - perfekcyjna ich organizacja oraz walory turystyczne Torunia. Zawody "O błękitną..." są zawsze dwudniowe, ich uczestnicy mają więc okazję do poznania atmosfery naszego miasta.
- Być może to spowodowało, że z roku na rok liczba uczestników naszych zawodów rośnie - mówi Katarzyna Walenta, prezes klub Toruń Multisport Team. - Zaczynaliśmy od niewiele ponad stu osób, dzisiaj mamy deklaracje udziału w tegorocznej edycji zawodów od prawie 300 uczestników, w tym kilku ekip zagranicznych.
Z chwilą otwarcia Uniwersyteckiego Centrum Sportu rywalizacja o "błękitną" przeniosła się do nowoczesnej pływalni przy ul. Józefa. Ich ranga z roku na rok wzrasta. Dziś zaliczane są do najbardziej atrakcyjnych sportowo zawodów masters w kraju. W ubiegłym roku w dwudniowych zawodach zaliczanych do cyklu Grand Prix Polski uczestniczyło kilku byłych olimpijczyków, między innymi Maciej Hreniak, pływak z Grudziądza, uczestnik olimpiady w Pekinie w 2008 r. Oprócz pływaków z Polski byli również zawodnicy z Rosji (Kaliningrad) i z Litwy. Po raz pierwszy wystartowała również drużyna UMK.(kl)


Jeśli ktoś z naszych Czytelników był uczestnikiem zawodów rozgrywanych między toruńskimi mostami lub ma jakieś pamiątki, ma jakieś wspomnienia z nimi związane i zechciałby się z nami nimi podzielić prosimy o kontakt. Wszelkie informacje na ten temat prosimy kierować na adres: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska