Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nadszedł czas podziękowań za plony

Małgorzata Chojnicka
W Kikole świętowano pod patronatem ministra rolnictwa. Były występy, piękne wieńce i staranie przygotowane stoiska. Wzruszający był moment dzielenia się chlebem
W Kikole świętowano pod patronatem ministra rolnictwa. Były występy, piękne wieńce i staranie przygotowane stoiska. Wzruszający był moment dzielenia się chlebem Małgorzata Chojnicka
Dla rolników dożynki to czas, gdy mogą zapomnieć o codziennych troskach. Kaprysy rynku rolnego sprawiają, że praca na roli nie jest wynagradzana tak, jak być powinna. Do tego doszła jeszcze utrata wschodnich rynków zbytu.

Nowoczesne, wyspecjalizowane gospodarstwa rolne sąsiadują z małymi, które z trudem zapewniają utrzymanie. Na szczęście, nasz powiat ominęły gwałtowne nawałnice i gradobicia, a plony należą do udanych.
Gminom, które jako pierwsze zorganizowały dożynki, nie dopisała pogoda. Lało jak z cebra i było wyjątkowo zimno. Dopiero wieczorem deszcz przestał padać i można było zacząć się bawić. Tak było w Chrostkowie, Dobrzyniu nad Wisłą i Wielgiem.

Wypieczone z tegorocznej mąki

Wszędzie rozpoczęto od dziękczynnych mszy świętych, po których ulicami przeszły barwne korowody dożynkowe na czele ze starostami. Ich najważniejszymi symbolami były bochny chleba, wypieczone z mąki z tegorocznych zbiorów, i okazałe wieńce.
Nigdzie atrakcji nie zabrakło. W Chrostkowie dożynki zorganizowano wspólnie ze Stowarzyszeniem Lokalna Grupa Działania Gmin Dobrzyńskich Region Południe. Były one współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, podobnie jak w Wielgiem i Kikole.
Wszędzie odbywają się konkursy wieńców dożynkowych. W niektórych gminach większość sołectw wystawia swoje dzieła. Tak dzieje się chociażby w Wielgiem - w tym roku w konkursowe szranki stanęło aż jedenaście wieńców. Zwyciężyło Wielgie przed Zadusznikami i Płonczynem.
W Chrostkowie na scenie zaprezentowali się miejscowi uczniowie. Duże wrażenie zrobił występ chóru pod kierunkiem Jarosława Milewskiego. Następnie przyszedł czas na zespół folklorystyczny Jarzębinki, mający w repertuarze piosenki na każdą okazję. Paniom akompaniował na akordeonie Kazimierz Gajda.
W Wielgiem nie zabrakło akcentów profilaktycznych za sprawą Stowarzyszenia Integracja i Współpraca w Toruniu, które promowało akcję „Bezpieczne i Ekologiczne Wakacje” pod patronatem honorowym komendanta wojewódzkiego policji.

Atrakcji nigdzie nie brakowało

Lipnowscy policjanci rozmawiali z uczestnikami zarówno o bezpieczeństwie na drodze, jak i podczas wykonywania prac rolniczych. Jak zwykle znaleźli się chętni do fotografowania się w policyjnych radiowozach oraz w wyposażeniu służbowym. Duże zainteresowanie, zwłaszcza wśród najmłodszych wzbudził pokaz umiejętności psa służbowego. Mieszkańcy gminy Dobrzyń nad Wisłą bawili się w Płomianach. Tam również atrakcji nie brakowało.
W miniony weekend pogoda spisała się na medal. W Kikole świętowano pod patronatem ministra rolnictwa. Były występy, piękne wieńce i staranie przygotowane stoiska. Wzruszający był moment dzielenia się chlebem. Ta wielowiekowa tradycja ma zapewnić dobrobyt na nadchodzący rok.
Tłuchowo miało jeszcze bieg strażaka o puchar świętego Floriana, konkurs „Paprykowe inspiracje” i „sołtysiadę”. Nie lada atrakcją był występ kapeli góralskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska