Zmiany w organizmie wraz z wiekiem - co się zmienia po 50. roku życia?
Dlaczego jest tak istotne, aby badać się po 50-tce? Jest to okres ważny dla obu płci, jednak w szczególności kobiety mogą to zauważyć. Dlaczego? Zwykle mniej więcej w tym wieku mija okres płodności, a rozpoczynająca się menopauza dotyka je poprzez rozmaite dolegliwości. Tych nie da się określić jako przyjemne.
Z kolei w przypadku mężczyzn rozpoczyna się andropauza. Gorzej działają niektóre narządy, ich praca ulega pogorszeniu. Co za tym idzie, ogólny stan zdrowia spada, podobnie jak samopoczucie.
Po 55. roku życia ograniczeniu podlega ilość dobrych bakterii w układzie pokarmowym, więc codziennością stają się problemy trawienne i żołądkowe. Co jeszcze się pogarsza po 50. roku życia?
Wzrok,
słuch,
skóra - traci swoją jędrność,
mięśnie słabną.
Jest to zatem idealna okazja, aby zadbać wreszcie o siebie!
Systematyczne badania - jakie zalety?
Zarówno kobiety, jak i mężczyźni powinni regularnie się badać. Przynosi to pozytywne rezultaty, a znajomość stanu zdrowia umożliwia pilne odkrycie, czy są jakieś nieprawidłowości. Przy przeprowadzaniu badań można dostrzec symptomy wskazujące na poważne choroby.
Jednocześnie jest spora szansa, że w tym wieku będą one na wczesnym stadium rozwoju - wtedy szanse na wyleczenie są ogromne. W praktyce oznacza to, że regularne badania po 50. roku życia są sposobem na przedłużenie swojego życia w zdrowiu!
Im jesteś starszy, tym ważniejsze jest dbanie o zdrowie!
Ryzyko zachorowania na wszelkie schorzenia rośnie wraz z wiekiem. W szczególności dotyczy to chorób poważnych, w tym takich jak:
Miażdżyca,
Nowotwory,
Choroby układu krążenia,
Choroby układu rozrodczego (u kobiet 50+).
Problemem częściej są również zaburzenia hormonalne, co właśnie warunkuje zwiększenie ryzyka chorób nowotworowych.
Zdrowie po 50. roku życia - badania profilaktyczne dla kobiet i mężczyzn
Dla kobiet ważne jest wykonywanie m.in. mammografii. Dla mężczyzn zaleca się badania związane z prostatą, a także badania związane z cukrzycą. W przypadku obu płci warto postawić także na szereg badań ogólnych.
W galerii bardziej szczegółowo przedstawiamy, jakie badania profilaktyczne powinny wykonać kobiety i mężczyźni po 50. roku życia.
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?