MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na UMK kolejna kampania wyborcza. Tym razem pracownicy wybiorą dziekanów

wixad
Już niebawem w togach rektora i dziekanów zobaczymy nowe twarze (na zdjęciu rektor Andrzej Sokala)
Już niebawem w togach rektora i dziekanów zobaczymy nowe twarze (na zdjęciu rektor Andrzej Sokala)
Kolejne wyborcze emocje na UMK. W wyborach wyłonieni zostaną dziekani, choć zapewne na niektórych wydziałach potrzebna będzie druga tura.

Na 16 wydziałach w szranki stanie 23 kandydatów na dziekanów. Najbardziej zacięta walka szykuje się na Wydziale Filozofii i Nauk społecznych, gdzie o funkcje będą starać się aż trzy osoby – profesorowie Tomasz Jarmużek, Marek Jeziński i Krzysztof Pietrowicz. Tu zatem prawdopodobieństwo drugiej tury (w innym terminie) jest największe.

Tłumu kandydatów nie było

Wybór będą mieli również elektorzy z Wydziału Chemii, na którym konkurują ze sobą prof. Urszula Kiełkowska i prof. Jacek Ścianowski, Farmacji ( prof. Marek Foksiński i prof. Bogumiła Kupcewicz), Wydziału Lekarskiego ( prof. Iwona Sadowska-Krawczenko i prof. Zbigniew Włodarczyk) oraz Wydziału Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie, na którym zetrą się prof. Arkadiusz Czwołek oraz prof. Bartłomiej Michalak. Po dwóch kandydatów zarejestrowano na Wydziale Prawa i Administracji (prof. Wojciech Morawski i prof. Maciej Serowaniec), a także na Wydziale Sztuk Pięknych (prof. Filip Pręgowski i prof. Jacek Tylicki).

Tylko do jednej kandydatury odnieść będą się mogli pracownicy Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej (prof. Winicjusz Drozdowski), Wydziału Humanistycznego (prof. Violetta Wróblewska), wydziału Wydział Matematyki i Informatyki (prof. Grzegorz Bobiński) oraz Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych (prof. Justyna Rogalska). Wyboru nie będą mieli również elektorzy z Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania (prof. Marlena Ciechan-Kujawa), Wydziału Nauk Historycznych (prof. Waldemar Rozynkowski), Wydziału Nauk o Zdrowiu (prof. Paweł Zalewski). Tylko jeden kandydat ubiega się również o funkcję dziekana na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej (prof. Marcin Świtoniak) oraz dziekana najmniejszego z wydziałów - Teologicznego (ks. prof. Dariusz Kotecki).

Dziękan słabszy niż kiedyś

Wbrew pozorom, na wydziałach z pojedynczymi kandydaturami wybór wcale nie jest rozstrzygnięty, ponieważ potencjalny dziekan musi uzyskać 50-procentowe poparcie wszystkich głosujących. A w przypadku wyboru dziekanów głos oddają nie tylko pracownicy naukowi, ale również administracja, pracownicy techniczni oraz studenci z grona elektorów. Zatem na wyborze zaważyć mogą nie tylko osiągnięcia naukowe i zdolności organizacyjne, ale również tzw. „kompetencje” miękkie.

Dzisiejsi kandydaci na dziekanów nie mogą już liczyć na uprawnienia, które posiadali niegdysiejsi dziekani. Za sprawą reformy Jarosława Gowina, która weszła w życie w 2017 roku, obecnie dziekan jest głównie przedłużeniem władzy rektora i zobowiązany jest realizować jego politykę. Reforma Gowina sprawiła, że rektor posiada niemal absolutną władze na uczelni. Do kompetencji dziekana należy przewodniczenie radzie wydziału, wnioskowanie o ocenę nauczyciela akademickiego i powoływanie komisji rekrutacyjnych. Dziekan to również funkcja istotna dla studentów, ponieważ wyraża również zgodę na przeniesienie studenta z innej uczelni, decyduje o przyznawaniu studentom pomocy materialnej oraz podejmuje decyzje w sprawie skreślenia z listy studentów.

W czerwcu i we wrześniu kolejne wybory

Zdecydowana większość kandydatów ogłosiła już swoje programy wyborcze, a niektórzy przedstawili również nazwiska kandydatów na prodziekanów.

Głosowania elektorów odbędą się w dniach 15-17 maja. Wyniki zostaną oficjalne podane 24 maja, a powołanie dziekanów i prodziekanów przez rektora-elekta odbędzie się 1 sierpnia. Jeszcze w czerwcu odbędą się na UMK kolejne wybory – do rad dyscyplin naukowych. Z kolei od września do grudnia wybrana musi zostać nowa Rada Uniwersytetu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska