Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi, pomocni i wspaniali z Torunia. Już 26. raz wręczono im nagrody

Wojciech Pierzchalski
Wojciech Pierzchalski
Szkolny klub wolontariatu ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Toruniu, który został nagrodzony tytułem "Wspaniałych". Organizują w swojej szkole "Dni życzliwości" czy kiermasze.
Szkolny klub wolontariatu ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Toruniu, który został nagrodzony tytułem "Wspaniałych". Organizują w swojej szkole "Dni życzliwości" czy kiermasze. Grzegorz Olkowski
Uczniowie, którym przyznano ten tytuł, zasłużyli sobie na niego swoją chęcią pomocy innym i zaangażowaniem w wolontariat. – Często zastanawiamy się, jak oni to wszystko robią – chwalą pracę młodych-wspaniałych ich opiekunowie.

Obejrzyj wideo: Znamy największą atrakcję Bella Skyway Festival 2023

od 16 lat

Młodzież z Torunia bierze udział w konkursie od 1997 roku. Po wyłonieniu „wspaniałych” w mieście jeden z nich bierze udział w ogólnopolskim finale. Odkąd z toruńskiej młodzieży wyłaniani są laureaci, już siódemka z nich otrzymała wyróżnienia w finale i tytuł „Wspaniała Polska”. Wszyscy z toruńskich laureatów mogą także działać w Klubie „Ośmiu” w Młodzieżowym Domu Kultury w Toruniu. 9 maja w MDK uczniowie odebrali nagrody podczas uroczystej gali.

Polecamy

– To są ludzie tak aktywni, że często zastanawiamy się, jak oni to wszystko robią. Wydaje nam się, że dorosły by tego nie udźwignął, a oni, dzięki temu, że mają swoje idee i moc, potrafią trudności pokonywać od ręki, z młodzieńczą energią. Myślę, że zajdą na tym daleko. Współpraca z nimi i czerpanie od nich energii to sama przyjemność – chwali Magdalena Illeczko, dyrektor MDK.

Wielkie serca i wielkie głowy

W tym roku tytuły wspaniałych trafiły w Toruniu do sześciu osób i jednej grupy. Dwóch uczniów otrzymało wyróżnienia. Ewa Skonieczka, nauczyciel w Młodzieżowym Dom Kultury i przewodnicząca jury nie kryje, że z takimi dylematami, z jakimi przyszło się zmierzyć jury, każdy chciałby mieć do czynienia.

– Rozmowy z nimi są naprawdę przesympatyczne. Ta pozytywna energia, która od nich płynie, świetnie działa także na nas, na jury. To ogromna radość, że są tacy młodzi ludzie. Oni, tak jak każdy, mają kłopoty, ale potrafią sobie z nimi świetnie radzić, co jest niesamowicie cenne – podkreśla Ewa Skonieczka.

Na co szczególnie zwracało uwagę jury podczas wyboru toruńskich „wspaniałych”? – Laureaci wyróżnili się tym, że są otwarci na drugiego człowieka, jego potrzeby i żeby mu pomóc. Mają wielkie serca i wielkie głowy. Są otwarci na to, by zapytać kogoś, czy czegoś potrzebuje, czy można jakoś pomóc. Oni nie potrafią inaczej żyć – tłumaczy przewodnicząca jury.

Pomaganie nie jest problemem, a rozwiązaniem

Natalia Kwiatkowska z X LO w Toruniu na co dzień udziela się w Młodzieżowej Radzie Miasta Torunia, a także w Stowarzyszeniu Wędka im. Każdego Człowieka. W tym roku może się pochwalić zdobyciem tytułu „Wspaniałej Torunia”.

– Całą energię, jaką mam daje mi właśnie ten wolontariat. Cały wolontariat, wszystko to, co robię po szkole, daje mi energię do życia i dzięki temu mam siłę łączyć szkołę z tym, co robię po niej. Daje mi to ogromne szczęście – zapewnia Natalia Kwiatkowska.

Polecamy

Kolega Natalii z „Wędki”, Wojciech Kornacki, uczeń VII LO także odebrał nagrodę w MDK. Był jedną z osób, które w ubiegłe wakacje tworzyły mobilną świetlicę – autobus „Uczuś”. – Każde działanie - wyjazdy z podopiecznymi czy animowanie czasu w domach dziecka, to, że dało się tym dzieciakom trochę otuchy - to wszystko daje mi ogromną energię – zwraca uwagę Wojciech.

Wszyscy "Wspaniali" Torunia

Nagrody toruńskim „wspaniałym” wręczył prezydent Michał Zaleski:

Uczniowie, którym przyznano ten tytuł, zasłużyli sobie na niego swoją chęcią pomocy innym i zaangażowaniem w wolontariat. We wtorek, 9 maja w Młodzieżowym
Uczniowie, którym przyznano ten tytuł, zasłużyli sobie na niego swoją chęcią pomocy innym i zaangażowaniem w wolontariat. We wtorek, 9 maja w Młodzieżowym Domu Kultury w Toruniu odbyła się gala, podczas której wręczono wyróżnienia młodym torunianom. Grzegorz Olkowski

– Dokonania toruńskich nastolatków pokazują, że dla młodych nie ma przeszkód i barier do tego, żeby pokazać swoje zdolności i chęć pomagania. Ich Postawy traktuję jako zachętę dla całego Torunia, by jak najczęściej próbowali naśladować bohaterki i bohaterów naszej gali. Wszystkim imponuje to, jak się udaje połączyć życie szkolne i rodzinne z pomaganiem osobom chorym, starszym, bezdomnym, dzieciom z domów dziecka czy uchodźców – mówił prezydent.

Ogółem jury wybrało sześciu wspaniałych i jedną grupę:
•Lena Poleszak SP 8
•Szkolny Klub Wolontariatu SP 7
•Magdalena Chłopecka I LO
•Natalia Kwiatkowska X LO
•Wiktoria Grenda –Wołkow VI LO
•Wojciech Kornacki VII LO
•Wiktoria Matuszak Szkoła „Żak”

Polecamy

Przyznano także dwa wyróżnienia:
•Jakub Fiałkowski, ZSMEiE
•Kacper Skrzeczyna, ZSMEiE

Toruń w finale ogólnopolskim w Ostródzie będzie reprezentowała Wiktoria Matuszak. Uczennica szkoły ŻAK w Toruniu jest drużynową ZHP a także ratownikiem medycznym. Pomaga osobom starszym w stowarzyszeniu „Flandria” a także najmłodszym w fundacji „dr Clowna”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska