Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konkurs na kłódki zakochanych! Urząd Miasta Torunia czeka na pomysły na drugie życie kłódek

Katarzyna Kucharczyk
Katarzyna Kucharczyk
Prezydencki konkurs polega na przygotowaniu i opracowaniu koncepcji instalacji artystycznej bądź konstrukcji przestrzennej, w ramach którego zagospodarowane zostaną kłódki zakochanych, które czekają na „drugie życie”.
Prezydencki konkurs polega na przygotowaniu i opracowaniu koncepcji instalacji artystycznej bądź konstrukcji przestrzennej, w ramach którego zagospodarowane zostaną kłódki zakochanych, które czekają na „drugie życie”. Archiwum Nowości
Nowe kłódki na tarasie widokowym na toruńskich bulwarach już się pojawiają. Kilka dni temu miasto ogłosiło konkurs na to, co zrobić ze starymi. Pierwsze propozycje już są.

Prezydencki konkurs na kłódki z bulwaru

Prezydent miasta Torunia, Michał Zaleski, ogłosił konkurs na przygotowanie projektu instalacji artystycznej z wykorzystaniem kłódek zakochanych i przęseł, które zostały zdemontowane podczas remontu Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu. Przez wiele lat pojawiło się na nim sporo metalowych kłódek z różnymi napisami, które stały się potwierdzeniem nieprzerwanej miłości wśród mieszkańców miasta i turystów. Zjawisko to spotykane jest na całym świecie. W niektórych miejscach kłódek pojawia się tak wiele, że cyklicznie decyduje się o ich demontażu, by nie dopuścić do zbyt dużego obciążenia mostków czy tarasów.

Prezydencki konkurs polega na przygotowaniu i opracowaniu koncepcji instalacji artystycznej bądź konstrukcji przestrzennej, w ramach którego zagospodarowane zostaną kłódki zakochanych, które czekają na „drugie życie”. W internecie już można znaleźć pierwsze pomysły mieszkańców proponujących przetopienie kłódek na ławkę, na której można będzie zasiąść podczas spaceru lub stworzenie z pozostałych przęseł specjalny „posąg” do zawieszania kłódek. Jednak aby zgłosić swój pomysł, nie wystarczy napisać na Facebooku. Należy wypełnić i złożyć specjalny formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej torun.pl.

Wymagania konkursowe i nagrody

Regulamin konkursu przewiduje, że w projekcie należy uwzględnić, że zdjęte kłódki są zamknięte i zawieszone na 21 przęsłach o wymiarach, 70×150 cm, materiał, z którego zostanie wykonana instalacja, jej formę oraz możliwość zamontowania jej na etapie projektu. Co ważne, organizator konkursu nie przewiduje rozcinania kłódek – należy je zdemontować tak, by nie uległy uszkodzeniu. Instalacja, powinna także umożliwić wykorzystanie zdjętych przęseł, na których były zawieszone kłódki. Koncepcja instalacji artystycznej ma też przewidzieć możliwość wieszania kolejnych kłódek.

Gotowa instalacja ma docelowo stanąć na terenie Zespołu Staromiejskiego. Obecnie rozpatrywane są trzy lokalizacje – Dolina Marzeń, Alpinarium oraz Bulwar Filadelfijski, jednakże ostateczna decyzja zostanie podjęta po zakończeniu konkursu. Ostateczny termin nadsyłania projektów wyznaczono na godz. 15.00 28 marca 2024 r. Zgłoszenia nadesłane po tym terminie nie będą brane pod uwagę. Wyniki konkursu mają zostać ogłoszone do 6 maja br. Nagrodą w konkursie nie jest wyłącznie realizacja projektu, lecz także 5 tys. zł. brutto (kwota ulegnie opodatkowaniu). Przygotowano także 5 wyróżnień niefinansowych.

Przetopione kłódki z Krakowa i Bydgoszczy

Kilka dni temu w mediach pojawiła się informacja, że w kłódki zakochanych z kładki Ojca Bernarda w Krakowie zostaną przetopione. Z trzech ton „materiału zakochanych” uzyska się specjalną, metalową ławkę – dedykowaną właśnie tym zakochanym. Drugie życie kłódki dostały także w Bydgoszczy. Przerobiono je na specjalny stojak do wieszania kłódek w kształcie bydgoskich spichrzy. Co wymyślą mieszkańcy Torunia? Tego dowiemy się wiosną.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska