Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lokatorze, wodomierz wymień sobie sam!

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu na wymianę bądź legalizację wodomierzy dał lokatorom czas do końca września
Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu na wymianę bądź legalizację wodomierzy dał lokatorom czas do końca września Sławomir Kowalski
- Zaskoczyło mnie pismo z Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej nakazujące mi zalegalizować wodomierz. Do tej pory zajmowała się tym administracja, a nie sami mieszkańcy - mówi lokatorka komunalnego domu przy ul. Kościuszki w Toruniu.

Podobne pismo otrzymał Czytelnik z ul. Małachowskiego, którego dom również administrowany jest przez ZGM - Biuro Obsługi Mieszkańców przy ul. Gołębiej.
[break]
- Mam jeden licznik czteroletni i dwa siedmioletnie, na wszystkich są fabryczne plomby. Tymczasem pracownik firmy wynajętej przez ZGM do odczytywania stanu wodomierzy uznał, że wszystkie nadają się do wymiany. Moi sąsiedzi należą do wspólnoty mieszkaniowej, mają takie same liczniki, a nie dostali polecenia wymiany - mówi torunianin.
Czytelnicy są poza tym zaskoczeni wizytą panów sprawdzających stan zużycia wody - do tej pory sami odczytywali wskazania wodomierzy i podawali je ZGM-owi.
- Zatrudniliśmy do odczytywania wskazań wodomierzy firmę zewnętrzną. Pracownicy tej firmy sprawdzili też, czy liczniki są sprawne. Otrzymaliśmy od nich listę najemców, który powinni je zalegalizować bądź wymienić. Do tych mieszkańców wysłaliśmy pisma z zaleceniem wymiany lub legalizacji mierników - mówi rzeczniczka Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu, Karolina Wojciechowska. - Ponieważ zakup nowego wodomierza to wydatek średnio 60-70 zł, daliśmy więc mieszkańcom na to trochę czasu. Do końca września czekamy na zgłoszenie o tym, że wodomierz został wymieniony bądź zalegalizowany.
Kto tego nie zrobi mimo zaleceń, będzie za wodę płacił ryczałtem.
Dlaczego ZGM zmienił zasady i nie polega, jak do tej pory, na informacjach o zużyciu wody podawanych przez samych mieszkańców?
- Zbyt często zdarzało się, że mieszkańcy błędnie odczytywali wskazania wodomierzy. Po naszych kontrolach często okazywało się, że muszą dopłacać - twierdzi rzeczniczka ZGM.
A dlaczego wymianą i legalizacją wodomierzy administracja mieszkań komunalnych nie zajmie się sama, tylko zobowiązuje do tego najemców lokali? Jak mówi rzeczniczka, to, że wymiana czy legalizacja należy do najemcy mieszkania, wynika z nowego regulaminu ZGM. Wszedł on w życie z początkiem tego roku. Był podawany do wiadomości, jest dostępny na stronie internetowej zakładu.
Inaczej sytuacja może wyglądać we wspólnotach mieszkaniowych, które mogą ustalić, że za wymianę wodomierzy płacą ze wspólnego funduszu remontowego.
Wodomierze powinny być legalizowane co pięć lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska