Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Korzystasz z bankomatów? Mamy złe wieści. Będzie ich mniej. Od 23 września wchodzą nowe przepisy

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Już 23 września wchodzą w życie nowe przepisy. zgodnie z nimi nawet 40 procent bankomatów będzie musiało zostać wyposażonych w specjalne systemy zabezpieczające, które mają chronić przed gotówką. Choć informacja ta powinna cieszyć, dla użytkowników bankomatów będzie to źródłem dodatkowych problemów. Z punktu widzenia operatorów bankomatów wprowadzenie konkretnych zabezpieczeń będzie oznaczało konieczność poniesienia dodatkowych kosztów. To zaś może sprawić, że korzystniejsze będzie ograniczenie liczby bankomatów.  Co może się zmienić? >>>>
Już 23 września wchodzą w życie nowe przepisy. zgodnie z nimi nawet 40 procent bankomatów będzie musiało zostać wyposażonych w specjalne systemy zabezpieczające, które mają chronić przed gotówką. Choć informacja ta powinna cieszyć, dla użytkowników bankomatów będzie to źródłem dodatkowych problemów. Z punktu widzenia operatorów bankomatów wprowadzenie konkretnych zabezpieczeń będzie oznaczało konieczność poniesienia dodatkowych kosztów. To zaś może sprawić, że korzystniejsze będzie ograniczenie liczby bankomatów. Co może się zmienić? >>>>Pixabay
Już 23 września wchodzą w życie nowe przepisy. zgodnie z nimi nawet 40 procent bankomatów będzie musiało zostać wyposażonych w specjalne systemy zabezpieczające, które mają chronić przed gotówką. Choć informacja ta powinna cieszyć, dla użytkowników bankomatów będzie to źródłem dodatkowych problemów. Z punktu widzenia operatorów bankomatów wprowadzenie konkretnych zabezpieczeń będzie oznaczało konieczność poniesienia dodatkowych kosztów. To zaś może sprawić, że korzystniejsze będzie ograniczenie liczby bankomatów.

Spis treści

Nowe przepisy dotyczące bankomatów - przyczyny

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przyjęło rozporządzenie, które w życie wchodzi 23 września. Zgodnie z założeniem nowych przepisów aż 40 procent bankomatów w Polsce ma mieć zainstalowany system IBNS. Z założenia ma to chronić pieniądze przed kradzieżą poprzez zabarwienie farbami banknotów, gdy podejmowana jest próba kradzieży.

Nawet niska emerytura może znacząco wzrosnąć, jeśli tylko skorzysta się z dodatków i benefitów przysługujących seniorom. Z czego właściwie można korzystać? Jak sprawić, żeby faktycznie była większa otrzymywana przez nas emerytura? Dodatki do świadczenia emerytalnego, czasem również i do renty są tym, co zdecydowanie warto uwzględnić w domowym budżecie... A jeśli trzeba, warto również składać wnioski o dodatki do emerytury 2023. O czym warto pamiętać?

W ramach dodatku do trzynastej i czternastej emerytury emery...

Zafarbowanie gotówki w bankomacie

Założeniem nowego rozwiązania jest to, że ryzyko zafarbowania gotówki ma zniechęcić złodziei. ta bowiem stanie się wtedy dla nich bezużyteczna. Co istotne, system IBNS ma być instalowany w bankomatach znajdujących się w mało uczęszczanych, szczególnie narażonych na kradzieże miejscach.

Koszt modernizacji bankomatów

Problemem nowego rozwiązania jest przede wszystkim to, że zainstalowanie systemu IBNS oznacza bardzo duże koszty dla operatorów. Biorąc pod uwagę to, że w Polsce jest około 21 tysięcy bankomatów, a zabezpieczenia mają objąć 40% z nich, ostatecznie system ma być zainstalowany na około 8,5 tys. urządzeń. Według szacunków łączny koszt przedsięwzięcia miałby wynieść ponad ćwierć miliarda złotych. W przypadku pojedynczego urządzenia koszt instalacji ma wynosić około 20 tys. złotych.

Właściciele bankomatów usuną je z małych miejscowości?

W punktu wiedzenia operatorów bankomatów rozwiązanie to wcale nie jest korzystne. Pomimo tego, że złodzieje nie obłowią się na zafarbowanych banknotach, przy próbie kradzieży gotówka zostanie zniszczona - co oznacza kolejne straty. Dlatego też cześć operatorów będzie likwidować te bankomaty, które znajdują się w odludnych miejscach, w mniejszych miejscowościach tak, aby uniknąć konieczności łożenia dodatkowych pieniędzy na instalację systemu IBNS. To zaś oznacza problem dla mieszkańców takich miejscowości, gdzie likwidacja bankomatów ograniczy dostępność gotówki.

Czy potrzeba wprowadzać nowe przepisy?

Według niektórych wprowadzenie nowych rozwiązań nie jest potrzebne. Rozporządzenie w MSWiA powstało w 2021 roku, gdy analizowano dane związane z włamaniami do bankomatów z lat 2018-2019. Wtedy takich prób kradzieży było wiele, ale obecnie sytuacja wygląda inaczej.

O rosnącym napięciu na linii związkowcy-rząd informuje "Dziennik Gazeta Prawna". O co chodzi? Kością niezgody stała się kwestia minimalnego wynagrodzenia w 2024 roku. Zdaniem związkowców podwyżka będzie zbyt niska i ma wynieść nieco ponad 50 złotych.

Nowelizacja dotyczącego płacy minimalnej. To tylko 58 zł bru...

Mniej prób włamań do bankomatów

Liczba prób kradzieży w Polsce wyraźnie zmniejsza się z roku na rok. To potwierdzają również sami operatorzy bankomatów. Głośne alarmy, a także czujniki sprawiają, że już teraz trudno jest dokonać kradzieży, co w połączeniu z błyskawiczną reakcją policji ogranicza szanse na dokonanie kradzieży.

Źródło: dziennik.pl [Dostęp: 20.09.2023 r.]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska