Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus: zalecenia dla Polaków. To musisz wiedzieć wracając z zagranicy! Jak nie zarazić się koronawirusem. Środki ostrożności

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Ognisko koronawirusa rozprzestrzenia się w północnych Włoszech: zachorowało ponad 230 osób, a 7 zmarło. Kilkanaście miast objęto kwarantanną. W związku z koronawirusem są zalecenia dla Polaków wracających z Włoch. Ostrożność i higienę powinni zachować jednak wszyscy.

W ostatnich kilku dniach na obszarze północnych Włoch, w regionach: Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum, zaobserwowano rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem. Główny Inspektor Sanitarny wydał zalecenia dla osób, które powróciły stamtąd w ostatnich dwóch tygodniach. Oto one.

  1. Podróżni, którzy byli w północnych Włoszech w ciągu ostatnich 14 dni i zaobserwowali u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem powinni bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.
  2. Podróżni, którzy byli w północnych Włoszech w ostatnich 14 dniach i nie zaobserwowali u siebie wskazanych objawów, mają przez kolejne dwa tygodnie kontrolować swój stan zdrowia. Kontrola ta powinna obejmować codzienny pomiar temperatury ciała oraz zwrócenie uwagi na objawy grypopodobne (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel). Jeżeli po 14 dniach samoobserwacji nie wystąpią objawy, można zakończyć kontrolę; zaś jeśli się pojawią, należy telefonicznie powiadomić sanepid lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego.
  3. Sanepid wskazuje, że jeśli ktoś był w północnych Włoszech i miał kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2, powinien bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną.

Główny Inspektorat Sanitarny wskazał, że na chwilę obecną, nie ma uzasadnienia dla podejmowania nadmiernych działań typu kwarantannowanie osób powracających do Polski z regionów Północnych Włoch, odmawianie udziału w zajęciach szkolnych oraz zamykanie szkół.

Uwaga! Wszystkich dotyczą zalecenia dotyczące higieny. GIS podkreśla, że konieczne jest przestrzeganie zasad higieny w tym m.in. częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.

Koronawirus na świecie - sytuacja aktualna

Na świecie koronawirusem zarażonych jest już ponad 80 tys. osób, z czego ponad 2,5 tys. poza Chinami.
Nowych przypadków bardzo szybko przybywa w Korei Południowej (ponad 900) i Włoszech (230). Władze Iranu oficjalanie mówią o 66 przypadkach i 14 ofiarach, ale pojawiły się też informacje, że kraj ukrywa skalę problemu.
Zmarło w sumie 2,7 tys. osób, przy czym ok. 40 spoza Państwa Środka. Wyzdrowiało 27 tys. chorych.
Korea Południowa i Włochy wprowadziły bardzo surowe ograniczenia w ruchu ludności, by zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

A oto podstawowe informacje o koronawirusie, które przekazuje Ministerstwo Zdrowia:

  • Czym jest koronawirus?
    Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.
  • Jak często występują objawy?
    Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.
  • Kto jest najbardziej narażony?
    Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.
  • Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
    Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, zaprezentowane poniżej. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).
  • Gdzie do tej pory stwierdzono przypadki zakażenia koronawirusem?
    Najwięcej potwierdzonych przypadków zakażenia nowym koronawirusem zarejestrowano w Chinach (99%), głównie w prowincji Hubei. Pozostałe osoby „zawlekły” wirusa do innych krajów Azji, Europy, Oceanii i Ameryki Północnej i zakaziły (np. w Niemczech, we Francji, w Wielkiej Brytanii) kolejne osoby.

Zobacz też:

Leki wycofane z obrotu. Sprawdź listę
[b]Jak się zabezpieczyć?
[/b]

Ministerstwo Zdrowia podaje:

Często myć ręce!

Koronawirus: zalecenia dla Polaków. To musisz wiedzieć wracając z zagranicy! Jak nie zarazić się koronawirusem. Środki ostrożności
  1. Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu – płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%). Dlaczego? Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków i wirusów. Jeśli kichasz lub kaszlesz w dłonie, możesz zanieczyścić przedmioty lub dotykane osoby.
  2. Unikać dotykania oczu, ust i nosa! Dlaczego? Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być skażone wirusem. Jeśli dotkniesz oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, możesz przenieść wirusa z powierzchni na siebie.
  3. Maseczki: używać czy nie? "Nie zaleca się używania masek na twarz przez zdrowych ludzi w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się SARS-Cov-2" - podaje resort zdrowia.
  4. Noszenie maseczki zasłaniającej usta i nos może pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się niektórych chorób układu oddechowego. Jednak stosowanie samej maseczki nie gwarantuje powstrzymania infekcji i powinno być połączone ze stosowaniem innych środków zapobiegawczych, w tym higieną rąk i zasadami ochrony podczas kaszlu czy kichania (patrz wyżej) oraz unikaniem bliskiego kontaktu z innymi ludźmi (co najmniej 1 metr odległości). Światowa Organizacja Zdrowia doradza racjonalne stosowanie maseczek.

Używaj maseczek tylko wtedy, gdy masz objawy ze strony układu oddechowego (kaszel lub kichanie), podejrzewasz u siebie infekcję SARS-Cov-2 przebiegającą z łagodnymi objawami lub opiekujesz się osobą z podejrzeniem infekcji SARS-Cov-2.
Sprzęt ochrony układu oddechowego powinien być oznakowany znakiem CE, który potwierdza, że został prawidłowo zaprojektowany i skonstruowany, wykonany z właściwych materiałów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska