- Co się dzieje przy ul. Mickiewicza 20? Remont dachu i wszelkie prace prowadzone na zewnątrz budynku znów zamarły, za to ktoś coś cały czas majstruje wewnątrz. Słychać stamtąd różne hałasy - martwi się pani Dorota z Bydgoskiego Przedmieścia.
Inwestor, właściciel nieruchomości, uzyskał 21 października 2019 roku pozwolenie na prowadzenie prac w zakresie wymiany fragmentu stropu nad piwnicą w miejscu planowanej windy, co obecnie wykonuje - wyjaśnia Magdalena Stremplewska, rzeczniczka prezydenta miasta. - W grudniu 2019 roku uzyskał pozwolenie konserwatora zabytków na prace polegające na odtworzeniu oficyny i przeprowadzeniu prac związanych z adaptacją dawnej wozowni.
Polecamy
Trosce Czytelniczki trudno się dziwić. Remont zabytkowej willi trwa od lat i końca nie widać. W lipcu 2018 roku zawalił się tam fragment ściany. A mury tego zabytkowego budynku są niezwykle cenne. Na początku XX wieku dwie otoczone obecnie jednym płotem działki należały do Juliusa Grossera i Franza Zährera. Pierwszy był właścicielem największego w regionie przedsiębiorstwa budowy dróg. Drugi handlował żelazem przy ul. Ducha Świętego 3, gdzie kilka lat temu podczas remontu kamienicy został odkryty i odsłonięty piękny szyld jego firmy. Poza tym obaj panowie inwestowali w grunty i nieruchomości, szczególnie na Bydgoskim Przedmieściu, gdzie obaj mieszkali. Grosser zbudował dla siebie piękną willę przy późniejszej ul. Krasińskiego 15a, Zährer miał natomiast dom przy Mickiewicza.
Koło 1908 roku Grosser sprzedał swoją działkę budowniczemu Friedrichowi Kleintje. To właśnie Kleintje zbudował w 1912 roku willę, która stała się jego rezydencją. Wystrój wnętrz mieli zaprojektować wiedeńscy architekci z biura Fellner & Helmer, czyli znani w całej ówczesnej Europie specjaliści od teatrów, mający na koncie również teatr w Toruniu.
Kleintje stworzył jedną z najpiękniejszych pereł toruńskiej secesji, w mieście gotyku dość rzadkiej. Bliźniaczy, przylegający do willi dom miał na swojej działce zbudować Zährer, jednak tuż przed wybuchem I wojny światowej zbankrutował i nie udało mu się tego dokonać.
Przypomnijmy, że Kleintje zaprojektował także i zbudował m.in. kamienicę przy ul. Sienkiewicza 16, był również jednym z głównych twórców stacji pomp na Mokrem.
W 1920 roku budowniczy sprzedał dom Leonowi i Bolesławowi Kuczyńskim, właścicielom znanej toruńskiej firmy produkującej garderobę. Kuczyńscy kupili również działkę Zährera, zamieniając ją w ogród. W 1938 roku na parterze ulokował się wicekonsulat Królestwa Belgii, jedna z trzech placówek dyplomatycznych działających w międzywojennym Toruniu. Willa ma w swoich dziejach również epizod filmowy, związany z „Wronami” Doroty Kędzierzawskiej.

szkolenie wojsko
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?