Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krzysztof Ścierański wystąpi w toruńskiej "Pameli" [ZDJĘCIA]

red.
W poniedziałek, 9 października 2017 w Hard Rock Pubie Pamela wystąpi Krzysztof Ścierański. Koncert wirtuoza będzie podzielony na dwa sety. Transmisję pierwszego z nich przeprowadzi Radio PiK. Gospodarzem audycji z cyklu Koncertowe Radio PiK będzie Darek Gross, który poprowadzi wydarzenie w Hard Rock Pubie Pamela. Koncert rozpocznie się punktualnie o godzinie 19. Wstęp wolny.

Krzysztof Ścierański:

„Gitara elektryczna jest moim drugim instrumentem, po gitarze basowej. Komponując i grając na gitarze mam wrażenie, że muzyka która powstaje jest zupełnie inna niż ta, którą pisz używając gitary basowej, jako głównego instrumentu. Na płycie „Night Lakes” nawiązuję do kilku dekad, w których żyłem. Do stylów muzycznych, których słuchałem i słucham dziś. Muzyka ta jest wypadkową moich zainteresowań gitarowych i basowych. W utworze „Petite Fleur”, który otwiera płytę, gościnnie zaśpiewał Regi Wooten.
Od lat interesuję się rytmem i sposobami jego realizacji. W moich kompozycjach wykorzystuję walory rytmów afrykańskich lub południowoafrykańskich, łącząc je z tradycyjną, nawet mogę powiedzieć, klasyczną harmonią.

Zobacz także: Poradnik motoryzacyjny. Jak jeździć samochodem? [WYWIAD]

W latach 1976-80 byłem basistą krakowskiego zespołu Laboratorium. Zagraliśmy, nie wiem ile-set, koncertów w Polsce i za granicą. Najbardziej utkwiły mi w pamięci festiwale jazzowe w San Sebastian ('77), Jazz Yatra '78 w Indiach (Bombaj, Puna, Calcutta). Oprócz zwykłych tras koncertowych zagraliśmy na festiwalach w Zurichu, w Linzu, Pradze, Budapeszcie i Berlinie. Z Laboratorium nagraliśmy 5 płyt "winylowych".

Rok 1980. Zbyszek Namysłowski zaprosił mnie do swojego nowego zespołu, który nazywał się Air Condition. Dotarliśmy na festiwal do Kork w Irlandii, Kendal (Wielka Brytwanna), byliśmy w Szwecji, Austrii, Niemczech. Graliśmy na Jazz Jamboree w Warszawie. Byliśmy również na największym europejskim festiwalu jazzowym North Sea Jazz Festival.

Uroczysta galą i koncertem w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki zakończył się trwający trzy dni w Toruniu Festiwal Sztuki Faktu. Podczas gali wręczono nagrody laureatom Przeglądu Konkursowego. Gwiazdą wieczoru była Maria Sadowska, która wystąpiła ze swoim zespołem oraz uczestnikami programu „The Voice of Poland” Anią Karwan, Juliuszem Kamilem i Michałem Grobelnym. W czasie festiwalu widzowie mogli zobaczyć filmy oraz reportaże, a także wziąć udział w warsztatach.Zobacz także:Dla kogo Mieszkanie Plus w Toruniu25-lecie X LO w Toruniu

Gala na zakończenie Festiwalu Sztuki Faktu [zdjęcia]

1981 r. Na kilka dni przed Stanem Wojennym zagrałem pierwszy koncert w Rurze we Wrocławiu z moim nowym zespołem String Connection. Z tym zespołem współpracowałem od 1982 r. do 1986 r. Braliśmy udział w wielu festiwalach między innymi w Montrealu, Kongsberg (Norway) Ost-West Festival w Norymberdze, Sea Jazz Festival w Finlandii, Szwecji, RFN, ZSRR, Francji, Jazz Jambore. W 1983 r. zajęliśmy pierwsze miejsce na konkursie młodych zespołów jazzowych w Hoelart (Belgia). Dotarliśmy nawet do Californii, gdzie jako jedyni z Europy zagraliśmy w Reno w Nevadzie jako trio String Connection (K. Dębski, K. Przybyłowicz i Ja), obok największych gwiazd amerykańskich. Z zespołem tym nagrałem pięć płyt”.

Krzysztof Ścierański – wirtuoz gitary basowej, legenda polskiego jazzu – w zjawiskowym solowym koncercie „Gitarowe improwizacje jazzowe”, kreuje oryginalny styl muzyczny, uzyskując bogactwo brzmień poprzez tworzone przez siebie techniki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska