Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mundurowe psy i mundurowe konie - co robią po służbie? Poseł Szramka składa interpelację

wixad
Wideo
od 16 lat
Jest prawo dotyczące psów i koni przebywających na emeryturze. Ale ustawodawca zapomniał o ważnej sprawie, co wytknął mu poseł Paweł Szramka.

Kwestia zwierząt w służbie mundurowej została uregulowana w nowelizacji ustawy o policji. Nowe prawo zakłada, że zwierzę po wycofaniu ze służby pozostanie na stanie formacji, a pierwszeństwo do przejęcia nad nim opieki będzie miał jego dotychczasowy opiekun. W sytuacji gdy nikt nie wyrazi woli zaopiekowania się zwierzęciem „na emeryturze”, opieka nad nim sprawowana będzie w ramach jednostki danej formacji lub będzie ono przekazane organizacji społecznej.

Zapomnieli o części zwierząt

Opiekun zwierzęcia używanego do celów służbowych (również wycofanego ze służby), ma otrzymywać wyżywienie w naturze albo równoważnik w formie ryczałtu. Takie świadczenie otrzymywać będzie też organizacja społeczna, której powierzono zwierzę wycofane ze służby. Opiekunom mają też zostać zapewnione środki na leczenie zwierząt.

Wątpliwości posła Szramki wzbudziło to, że ustawa milczy w sprawie zwierząt wycofanych ze służby przed wejściem nowych regulacji w życie.

Do sprawy ustosunkował się sekretarz stanu w MON, Wojciech Skurkiewicz: „Psy służbowe - po wycofaniu z użycia w wojsku - były przekazywane najczęściej ich przewodnikom. Psom tym zapewniono m.in. niezbędną opiekę lekarsko-weterynaryjną, obejmującą - oprócz zabiegów profilaktycznych - także ich leczenie oraz wykonywanie podstawowych badań diagnostycznych. W sytuacji braku możliwości przekazania psa jego przewodnikowi, pies pozostaje w jednostce wojskowej jako pies gospodarczy lub może zostać przekazany do Wojskowego Ośrodka Farmacji i Techniki Medycznej, gdzie ma zapewniane właściwe warunki bytowania, w tym także żywienie oraz opiekę lekarsko-weterynaryjną”.

Nieco inaczej wygląda sytuacja koni. Wycofane ze służby konie były przekazywane, za pośrednictwem Agencji Mienia Wojskowego, do organizacji pożytku publicznego, których statutowym celem działania była ochrona zwierząt. Podmioty przyjmujące zwierzęta musiały pisemnie zobowiązać się do zapewnienia im właściwego dobrostanu oraz zaniechania zamiaru sprzedaży do rzeźni.

Naprawią błąd

„Zwierzęta, zgodnie z obowiązującymi w resorcie obrony narodowej przepisami, otrzymują szereg świadczeń, które swoim wymiarem odbiegają wprawdzie od tych, które przysługują zwierzętom wycofanym z użycia po dniu wejścia w życie ww. ustawy, jednakże z całą pewnością stanowią olbrzymie wsparcie dla ich obecnych opiekunów”.

Okazuje się, że – zgodnie z intuicją posła Szramki - ustawodawca zapomniał o zwierzętach, które wcześniej przeszły na emeryturę.
Z tego powodu w Ministerstwie Obrony Narodowej, jeszcze w roku bieżącym, planowane jest rozpoczęcie prac nad nowelizacją - zarówno „Instrukcji o gospodarce psami służbowymi w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej”, jak również „Instrukcji o gospodarce końmi” - uwzględniającą m.in. zapewnienie dodatkowego wsparcia zwierzętom służbowym wycofanym z użycia w wojsku przed dniem wejścia w życie dotychczasowej ustawy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mundurowe psy i mundurowe konie - co robią po służbie? Poseł Szramka składa interpelację - Gazeta Pomorska

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska