Nie poddadzą się bez walki!

Nie poddadzą się bez walki!

Anna Krzesińska

Nowości Dziennik Toruński

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Nie poddadzą się bez walki!
Mieszczanie będą szturmować, a krzyżacka załoga będzie się bronić. Będą negocjacje walczących stron i ostrzał prowadzony ze średniowiecznej artylerii.
Nie poddadzą się bez walki!

Mieszczanie będą szturmować, a krzyżacka załoga będzie się bronić. Będą negocjacje walczących stron i ostrzał prowadzony ze średniowiecznej artylerii.


Takie atrakcje czekają publikę, która przybędzie na widowisko pt. „Rok 1454 - zniszczenie zamku toruńskiego”.


- Na początek na Rynku Staromiejskim odczytany zostanie list mieszczan, wypowiadających posłuszeństwo Zakonowi Krzyżackiemu i wielkiemu mistrzowi Ludwikowi von Erlichshausenowi. Treść listu zaczerpnięta została z pisma wysłanego do Malborka przez Tajną Radę Związku Pruskiego na kilka dni przed zdobyciem zamku - mówi pomysłodawca i koordynator projektu, Piotr Pietrucki.


Następnie na Rynku Staromiejskim pojawią się oddziały krzyżackie, które z obawy przed buntem w mieście odmaszerują na zamek ulicami Szeroką i Przedzamcze. Mieszczanie toruńscy, po symbolicznym uwolnieniu się spod władzy wielkiego mistrza, ruszą za nimi Szeroką i Mostową. Obie grupy zbrojnych spotkają się w fosie zamkowej o godzinie 15, gdzie rozegra się pierwsza bitwa o zamek. Po niej Krzyżacy przegrupują się, wyjdą w zwartym szyku z fosy i wycofają się do zamku głównego (na dziedziniec zamkowy).


- Początkowo mieszczanie będą próbowali przekonać braci, aby poddali zamek bez walki. W inscenizacji symbolicznie przedstawiona zostanie również legenda o toruńskim kucharzu Jordanie. Po bezskutecznych negocjacjach mieszczanie przypuszczą szturm na mury zamkowe. Rozpocznie się druga bitwa o zamek. Jednakże starcie to nie przyniesie zwycięstwa żadnej z walczących stron. Wkrótce potem odezwą się działa. Przy wsparciu artylerii nastąpi trzecia bitwa, także nierozstrzygnięta. W efekcie ostrzału w twierdzy wybuchnie pożar, a komtur Albrecht Kalb i załoga krzyżacka oddadzą się w ręce mieszczan. Inscenizacja zakończy się potężnym wybuchem - wysadzeniem wieży, tak jak to miało miejsce 555 lat temu - oraz wydaniem przez średniowiecznych rajców miasta rozporządzenia o zamianie zamku w wysypisko śmieci - opowiada Piotr Pietrucki.


Widowisko pt. „Rok 1454 - zniszczenie zamku toruńskiego” kończy cykl czterech inscenizacji, organizowanych tego lata przez Centrum Kultury „Zamek Krzyżacki”. Powstały one dla uczczenia 555. rocznicy zdobycia zamku przez mieszczan toruńskich.


Gdzie, kiedy?

Widowisko rozpocznie się w niedzielę o godz. 14.30 na Rynku Staromiejskim w Toruniu. Wstęp jest wolny.


Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo