Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

My z miasta, my znad wody

tekst: Tomasz Bielicki zdjęcia: archiwum csw
Problemy ekologii ponownie zawładną salami Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”. Tego samego dnia będzie też można zagłębić się w sekrety wielkomiejskiego życia.

Od 2 marca w Centrum Sztuki Współczesnej będzie można oglądać dwie nowe, intrygujące wystawy. Dzieła wybitnych współczesnych twórców z wielkiej kolekcji sztuki banku UniCredit pozwolą inaczej spojrzeć na metropolie świata. Drugiej wystawie będzie towarzyszyć konferencja w... Los Angeles.

<!** reklama>

Problemy ekologii ponownie zawładną salami Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”. Tego samego dnia będzie też można zagłębić się w sekrety wielkomiejskiego życia. <!** Image 2 align=none alt="Image 185820" sub="„Czwarty stan skupienia wody...”: Pinar Yoldas (Turcja/USA), „Superssak/Na plaży”">

Pierwsi widzowie obejrzeli tę wystawę przed rokiem w Moskwie. Teraz to torunianie będą mieli okazję z bliska przyjrzeć się pracom ze słynnej międzynarodowej Kolekcji Sztuki UniCredit.

Ekspozycja „Człowiek w wielkim mieście” jest artystyczną podróżą przez metropolie świata za pośrednictwem 70 wybranych dzieł, które ukazują związek między środowiskiem miejskim a jego mieszkańcami od początku XX wieku. Wystawa analizuje przestrzeń miejską jako odzwierciedlenie współczesnego życia. Podróż zaczyna się od obrazów z powietrza, później przechodzimy nieco niżej - na ulice, a następnie wkraczamy w środowisko domowe, by w finale snuć marzycielskie wizje życia.

- „Człowiek w wielkim mieście” sięga do twórczości takich wielkich mistrzów sztuki, jak Giorgio de Chirico, Giorgio Morandi, Alberto Magnelli, Oskar Kokoschka, Lovis Corinth, Eugene Atget i Henri Cartier-Bresson, a także przedstawicieli najmłodszego pokolenia artystów, by uchwycić relacje pomiędzy ludźmi i miastami - twierdzi Jean Claude Mosconi, który jest jednym z doradców UniCredit do spraw. kultury i sztuki. - Wystawa stanowi swoiste studium nad życiem ludzkim w przestrzeni miejskiej. To temat pojawiający się w każdej kulturowej tradycji państw Europy - od Rosji po Włochy.

Na wystawie obejrzymy prace malarskie, fotografie i instalacje, które ukazują osobiste wizje środowiska miejskiego takich twórców jak m.in. Andreas Gursky, Wolfgang Tillmans, Eugene Atget, Barbara Klemm, Jordi Colomer i Peter Blake.

Giorgio de Chirico w „Piazza d’Italia” (1970) prezentuje nierealistyczną perspektywę architektury miejskiej, a Gabriele Basilico w „Milano” (1981) wykorzystuje fotografię, aby uchwycić „archeologię” przemysłowych obszarów na uboczach miast. Z kolei film Christiana Marclaya „Telefony” (1995) bada funkcję telefonu w naszym społeczeństwie, a „Hamburg” (1952) Henriego Cartier-Bressona, ojca fotoreportażu, to rejestracja obrazów z życia ulicy.

Wszystkie dzieła sztuki, które już za tydzień będzie można oglądać w CSW, są częścią kolekcji UniCredit, które współpracuje z najwybitniejszymi muzeami sztuki współczesnej: Castello di Rivoli, Maxxi i Macro w Rzymie, Mambo w Bolonii, Mart w Rovereto oraz Museum der Moderne w Salzburgu. Prace pokazywane na toruńskiej wystawie w CSW pochodzą z Austrii, Niemiec, Włoch, Turcji i Stanów Zjednoczonych.

Warto wspomnieć, że cały zbiór zgromadzony przez UniCredit liczy ponad 60 tysięcy dzieł - od starożytnych znalezisk archeologicznych po dzieła tak wielkich artystów, jak Tintoretto i Goya.

- Jesienią 2010 roku w Stambule uroczyście otwarto wystawę „PastPresentFuture”, prezentującą 80 prac z naszej kolekcji. Wystawa ta po raz pierwszy umożliwiła szerszej międzynarodowej publiczności poznanie części naszych zbiorów - mówi Jean Claude Mosconi. - Nieco wcześniej w tym samym roku wybraliśmy prace z kolekcji na wystawę „Things are Queer” w Marta Herford Museum w Niemczech. I właśnie sukces tej inicjatywy zainspirował zorganizowanie wystawy „Człowiek w wielkim mieście”.

Kuratorami tej wystawy są Dobrila Denegri, dyrektor artystyczna CSW, oraz Walter Guadagnini, przewodniczący Naukowej Komisji Sztuki UniCredit.

To niejedyna ekspozycja, którą będzie można oglądać od 2 marca w CSW. Drugą wystawę - „Czwarty stan skupienia wody: od mikro do makro” - przygotowała Victoria Vesna, która uznawana jest obecnie za jedną z najbardziej nowoczesnych artystek. Ma wprowadzić do toruńskiego CSW najbardziej zaawansowane i eksperymentalne artystyczne działania. Co to będzie?

- W połączeniu z wystawą powstaje strona internetowa, która ma być miejscem dyskusji i publikowania tekstów o tematyce dotyczącej różnych spojrzeń na wodę. To dodatkowe przedsięwzięcie, w które zaangażowano różnych aktywistów, artystów i kuratorów ze świata, potrwa dłużej niż sama toruńska wystawa - zapowiada Aleksandra Mosiołek, rzeczniczka prasowa CSW. - Wystawa „Czwarty stan skupienia wody: od mikro do makro” jest tylko pierwszym elementem całego cyklu wydarzeń, którym Victroria Vesna zamierza się zajmować. Kolejnym będzie sympozjum w Los Angeles, dotyczące problemów poruszanych przez artystów na naszej wystawie. Obrady będą transmitowane na żywo w CSW.

Na wystawie „Czwarty stan skupienia wody” zobaczymy prace autorów pochodzących głównie z okolic delt wielkich rzek, a także z rejonów, które zostały zmienione lub zniszczone przez wodę. Szczególne miejsce zajmują w tym gronie artyści z Japonii, dla których źródłem inspiracji były obszary dotknięte potężnym tsunami.

Każdy z nich inaczej penetruje temat wody - widzianej nie tylko poprzez wielość jej metaforycznych znaczeń, ale także jako źródło wszelkiego życia i energii.

Celem całego przedsięwzięcia zatytułowanego „Czwarty stan skupienia wody: od mikro do makro” jest uwrażliwienie na problemy naturalnego środowiska człowieka. <

Tekst powstał na podstawie materiałów nadesłanych przez CSW

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska