Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krople do oczu: Jakie wybrać dla dorosłych i dla dzieci? Krople nawilżające do oczu - jak zakraplać?

red.
Krople nawilżające do oczu. Jakie wybrać dla dorosłych i dla dzieci? Jak zakraplać? Sprawdź
Krople nawilżające do oczu. Jakie wybrać dla dorosłych i dla dzieci? Jak zakraplać? Sprawdź 123 RF
Krople do oczu pomagają szczególnie, gdy spędzamy godziny przed monitorem komputera albo ekranem telewizora. Jednak jakie krople nawilżające do oczu wybrać dla dzieci i dorosłych? Jak zakraplać oczy? Co warto wiedzieć przed udaniem się do apteki po krople do oczu? Jakie mogą wystąpić skutki uboczne w przypadku alergii na krople? A także jakie krople do oczu wybrać dla psów? O tym m.in. przeczytasz w artykule.

Krople do oczu i ich rodzaje

Stosunkowo najbezpieczniejsze jest ordynowanie samemu sobie preparatów typu „sztuczne łzy”, wskazanych przy objawach tzw. zespołu suchego oka. Takie krople mają skład wzorowany na składzie naturalnych łez. Nawilżają spojówki i osłaniają nabłonek rogówki. Przykładem sztucznych łez jest „Lacrimal”. „Lacrimal natura”, krople kojące i odświeżające, zawierają wyciągi z zielonej herbaty, świetlika, rumianku i oczaru. Inne krople do suchych i zmęczonych oczu to np. „Starazolin HydroBalance” zawierający kwas hialuronowy o silnych właściwościach nawilżających. Nawilża powierzchnię oka i łagodzi podrażnienia spowodowane noszeniem soczewek.

Jakie krople do oczu na podrażnienia?

Podrażnienie bywa nie tylko skutkiem noszenia szkieł kontaktowych, ale i działania dymu, kurzu, chlorowanej wody, kosmetyków. Gdy nam się to przytrafi, najlepiej idźmy do lekarza. W ostateczności możemy sięgnąć np. po krople do oczu „Visine Classic” wskazane w leczeniu objawowym stanów, którym towarzyszy obrzęk i przekrwienie spojówek.

Podrażnienia i zaczerwienienia oczu spowodowane zbyt długą pracą przy komputerze, wysiłkiem sportowym, działaniem wiatru, słońca, suchego powietrza, słonej wody, dymu i kurzu złagodzi też np. „Zuma świetlik plus” - krople do oczu ze świetlikiem, rumiankiem, bławatkiem i oczarem. Przy okazji – stosowany często w preparatach do oczu świetlik łąkowy (lekarski) to dość pospolita roślina, do celów medycznych wykorzystywana od dawna. Kwasy zawarte w świetliku wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.

Krople do oczu a alergia

Jednym z częstszych objawów alergii bywają:

  • zaczerwienienie,
  • łzawienie,
  • swędzenie i pieczenie oczu,
  • obrzmienie powiek.

Oczywiście, po pierwsze należy unikać kontaktu z alergenem. Można wspomóc się kroplami obkurczającymi naczynia krwionośne. Krople łagodzące objawy alergii to np. „Polcrom 2%” czy „Betadir”.

Ale krople do oczu same mogą uczulać. Najczęściej alergią reagujemy na zawarte w nich konserwanty, ale bywa, że i na substancję leczącą. Jeśli wystąpi odczyn alergiczny, krople od razu odstawiamy i nie sięgamy po nie nigdy więcej. Wrażliwym polecane są preparaty bez konserwantów.

Na obecność konserwantów w składzie kropli uwagę zwrócić powinni zwłaszcza noszący soczewki kontaktowe. Krople z konserwantami mogą uszkodzić soczewki. Informację o tym, czy możemy dany preparat stosować, jeśli nosimy szkła kontaktowe, znajdziemy na jego opakowaniu. Z antybiotykiem

Jak dostać krople do oczu z antybiotykiem?

Krople z antybiotykami zapisuje lekarz, którego zaleceń co do stosowania środka powinniśmy się trzymać, tak jak przy zażywaniu antybiotyków doustnych. Do takich leków należy np. „Dicortineff”, preparat złożony zawierający gramicydynę i neomycynę o działaniu przeciwbakteryjnym oraz fludrokortyzon o działaniu przeciwzapalnym.

Krople do oczu: Jakie wybrać dla dorosłych i dla dzieci? Krople nawilżające do oczu - jak zakraplać?

Miejscowo w leczeniu bakteryjnych zakażeń oczu stosuje się też np. „Biodacynę”. Do tej samej grupy jeśli chodzi o substancję czynną należy „Tobrex”. Natomiast „Tobradex” to preparat złożony zawierający dwie substancje czynne: tobramycynę o działaniu przeciwbakteryjnym i deksametazon o działaniu przeciwzapalnym. Zakażenia oczu miejscowo leczy się też „Floxalem”, który jest chemioterapeutykiem z grupy fluorochinolonów.

Krople do oczu dla dzieci

Zespół suchego oka to dolegliwość nie tylko dorosłych ślęczących przy pracy przy komputerze. Cierpią na nią też dzieci, które nadmiernie korzystają z urządzeń z ekranami i te przebywające w pomieszczeniach, w których ktoś pali papierosy lub gdzie działa klimatyzacja, wreszcie mieszkające w miastach z zanieczyszczonym powietrzem. Dzieci skarżą się wówczas na pieczenie i swędzenie oczu, mają wrażenie, że coś im do oka coś wpadło. Kupując krople dla dziecka, wybierzmy takie bez konserwantów. Oczywiście, w przypadku poważniejszych dolegliwości czy alergii udajemy się z dzieckiem do lekarza!

Jak zakraplać oczy?

Krople do oczu wpuszczamy do worka spojówkowego delikatnie odciągając dolną powiekę. Można to czynić leżąc, siedząc lub stojąc. Jeśli boimy się, że końcówką zakraplacza dotkniemy gałki ocznej, możemy wpuszczać krople przy zamkniętych powiekach, raczej w pozycji leżącej. Płyn umieszczamy w zagłębieniu przy nosie. Po otwarciu powiek wpłynie on do oka.

Należy ściśle przestrzegać zaleconych przez lekarza dawek, a jeśli są to np. sztuczne łzy kupione bez recepty, stosujmy się do wskazań z ulotki. Nadmierna ilość leku wycieknie na zewnątrz albo drogami łzowymi przedostanie się do nosa lub przewodu pokarmowego. O ile w przypadku sztucznych łez nie ma to większego znaczenia dla zdrowia, to leki silnie działające na układ nerwowy mogą wywołać niepożądane objawy.

Przed użyciem kropli do oczu, jak w przypadku każdego leku, przeczytajmy ulotkę dołączoną do produktu. Zwróćmy uwagę nie tylko na zalecenia dotyczące stosowania, ale i przechowywania. Niektóre preparaty trzeba przechowywać w lodówce, innym wystarczy temperatura pokojowa. Zawsze jednak należy chronić lek przed zbyt niską i zbyt wysoką temperaturą (powyżej 25° C). Nieodpowiednie przechowywanie kropli może zmienić ich właściwości. Podobnie stać się może po terminie ważności preparatu. Pamiętajmy, że inny jest termin przydatności kropli fabrycznie zamkniętych niż po otwarciu pojemnika.

Na rynku dostępne są krople do oczu w specjalnych opakowaniach jednorazowego użytku, tzw. minimsach. Nie są one zabezpieczone przez zanieczyszczeniem, dlatego zaraz po otwarciu należy je wyrzucić, nawet jeśli nie zużyliśmy ich do końca (chyba że są to minimsy zamykane, które należy jednak zużyć tego samego dnia).

Uwaga! Nie dotykajmy palcami końcówki zakraplacza i nie dotykajmy nią gałki ocznej!

Preparaty do oczu mogą mieć też postać hydrożelu. Środki w tej formie poleca się do stosowania na noc - ich kontakt z okiem jest dłuższy, a to, że przez jakiś czas utrudniają widzenie, nie jest w nocy uciążliwe.

Jakie krople do oczu dla psów?

Smog, pył i kurz dają się we znaki też naszym czworonożnym pupilom. Na rynku jest sporo preparatów do pielęgnacji oczu psów i kotów (np. „Amiwet” czy „Beaphar Oftal”). Płyny do przemywania oczu i powiek dla psów i kotów łagodzą podrażnienia spojówek, ułatwiają naturalne nawilżenie oczu i powiek, pomagają usunąć zanieczyszczenia z worka spojówkowego. Preparaty wkrapla się do oczu zwierzęcia, a potem przeciera się oczy wacikiem nasączonym tym samym środkiem, zawsze w kierunku od zewnętrznego kącika oka do wewnętrznego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska