Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mrożone szczury, siano i melony w menu

Justyna Wojciechowska-Narloch
Panowie Dawid i Grzegorz w ogrodowej kuchni zabierają się za przygotowywanie obiadu dla drapieżników
Panowie Dawid i Grzegorz w ogrodowej kuchni zabierają się za przygotowywanie obiadu dla drapieżników Sławomir Kowalski
22 tony siana, 1,7 tys. mrożonych szczurów i myszy oraz 250 kg melonów - tyle rocznie zjadają zwierzaki z toruńskiego zoo. Ogrodowe menu jest jednak znacznie bardziej zróżnicowane. I zależy nie tylko od gatunku, ale też od panującej pory roku.

W Ogrodzie Zoobotanicznym przy ulicy Bydgoskiej żyje 300 zwierząt reprezentujących 97 gatunków. Wiele z nich należy do zagrożonych wyginięciem i egzotycznych. A takie okazy mają swoje wymagania, także żywieniowe.

Najbardziej różnorodna jest dieta ptaków egzotycznych, małpek i lemurów. W ptasiej diecie dominują w zależności od gatunku: owoce, orzechy, ziarno, mieszanki specjalistyczne, biszkopty, suchary.

- Nasza gwiazda, kakadu o imieniu Oskar, najbardziej lubi kolby gotowanej kukurydzy. Dla jednego z gatunków naszych papug, dam niebiesko-brzuchych, kupujemy specjalny dodatek, pyłek kwiatowy. Te papugi mają języki dostosowane do pobierania nektaru kwiatowego w naturze - opowiada Beata Gęsińska, dyrektorka zoo. - Małpki, marmozety i tamaryny preferują dietę owocową i regularnie dostają owocowe sałatki z biszkopcikami. Codziennym elementem diety są także owady. Ponieważ w naturze pazurkowce spożywają żywicę drzew, u nas dostają sałatki owocowe doprawiane szczyptą gumy arabskiej jako substytutu żywic.

Zobacz też

Festiwal Sztuka Natury w Toruniu [ZDJĘCIA]

Festiwal Sztuka Natury w Toruniu

Apetyt na gałązki
Prawdziwymi smakoszami są lemury. Ich upodobania kulinarne nie są stałe i czasem kilkutygodniowa przerwa powoduje, że z radością powracają do pokarmów, które już im się znudziły poprzednio.

Podstawą ich żywienia są różnorodne owoce i warzywa, choć pomiędzy lemurami katta i wari są pewne różnice. Te pierwsze wolą słodkie owoce, uwielbiają rodzynki, twarożek waniliowy, a ostatnio zaskoczyły opiekunki zamiłowaniem do pieczarek. Wari natomiast preferują sałatki z pomidorów, ogórków i papryki, a rarytasem w okresie letnim są gałązki wierzbowe.

Czytaj dalej - kliknij poniżej

W asortymencie stosowanych w zoo karm jest aż 90 rodzajów różnych artykułów. Warto podać kilka cyfr z rocznych zamówień ogrodu. W ciągu dwunastu miesięcy jego mieszkańcy pochłaniają 10 ton marchwi, tonę bananów, pół tony gruszek, 340 kg winogron oraz 300 kg kapusty pekińskiej.

Na liście zakupów jest też 1,7 tys. mrożonych szczurów i myszy, 8 tys. sztuk szarańczy i 1,2 tys. jajek. Do tego 1,5 tony mięsa, 10 kg maku i 5 ton granulatów specjalistycznych.

Lizawki na wybiegach

Zwierzęta kopytne, takie jak takiny, arui, markury, alpaki czy wreszcie osły, żywią się głównie sianem, specjalnym granulatem produkowanym z uwzględnieniem potrzeb poszczególnych gatunków, roślinami okopowymi (głównie buraki pastewne i marchew), a ich ulubionym dodatkiem w okresie jesienno-zimowym są żołędzie. Ten przysmak dla podopiecznych zoo w ostatnich tygodniach zbierały dzieci z toruńskich szkół.

Latem oczywiście siano zastępowane jest zielonką i tzw. gałęziarką, czyli gałęziami wraz z liśćmi, z których ulubione są klonowe. Do tego obowiązkowo lizawki, czyli kostki do lizania z mikro- i makroelementami. Można je zobaczyć na wybiegach wszystkich kopytnych.

Czytaj również: 400 zwierzaków czeka na pomoc

Zupełnie inaczej wygląda karmienie kotów drapieżnych: rysie i karakale dostają na zmianę różne rodzaje karmy mięsnej: gryzonie, kurczęta, dorosłe kury, baraninę, wołowinę oraz podroby.

Gady ogrodowe nie są zbyt wybredne. Węże z upodobaniem pochłaniają gryzonie, a jaszczurki zadowalają się owadami - świerszczami, szarańczą, drewnojadami.

Mięso z owocami

Surykatki, choć z natury są to zwierzęta drapieżne, poza zjadaniem karmy mięsnej uzupełniają dietę owocami, warzywami oraz owadami.

Strusie emu natomiast lubią warzywne surówki, ryż i makarony, ale podstawą ich menu jest specjalistyczny granulat produkowany specjalnie dla tego gatunku.

Roczne menu toruńskiego zoo
Na naszą prośbę dyrekcja ogrodu przygotowała fragmentaryczne zestawienie swoich rocznych zamówień. Znalazły się tam m.in.:

22 tony siana, 5 ton granulatów specjalistycznych, 1 tona bananów, 1,5 tony jabłek, 0,5 tony gruszek, 10 ton marchwi,

340 kg winogron, 1700 sztuk gryzoni (myszy i szczury mrożone), 8 tys. sztuk szarańczy, 250 kg melonów, 1,5 tony mięsa, 1200 sztuk jaj, 10 kg maku

300 kg kapusty pekińskiej. Całe ogrodowe menu składa się z 90 różnych produktów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska