Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Likwidacja gimnazjów. W Toruniu reaktywowano zespół do spraw sieci szkół

Justyna Wojciechowska-Narloch
Lekcja geografii w dwujęzycznym Gimnazjum nr 4.  Zajęcia prowadzi Inka Strzyżewska-Pietrucień
Lekcja geografii w dwujęzycznym Gimnazjum nr 4. Zajęcia prowadzi Inka Strzyżewska-Pietrucień Grzegorz Olkowski
Przekształcenie w 8-letnią podstawówkę, 4-letnie liceum, a może po prostu likwidacja - jeden z tych scenariuszy podzielą wszystkie toruńskie gimnazja.

Od zmian w systemie szkolnictwa nie ma już odwrotu. W przyszłym roku nie będzie naboru do gimnazjów, a dwa lata później nie będzie już samych gimnazjów.

W Toruniu działa obecnie 19 ogólnodostępnych szkół tego typu - zdecydowana większość w zespołach z podstawówkami. Samodzielnie działają tylko trzy placówki - to „dwójka” z ulicy Pająkowskiego, „trójka” ze Żwirki i Wigury oraz „dwadzieścia jeden” z Morcinka.

Rozmowy w październiku

Jak informuje Urząd Miasta, w październiku ma się odbyć pierwsze spotkanie zespołu ds. sieci szkół, który doradza prezydentowi w kwestiach związanych z oświatą.

- Będą rozważane propozycje, które są przewidziane w projektach ustaw, w celu przyjęcia optymalnych rozwiązań dla funkcjonujących w odrębnych obiektach samodzielnych gimnazjów - mówi Sylwia Deren-gowska z Urzędu Miasta.

Co konkretnie będzie rozważane, urzędnicy powiedzieć nie chcą. Ujawniają za to skład zespołu ds. sieci, który jest dość liczny.

**

Czytaj także: Nauczyciele mianowani w Toruniu**

Przewodniczy mu wiceprezydent Zbigniew Fidere-wicz, pod kierunkiem którego pracują przedstawiciele Rady Miasta, Wydziału Edukacji, dyrektorzy szkół (m.in. Gimnazjum nr 3 i Gimnazjum nr 21) oraz osoby odpowiedzialne za fundusze gminy.

- Zadaniem zespołu jest opiniowanie w sprawach zmian organizacji i lokalizacji placówek oświatowych, związanych z reformą systemu oświaty, jak i przyczynami demograficznymi - dodaje Sylwia Deren-gowska. - W trakcie posiedzeń podejmowane są dyskusje na tematy dotyczące problemów toruńskiej oświaty i utrzymania wysokiej jakości kształcenia. Opinie zespołu są brane pod uwagę przez prezydenta.

Ratowanie najlepszych

Oddzielny problem stanowi sprawa Dwujęzycznego Gimnazjum nr 4 działającego przy ulicy Warszawskiej wraz z prestiżowym IV LO. To w tej chwili jedna z najlepszych szkół nie tylko w regionie, ale i w kraju.

Małgorzata Białek, dyrektorka placówki zapowiada, że łatwo broni nie złoży.

- Nie wyobrażam sobie, że to, co jest tak pozytywne na rynku edukacyjnym, miałoby zniknąć. Obiecano nam w ministerstwie, kuratorium i w mieście, że wspólnie będziemy szukać rozwiązań. Na razie jest wersja, że możemy działać w oparciu o eksperyment edukacyjny - mówi.

Zobacz galerię: Wręczenie awansów zawodowych nauczycielom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska