Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nessie wynurza się każdego lata

Tadeusz Oszubski
Gdy tylko rozpoczyna się sezon ogórkowy, zaraz robi się głośno o potworze ze szkockiego jeziora Loch Ness

Gdy tylko rozpoczyna się sezon ogórkowy, zaraz robi się głośno o potworze ze szkockiego jeziora Loch Ness

<!** Image 2 align=right alt="Image 154360" sub="Wykonane w ciągu ostatnich 70 lat fotografie, mające przedstawiać domniemanego potwora z Loch Ness">To właśnie to jezioro słynie z tajemniczego potwora, zamieszkującego podobno jego głębiny. Od dziesięcioleci nad brzeg Loch Ness przybywają tłumy turystów oraz badaczy. Wszyscy liczą, że uda się im zobaczyć najsławniejsze na świecie tajemnicze stworzenie - Nessie, jak pieszczotliwie zwany jest potwór. O spotkaniu z tym zwierzęciem, jak się przyjmuje, meldowały już ponad 4 tys. świadków, poza tym wielokrotnie Nessie sfotografowano.

Jesiotr gigant?

Najstarszy przekaz o Nessie pochodzi z 580 roku, kiedy to potwora nękającego trzody okolicznej ludności przepędzić miał do jeziora święty Columban. Odtąd tajemnicze zwierzę opisywane jest zawsze jako kilkunastometrowej długości stworzenie o długiej szyi i pokrytym garbami tułowiu. Nessie ma nawet naukową nazwę, Nesseritatis rombopteryx, nadaną mu przez kryptozoologów.

<!** reklama>Na temat stworzenia ze szkockiego jeziora powstało wiele hipotez, począwszy od założenia, że jest ono plezjozaurem, który przetrwał w Loch Ness od epoki dinozaurów, albo też ichtiozaurem z tej samej epoki. Biorąc pod uwagę długie okresy, w których Wyspy Brytyjskie były pokryte lodowcem, trudno tę hipotezę obronić.

Zdaniem brytyjskiego biologa Adriana Shine’a, legendarny potwór może być zabłąkanym dużym jesiotrem. Naukowiec obliczył, że jezioro jest zbyt ubogie w ryby, aby mogło wyżywić zwierzę ważące ponad 300 kg. Zdaniem Shine’a, prawdopodobnie Loch Ness odwiedzają duże jesiotry, które z morza wpływają do rzek i jezior w okresie tarła. Wtedy nie jedzą i niewielka ilość pożywienia w Loch Ness nie ma dla nich znaczenia. Brytyjski biolog, jak wielu innych badaczy Nessie, zakłada, że jezioro ma podziemne połączenie z wodami pobliskiego morza, którym mogą wpływać zwierzęta żyjące w oceanicznej głębi.

Potwora z Loch Ness wielokrotnie fotografowano. Słynne zdjęcie podwodne płetw Nessie o charakterystycznym romboidalnym kształcie wykonane zostało 8 sierpnia 1972 roku przez zespół dra Roberta Rinesa - pracował on wówczas w Academy of Applied Science w Concord w New Hampshire. Badacze ci w rejonie zatoki Urquhart prowadzili analizy za pomocą echosondy sprzężonej z aparatem do zdjęć podwodnych. Nagle urządzenie zarejestrowało najpierw przepływ ławicy uciekających ryb, a następnie ścigający je obiekt długości 6-9 m. Automatyczne urządzenie uruchomiło wówczas aparat fotograficzny, ten zaś zarejestrował na kliszy fragment ciała Nessie.

Nessie ma wielu kuzynów

Co ważne, na Nessie plemię wodnych potworów się nie kończy. Krewniacy szkockiego olbrzyma widywani są w skandynawskich jeziorach: szwedzkim Siljansjön i norweskim Randsfjorden. A także w Kanadzie, USA, na Półwyspie Kolskim, w Chinach, Japonii. Problem w tym, że o wszystkich tych potworach z jezior opowiadają liczni świadkowie, jednak nikt dotąd żadnego z potworów nie złapał. Poza tym na jeden fakt trzeba zwrócić szczególną uwagę: najgłośniej o Nessie i jego krewnych jest zawsze latem, gdy nastaje tzw. sezon ogórkowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska