Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Modlitwa z ekspresją czyli gospel w Toruniu

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Dla Europejczyków pierwszy kontakt z tą muzyką mógł być szokiem. Wszak na Starym Kontynencie Boga chwaliło się śpiewem pełnym nabożnego skupienia i powagi, stojąc w godnym bezruchu.

Dla Europejczyków pierwszy kontakt z tą muzyką mógł być szokiem. Wszak na Starym Kontynencie Boga chwaliło się śpiewem pełnym nabożnego skupienia i powagi, stojąc w godnym bezruchu.
<!** Image 3 align=none alt="Image 218209" sub="Zespół The Golden Gospel Pearls odbywa właśnie tournée koncertowe po Polsce. Fot.: archiwum artystów">
Żywiołowe pieśni, pełne ekspresji i rytmów pokrewnych jazzowi, śpiewane z entuzjazmem przez chórzystów niepowstrzymujących się od tanecznych ruchów i gestów, to zupełnie odmienny od europejskiego sposób traktowania sakralnej muzyki.

<!** reklama>

To - jak napisał Lee Brown, śpiewak septetu The Golden Gospel Pearls - dziękczynny „głos ludzi z Afryki, którzy przez lata byli niewolnikami na amerykańskim kontynencie, a których Bóg wyzwolił”.

Pieśni gospel, muzyczna modlitwa czarnoskórych Amerykanów, dawno przekroczyły państwowe granice i śpiewane są na całym świecie. Powstało też wiele odmian tej muzyki.

Właśnie grupa The Golden Gospel Pearls będzie kolejnym wykonawcą Międzynarodowego Festiwalu „Europa - Toruń. Muzyka i architektura”. Zespół powstał 21 lat temu w... Niemczech, ale korzenie jego muzycy mają afroamerykańskie.

Przez dwie dekady swojej działalności grupa dała ponad 2000 koncertów - w prawie wszystkich europejskich krajach. Założycielka i liderka zespołu Donna Brown muzyczną edukację rozpoczęła jako zaledwie trzylatka. A będąc uczennicą średniej szkoły dyrygowała kościelnym chórem.

Studiowała grę na fortepianie i organach, śpiew i dyrygenturę. Magistrem dyrygentury została na jednej z najsłynniejszych muzycznych uczelni na świecie - nowojorskiej Julliard School of Music.

Prowadziła nie tylko chóry wyspecjalizowane w gospel i koncerty tej muzyki, dyrygowała również wykonaniami klasyki europejskiej - od „Mesjasza” Haendla po „Requiem” Verdiego, zajmuje się też jazzem.

Koncert festiwalu, który w założeniu ma prezentować nie tylko muzykę, ale i architekturę, odbędzie się tym razem w kościele pw. Ducha Świętego. Ta stojąca w samym centrum Torunia przy Rynku Staromiejskim świątynia wzniesiona została w połowie XVIII wieku w stylu barokowym (neobarokowa wieża jest o prawie półtora wieku młodsza) na potrzeby gminy ewangelickiej.

Wskutek przeszkód spowodowanych sytuacją społeczno-polityczną i religijnymi konfliktami budowa się opóźniała i trzeba było zrezygnować z pierwotnego - wyłonionego zresztą w konkursie - projektu znanego drezdeńskiego architekta na rzecz skromniejszego.

Słuchając muzyki można będzie podziwiać barokowe (i nowsze) elementy wyposażenia kościoła, w którym obecnie gospodarzą oo. jezuici i który jest kościołem akademickim.**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska