MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nauczyciele w końcu zarobią więcej. Podwyżki w oświacie w 2024 roku. Czy znajdą się powyżej poziomu inflacji?

redpp
Co wychodzi z Wieloletniego Planu Finansowego Państwa na lata 2024-2027? Oto, jaka skala podwyżek dla nauczycieli wchodzi w grę!
Co wychodzi z Wieloletniego Planu Finansowego Państwa na lata 2024-2027? Oto, jaka skala podwyżek dla nauczycieli wchodzi w grę! Pixabay
Podwyżki wypłat w budżetówce to kwestia ważna, która zawsze emocjonuje. W szczególności od wielu lat istotna jest kwestia podwyżek dla nauczycieli! Obecnie rząd planuje i oblicza przyszłe wynagrodzenia. Co wychodzi z Wieloletniego Planu Finansowego Państwa na lata 2024-2027? Oto, jaka skala podwyżek dla nauczycieli wchodzi w grę!

Rekordowe podwyżki dla budżetówki - nauczyciele na piedestale podwyżek?

Już na etapie kampanii wyborczej do październikowych wyborów partia obecnie rządząca w koalicji obiecywała znaczące podwyżki wynagrodzeń dla budżetówki. Największy nacisk położono na zarobki nauczycieli - ta zapowiedź została zrealizowana. Wtedy też nauczyciele uzyskali 30 procent podwyżki wynagrodzeń. Z kolei pozostałe grupy w budżetowce uzyskali zapowiedź podwyżki o 20 procent. Miało to objąć m.in. skarbówkę, ZUS czy też żołnierzy. A jak ma być dalej z podwyżkami?

Pixabay

Obecnie mówi się o podwyżkach zależnych od prognoz inflacyjnych. Choć i tu nauczyciele mają być na specjalnym miejscu. O co chodzi dokładnie?

Inflacja a podwyżki

W Wieloletnim Planie Finansowym zaprezentowano scenariusz, w którym w 2024 roku inflacja konsumencka ma wynieść 5,2%. Z kolei w 2025 roku ma wynieść jedynie 4,1%. Obecnie spodziewany jest wzrost inflacji w drugiej połowie 2024 roku z racji wzrostu wynikającego z odmrożenia cen gazu i prądu dla gospodarstw domowych. Rządowa prognoza zakłada odmrożenie cen, ale przedstawia sytuację, która nie uwzględnia wprowadzenia działań osłonowych związanych z odmrożeniem cen prądu. Tu jednak wiemy, że pojawi się np. bon energetyczny, o czym pisaliśmy w osobnym artykule.

Jakie wzrosty wynagrodzenia przewidują rządowe prognozy?

W związku z przewidywaną w przyszłym roku inflacją na poziomie 4% prognozy dotyczące podwyżek są raczej ostrożne. W przypadku budżetówki można mówić raczej o podwyżkach na poziomie właśnie tych 4%. Niestety, ale oczekiwanie znacząco wyższych podwyżek byłoby nazbyt optymistyczne.

Pixabay

Jednocześnie wskazuje się na to, że przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w 2024 roku wynieść ma nawet 11,9%! Realnie wynagrodzenia mają wzrosnąć o 6,4%. To jest spora wartość, biorąc pod uwagę fakt, iż w 2023 roku było to zaledwie 0,9%. Takie wzrosty to skutek płacy minimalnej oraz wzrostu wynagrodzeń w sektorze publicznym.

Wynagrodzenia w 2025 roku mają wzrosnąć o 7,1%, co daje ponad 3 punkty procentowe więcej, aniżeli wynosi spodziewana inflacja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska