Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nieporządek na cmentarzu św. Jerzego. Na kiedy zaplanowano odbiór nieczystości?

Katarzyna Kucharczyk
Katarzyna Kucharczyk
Sterty odpadów szpecą cmentarz św. Jerzego w Toruniu.
Sterty odpadów szpecą cmentarz św. Jerzego w Toruniu. Grzegorz Olkowski
Cmentarz św. Jerzego znajduje się niemal w centrum Torunia. Każdego dnia odwiedzany jest nie tylko przez mieszkańców, ale także tych, których ciekawi jego zabytkowa forma. Czytelnicy "Nowości" zgłosili nam jednak, że piękną przestrzeń zakłóca nieporządek i przepełnione kosze na śmieci.

Odpady szpecą cmentarną przestrzeń

Cmentarz św. Jerzego bezsprzecznie jest miejscem, które chętnie odwiedzając mieszkańcy Torunia, nie tylko po to, by odwiedzić swoich bliskich. Jest to miejsce klimatyczne, zabytkowe i pełne ciekawostek, szczególnie o tych, którzy tam spoczęli. Czytelnicy Nowości zwrócili uwagę jednak na jeden problem – kosze na śmieci bardzo często są przepełnione, zwłaszcza w okresie jesiennym. Od uroczystości Wszystkich Świętych minęły już dwa tygodnie, a nagromadzonych śmieci wciąż przybywa. Nic dziwnego – oprócz prac porządkowych po pierwszym listopada, odwiedzający cmentarz pozbywają się również liści, których w ostatnim czasie na ścieżkach i grobach pojawia się coraz więcej. Zalegają one często w workach lub stertach, szpecąc przestrzeń.

Trzy parafie, różne wywozy odpadów

Cmentarz św. Jerzego podlega pod trzy parafie – parafię pw. św. Szczepana, parafię pw. św. Janów oraz parafię pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. To w ich odpowiedzialności leży zatroszczenie się o wywóz nieczystości. Próbowaliśmy skontaktować się z każdą z nich, lecz odpowiedzi udzielono nam wyłącznie z parafii pw. św. Szczepana. Poinformowano nas, że wywóz odpadów odbywa się regularnie raz na tydzień przez firmę zewnętrzną. Pozostałe części cmentarza najprawdopodobniej podlegają pod Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania, dlatego postanowiliśmy spytać, kiedy odbywa się wywóz. Otrzymaliśmy odpowiedź:

– Częstotliwość opróżniania – wywozu odpadów ustalana jest przez Zamawiającego (administratora) danej Parafii – wyjaśnia Noemi Olejarczyk, Kierownik Biura Zarządu MPO. – W okresie świąt (Święta Wielkanocne, Bożego Narodzenia, Wszystkich Świętych) częstotliwości opróżniania są zwiększone również w ustaleniu z administratorem.

Niestety nie udało nam się ustalić konkretnego harmonogramu wywozu odpadów. Na załączonych do artykułu zdjęciach zauważyć można jednak to, że niektóre z koszy rzeczywiście zostały opróżnione, inne niekoniecznie. Sprawę będziemy obserwować i niedługo do niej powrócimy.
Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska